EN | TR
Akbank Sanat Blog > Davulcular Anlatıyor
Davulcular Anlatıyor GÖKÇE GÜRÇAY – EDİZ HAFIZOĞLU Gevende davulcusu Gökçe Gürçay ve geçtiğimiz yıl ilk solo albümünü yayınlayan Ediz Hafızoğlu, bu yıl Akbank Caz Festivali’nde heyecan verici performanslara imza atacak davulcular arasında. Gürçay ve Hafızoğlu, festival öncesinde hem Akbank Caz Festivali’ne hem de kendilerini etkilemiş müzisyenlere dair sorularımızı yanıtladı.
Daha önce defalarca sahne aldığınız Akbank Caz Festivali’nde bu yıl hangi projelerinizle yer alıyorsunuz? Gökçe Gürçay: Gevende olarak bu festivalde, müziklerini yaptığımız Monochroma oyun müziklerine yer veriyoruz. İlk kez bir bilgisayar oyununa müzik yazdık. Hikayesini ve atmosferini kendimize yakın hissettiğimiz bir çalışma oldu. Hatta bu projeyi oyunun box-set’i için albüm olarak kaydettik. Belki konserde oyunla ilgili bazı sürprizlerimiz olacak. Bunun yanında yeni albümümüzün parçalarını da çalmayı düşünüyoruz. 

Ediz Hafızoğlu: Ediz Hafızoğlu - Nazdrave & Friends ile özel bir konser çalacağız. Konuklarımızın kendi albümlerindeki parçalarını bizim grubun müzik anlayışına göre uyarlayıp yeni düzenlemelerle çalacağız. Üç konuğumuz var: Jülide Özçelik, Elif Çağlar ve yaz başında ilk albümünü yayımlayan Ülkü Aybala Sunat. Hep beraber eğleneceğimiz kesin. Bir de her sene olduğu gibi Kampüste Caz turnesine gidiyoruz. Bu kez Jülide Özçelik ile. Daha ne olsun, harika bir festival dönemi geçireceğime eminim kendi adıma.
Daha önceki Akbank Caz Festivali deneyimlerinizden aklınızda kalanlar neler? Gökçe Gürçay: Daha önce Gevende olarak 2007'de Akbank Caz Festivali’nde çalmıştık. Bunun yanında Cenk Erdoğan Trio ve Bilal Karaman Trio olarak çalmışlığımız var; yine Gevende'den Okan Kaya ile.. Keyifli konserlerdi. Akbank Caz'da seyirci olarak çok fazla konsere gittim. İlk aklıma gelenler: Renaud Garcia Fons, Richard Bona ve Cassandra Wilson. Ayrıca 2012'de KeKeÇa olarak ev sahipliği yaptığımız Uluslararası Beden Müziği Festivali'nin bir konserini ve atölyesini Akbank Caz ile ortak etkinlik olarak yaptık. Beatbox ve bas vokal atölyesi büyük ilgi görmüştü. Bir de bas-klarnetçi Tobias Klein ile tanışmamız yine bir Akbank Caz etkinlğinde olmuştu. Kendisiyle, çok çaldığımız ve çok şey öğrendiğimiz Gevende-Klein-Cluzel projesini gerçekleştirdik. 

Ediz Hafızoğlu: Dinleyici olarak Akbank Sanat'ta çok güzel konserler izlediğimi hatırlıyorum doksan sonları, o zamandır takip ediyorum. Çalmaya başladığımda da neredeyse tüm Kampüste Caz turnelerinde farklı gruplarla yer aldım. Çok da konser çaldık. Ülkemizdeki en önemli iki festivalden biri ve gençlere hizmet açısından en önemlisi.
Sizi etkilemiş olan caz davulcuları kimler? Gökçe Gürçay: Çok gençken(!), caz müziği olarak ilk dinlediğim albüm Dance of Fire idi. Omar Hakim bu bakımdan benim için özel bir yerde. Biraz da onun etkisiyle, kendine has stili olan davulcuları takip ettim çoğunlukla. Kenny Wollesen, Manu Katche gibi. Çok albüm, çok davulcu dinledim ama soru "etkilenme" ise sanırım hep canlı seyrettiğim davulculardan bana bir şeyler kalmıştır. Davulun fiziksel özelliğinden olsa gerek. O zaman liste başı Cem Aksel olur. Hepsinin yeri ayrı, ama grup müziği ve işe ruhunu katmak denince John Henry Bonham. 

Ediz Hafızoğlu: Başta Elbin Jones var tabi ki. John Bonham var bir de. En çok bu ikisinden etkilendim sanırım. Ama dönem dönem çalıştığım şeylere göre ya da ilgi duyduğum müziğe göre sürekli başka başka davulculara kafayı takıp dinleyip transkripsiyonlar yapıyorum. 2000 başları Cem Aksel, Volkan Öktem, Cengiz Baysal ve Can Kozlu'yu çok dinledim, hala da dinliyorum ve çok şey öğreniyorum.
Bir gün kendi festivalinizi organize etme şansınız olsa kimleri davet ederdiniz? Gökçe Gürçay: Bir yanda: Eivind Aarset, Stephan Micus, Swingle Singers ve Verneri Pohjola.  Öbür yanda: Shining, Hiromi-Jackson-Philipps, Chris Daddy Dave and The Drumhedz olurdu heralde.. Özel etkinlik olarak da Umbilical Brothers.

Ediz Hafızoğlu: Zaten neredeyse herkes geldi. Ama ölenleri geri çağırabileceğiz bir festival olsaydı Miles, Elvin ve Coltrane'i getirir sonra da onlarla diğer tarafa yollanırdım.