EN | TR
Akbank Sanat Blog > Cazdan İmgeler Şehirden Sesler
Şehrin Caz Hali, Görsel Disiplinlerle Buluşuyor
Cazdan İmgeler Şehirden Sesler Yazı: Cem Kayıran
İllüstrasyon:Senon Williams
“Her seste, her yüzde, her yerde. Duyabiliyor musun?”
- Ceylan Ertem

Bu sene 27. kez gerçekleşecek olan Akbank Caz Festivali öncesinde, farklı disiplinlerden 21 sanatçının yer aldığı özel bir proje hayata geçiriliyor: Cazdan İmgeler Şehirden Sesler. Fotoğraf, illüstrasyon, vitray, video ve kolaj gibi çeşitli disiplinlerde, Akbank Caz Festivali’yle özdeşleşen “Şehrin Caz Hali” temasını işleyen çalışmalar, festivalin resmi sosyal medya hesapları üzerinden görücüye çıkacak ve şehri festivale hazırlayacak.

Bant Mag. dergisinin küratörlüğüyle hayata geçen projede farklı disiplinlerdeki çalışmalarıyla dikkat çeken iki yabancı sanatçı da bulunuyor. Bunlardan biri, aynı zamanda Los Angeles çıkışlı psikedelik pop grubu Dengue Fever ve 1990’ların başlarında aynı şehirde kurulan indie rock grubu Radar Bros.’un bas gitaristi Senon Williams. Görsel çalışmalarını geniş kitlelerle yeni yeni buluşturmaya başlayan Williams, ilk kişisel sergisini geçtiğimiz yıl Los Angeles’ta açtı. Çeşitli kelime oyunları ve resimlerini birleştirdiği kendine has bir görsel anlatım dili oluşturan Williams, yaptığı çalışmalarla “gerçeği aradığını” dile getiriyor. Daha önce de Bant Mag.’in konuğu olarak birçok kez ziyaret ettiği İstanbul’a bu kez “Şehrin Caz Hali” temasıyla farklı bir gözle bakan Senon Williams, kimi zaman alt metinler kimi zaman da mecazları çalışmalarına ustalıkla yerleştiriyor.

Sokak sanatının dünya çapında ikonik figürlerinden biri haline gelen Caleb Neelon da projede yer alan isimlerden biri. Daha önce Hatay ve İstanbul’da çeşitli çalışmalara imza atan Neelon, 1990’lı yılların ortalarından bu yana grafiti sanatını görünür kılacak birçok proje ve yayını hayata geçirdi. Sokak sanatını icra etmenin yanı sıra, genç yaştan beri bu kültürü daha geniş kitlelere en doğru şekilde ulaştırmanın yollarını arayan Caleb Neelon, grafitilere odaklanan fanzinler ve çeşitli kısa videolar hazırladı. 1990’ların ortalarında SONIK ismiyle üretim yapan sanatçının, grafiti üzerine yazdığı ve bu sanat dalı için önemli kaynak görevi üstlenen birçok kitabı da bulunuyor. İlk kitabı Graffiti Brasil’i 2005 yılında Brezilyalı kolektif Lost Art ve İngiltere’de yaşayan sanatçı Tristan Manco eşliğinde yayımlayan Neelon, sonraki yıllarda farklı işbirlikleriyle grafiti ve sokak sanatı üzerine altı zihin açıcı kitaba daha imza attı. Şimdiye dek dünyanın dört bir ucunda, sokaklara ve duvarlara karakteristik çizimleriyle hayat veren Neelon, İstanbul ve cazı harmanladığı çalışmasıyla Akbank Caz Festivali’nin bu özel projesine konuk oluyor.

“Şehrin Caz Hali” temalı projede, Türkiye’den yer alan sanatçılar arasında da hem söz konusu festivalde daha önce sahne almış hem de Türkiye’de caz, rock ve pop gibi müzik türlerinde iz bırakan çalışmalara imza atmış çeşitli müzisyenler de bulunuyor. Daha önce çeşitli sergilerde ve yayınlarda görsel çalışmalarıyla karşımıza çıkmış olan Korhan Futacı, Berke Can Özcan, Yasemin Mori ve Ceylan Ertem, bu kez müzik ve şehirle olan ilişkilerini görsel bir ifadeyle somutlaştırıyor.

Hem Bant Mag. sayfalarında hem de son yıllarda farklı yayınlar ve sergilerde karşımıza çıkan illüstrasyon dünyasının dikkat çeken isimleri Sadi Güran, Murat Palta, Naz Tansel, Burak Dak ve Berkay Dağlar, 27. Akbank Caz Festivali öncesinde, “Şehrin Caz Hali”ni çizgileriyle yorumluyor. Akbank Sanat’ın Instagram kanalının ev sahipliği yapacak olduğu sergide illüstrasyon çalışmalarıyla yer alacak sanatçılardan Murat Palta, özellikle Türk kültürü ve caz enstrümanlarına odaklanırken; Berkay Dağlar’ın çalışmasının çıkış noktası ise seslerin ahengi olmuş. Akbank Caz Festivali için hazırladığı karışık teknikle üretilmiş çalışmasında ise, Hale Güngor Oppenheimer, şehre inen cazla beraber İstanbul'u tepetaklak ediyor ve kentin ritmini yeniden kurguluyor. Boğazdaki balık ve teknelerin gökyüzünde, hisarın çatı üstünde yeni evler edindiği bu işte şehirdeki kaosun gizli güzelliği ve verdiği huzur su yüzüne çıkıyor.

Projede yer alan diğer sanatçılar da video, vitray, fotoğraf ve kolaj gibi farklı formatları kullanarak şehirde Akbank Caz Festivali ile esecek caz rüzgarını daha da kuvvetli şekilde estirecek. Akbank Sanat’ın sosyal medya hesaplarından 17 Temmuz – 27 Ağustos tarihleri arasında paylaşılacak çalışmalar için takipte kalın!

“Şehrin Caz Hali”ni görselleriyle yorumlayan 21 sanatçının tam listesini de aşağıda görebilirsiniz.

Asuman Tanyaş
Aylin Güngör
Berke Can Özcan
Berkay Dağlar
Burak Dak
Caleb Neelon
Ceren Bülbün
Ceylan Ertem
Faruk Geyran
Hale Güngör Oppenheimer
Korhan Futacı
Levent Aygül
Meltem Şahin
Merve Kılıçer
Merve Özarslan
Murat Palta
Naz Tansel
Pınar Akkurt
Sadi Güran
Senon Williams
Yasemin Mori