EN | TR
Akbank Sanat Blog > Alıntılarla Gitar Günleri konukları
Alıntılarla Gitar Günleri konukları “Enstrüman müziğe de hizmet etmeli; yalnızca müzisyene değil” 11 – 31 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek olan Akbank Sanat Gitar Günleri, dünyanın dört bir yanından usta gitaristleri ağırlayacak. Özellikle dışavurumcu performanslarıyla tanınan Çek gitarist Pavel Steidl, farklı coğrafyaların müzikal birikimlerini harmanlayan Alman gitarist Nora Buschmann, dünya müzik sahnesinin sayılı akustik gitar ustaları arasında gösterilen Pierre Bensusan ve Francisco Tárrega şerefine verilen prestijli gitar ödülünü kazanan ilk kadın müzisyen olan Raphaella Smits, Akbank Sanat Gitar Günleri kapsamında İstanbullu dinleyicilerle buluşacak.

Kendi alanlarında günümüzün sayılı müzisyenleri arasında yer alan dört gitaristin çeşitli röportajlarından müzik ve gitarla olan ilişkilerine dair alıntılarını derledik.

PAVEL STEIDL

Müzisyen olmaya nasıl karar verdiği hakkında
“İlkokul yıllarımda, okulda öğrendiğim şeylerin bana çok da ilginç gelmediğini fark etmiştim. Müzisyen olmak istediğimi fark ettiğimde sanırım on üç yaşındaydım; ilk kez elime bir gitar aldığımdaysa altı. Erkek kardeşim banjo çalardı ben de gitar çalıp şarkı söylerdim. Sonrasında müzik okuluna ve ardından da konservatuara gittim. Eğer müzisyen olmasaydım muhtemelen iyi bir restoranda şef olmak isterdim.”

Müziğin kendisi için ne ifade ettiği üzerine
“Müziğin gerçekten başlı başına bir dil olduğunu keşfettim; dünyadaki tüm insanlarla iletişime geçebileceğiniz bir dil üstelik. Müzik tam anlamıyla sihirli bir şey. Beyinden ya da parmaklardan çıkmıyor; ruhun en derin yerlerinden geliyor.”

PIERRE BENSUSAN

Gitar çalış stilinin nasıl ortaya çıktığı hakkında
“İlk gitarımı aldığımda on bir yaşındaydım ve genellikle Amerikan folk şarkıları ve Fransız tınıları söylerken gitarla eşlik ediyorum. Sonrasında Bert Jansch ve John Renbourn gibi icracıların müziğini duydum ve bu müzikler beni fingerpick tekniğini öğrenmek konusunda tahrik etti.”

Kompozisyon sürecinin nasıl olduğu hakkında
“İlk başta hayal gücümün rolünü oynamasına fırsat veriyorum ve sonrasında da gitar kontrole geçiyor. Yeni bir parça ilk başlarda her zaman yalnızca aklımdaki bir fikir olarak ortaya çıkıyor. Birkaç hafta, ay veya yıl içerisinde, orijinal konsepti aklımdan çıkarmadan parmaklarımla bu fikri somutlaştırmaya başlıyorum. Teknik fikri zedeleyebilir ve ben de buna izin vermemek için her zaman tetikteyim.”

RAPHAELLA SMITS

Çaldığı ilk gitarları hakkında
Çocukken çok fazla gitar müziği dinlemiyordum. Sanırım ilk gitar kaydımı da on iki yaşındayken yaptım. Öncesinde klasik gitarın nasıl gözüktüğüne dair bile bir fikrim yoktu. İlk aldığım gitar da epey ucuz bir gitardı ama bir şekilde işimi görüyordu. Sonrasında babam daha iyi bir gitar almak için Almanya’ya gitti ve Köln’de konservatuarda okuyan öğrenciler, bir kemancı olan babama bu konuda yardım etti. Babam da öğrencilerin ona çaldığı gitarlar arasından bir Helmut Hanika gitar seçmiş. O gitarı on yedi yaşına gelene kadar çaldım.

Enstrümanın müzikteki rolü hakkında
Bir enstrüman her şeyi yapabilir ama bunun yalnızca müzik için olduğunu unutmamak gerek. Bu büyük bir farklılık. Bu aynı zamanda müzikteki birçok farklılığın ortaya çıkmasının da sebebi; çünkü bu tamamen bestecinin hangi enstrümanı seçtiğiyle alakalı bir şey. Sor’un Lacote’yi yalnızca Lacote istediği için çalmadığından eminim; bunu müziğine uygun olduğun için çalıyordu. Enstrüman müziğe de hizmet etmeli; yalnızca müzisyene değil.