EN | TR
Akbank Sanat Blog > Abdullah Ibrahim & Hugh Masekela
Abdullah Ibrahim & Hugh Masekela Yazı: Cem Kayıran
İllüstrasyon:Saydan Akşit
Akbank Caz Festivali’nin bu yılki programının en özel konserlerinden biri, 56 yıllık aranın ardından geçtiğimiz yıl bir araya gelen Abdullah Ibrahim ve Hugh Masekela ikilisinin 8 Kasım’da UNIQ Hall’da gerçekleşecek performansı. Caz tarihine damgasını vurmuş, barış ve müzik için bir ikon halini almış Abdullah Ibrahim ve Güney Afrika’da ilk siyahi bebop caz grubu olan Jazz Epistles’da birlikte yer aldığı Hugh Masekela, heyecan verici yolculuklarının ardından yine birlikte müzik yapıyor ve sahne alıyor.

1959 yılında Abdullah Ibrahim (o zamanki adıyla Dollar Brand), Hugh Masekela, Kippy Moeketsi, Makhaya Ntshoko ve Johnny Gertze’nin bir araya gelmesiyle kurulan Jazz Epistles, o dönem Güney Afrika müzik sahnesinin en büyük olaylarından biri halini aldı. Kaydettikleri Jazz Epistle, Verse 1 isimli albüm, bir siyahi Güney Afrikalı grup tarafından kaydedilen ilk albüm olma özelliği taşıyor. Art Blakey’nin Jazz Messengers’ından ilham alınarak kurulan grup, aynı yıl Johannesburg ve Cape Town’da rekor sayıda dinleyicinin katıldığı konserler verdi. Jazz Epistles grubunun hızlı yükselişini sonlandıran olay 1960 yılında gerçekleşen Sharpeville Katliamı oldu. 69 protestocunun ölmesiyle sonuçlanan katliamın ardından, Güney Afrika’da ondan fazla insanın bir araya gelmesi yasaklandı ve grubun üyeleri de farklı ülkelere göç ederek müzikal kariyerlerini sürdürdü.

Söz konusu olayın ardından Avrupa’ya giden Abdullah Ibrahim, o dönem Zürih’te yaşayan Duke Ellington’ın dikkatini çekiyor ve onun desteğiyle modern caz sahnesinin önemli piyanistlerinden biri halini alıyor. 1960’lı yıllarda The Dollar Brand Trio’yla birçok albüm yayımlayan ve Avrupa’nın farklı ülkelerinde konserler veren müzisyen, Cecil Taylor’dan Pharoah Sanders’a birçok efsanevi isimle birlikte kayıtlar ve konserlerde yer aldı. Bestelerinde hem Afrika’ya has unsurlara hem de barış mesajlarına yer veren Abdullah Ibrahim, özellikle “Mannenberg” şarkısıyla tüm dünyada ses getirdi. 1980’li yıllarda kurduğu Ekaya grubuyla 1983-2010 yılları arasında dört albüm kaydeden Abdullah Ibrahim, geçtiğimiz yıl trompette Hugh Masekela’yı ekibe dahil ederek birçok prestijli festivalde sahne aldı.

Tıpkı Abdullah Ibrahim gibi, Hugh Masekela da ırkçılık karşıtı ve barışçıl şarkılarıyla tanınıyor. Sharpeville Katliamı’nın ardından Londra ve New York’ta müzik eğitimi alan Masekela, 1960’lı yıllarda ABD’de hit halini almış “Grazing In The Grass” ve “Up, Up and Away” parçalarıyla karakteristik bir pop caz tınısı yakalamayı başardı. İki Grammy kazandığı kariyerinde Paul Simon ve The Byrds gibi isimlerle yaptığı kayıtların yanı sıra Demokratik Kongo’nun başkenti Kinşasa’da düzenlediği müzik festivali ve 2004 yılında yayımladığı otobiyografisi Still Grazing’le de yankı uyandıran Masekela, cazın ve Afrika’nın yaşayan efsanelerinden biri.