EN | TR
Akbank Sanat Blog > Imany
Yeni Bir Sesin Yolculuğu IMANY Yazı: Leyla Aksu Fransız müzisyen Imany, beş yıl önce yayınladığı çıkış albümüyle önce Avrupa’ya sonra da dünyaya sakin ve özgün sesini tanıttı. Mankenlikten sonra müziğe başlayan sanatçı bu yılki Akbank Caz Festivali aracılığıyla ülkemize tekrar uğramadan ve yeni albümünü yayınlamadan önce, hayatı ve müziğiyle ilgili bilinmesi gerekenleri sizler için derledik.

Imany, 26. Akbank Caz Festivali kapsamında 21 Ekim Cuma akşamı Volkswagen Arena’da sahne alacak.

- Nadia Mladjao olarak 1979 yılında dünyaya gelen Imany, yeni nesil Avrupalı müzisyenler arasında pop ve soul müziğinin en göze çarpan isimlerinden biri. Fransa’da Marseille’ye yakın Martigues şehrinde büyüyen ve Komor Adaları’ndan gelen kalabalık bir ailenin çocuklarından biri olan sanatçı, küçük yaşta başarılı bir yüksek atlayıcı olarak dikkat çekmeye başlamış.

- O zamandan beri şarkıcı olmak isteyen, fakat küçükken onu özgün kılan o kalın ve boğuk sesinden çekindiğini söyleyen şarkıcı, bu isteğini kendine “büyük” bir sesi olduğunu söyleyen çevresiyle uzun süre paylaşmamış.

- Daha sonra, 17 yaşındayken bir gün metroda keşfedilen genç Imany, Ford Avrupa Manken Ajansı’yla çalışmaya başlamış ve altı yıllık bir süre boyunca Amerika’da modellik yapmış. Kendisi tam bu sıralarda kendine Svahili dilinde “inanç” anlamına gelen Imany ismini seçmiş ve boş vakitlerinde de şarkı yazmaya başlamış.

- Mankenlik çok da hoşuna gitmese de bu deneyimi sonucunda edindiği cesaret ve kararlılık, Imany’e onu rahatsız eden sesini tüm farklılıklarıyla kabul etmeyi öğretmiş ve Fransa’ya dönünce de hemen müzik kariyerine atılmış.

- Ablası Fatou’nun menajerliğinde Paris’in kafe ve kulüplerinde şarkılarını çalmaya başlamış ve aradan çok geçmeden, bir konseri sırasında prodüktör Malick Ndiaye’nin dikkatini çekmiş. 2010 yılında da ilk EP’si Acoustic Sessions’ı yayınladıktan sonra, Angie Stone ve Ben l’Oncle Soul’un Avrupa turnelerinde açılış sanatçısı olarak sahne almış.

- Bob Dylan’dan Billie Holiday’e, Nina Simone’dan Ben Harper’a bir sürü sanatçıdan esinlendiğini söyleyen Imany, sıklıkla karşısına çıkan Tracy Chapman benzetmesini de büyük bir tevazu ile karşılıyor ve Chapman’ı radyoda duymanın ona verdiği heyecanı da unutmuyor.

- Imany, kısa çalarının ardından 2011 yılında çıkış albümü The Shape of A Broken Heart’ı yayınladı. 12 İngilizce şarkıdan oluşan ve şarkı sözlerinin tamamı Imany tarafından yazılan The Shape of A Broken Heart, Fransa, Yunanistan ve Polonya’da platin oldu.

- Janr ve zamanın adetlerinin kısıtlamasından uzak durmak istediğini belirten Imany, ilk albümünün özellikle zamansız bir hisse sahip olmasını, baştan sona uyumlu bir bütün oluşturmasını istemiş. Bunun için de akustik gitara yoğun bir şekilde yönelen şarkılarıyla Imany, dinleyenlerini sesinin sıcaklığıyla içten bir yolculuğa çıkarıyor. Soul ve pop esintilerinin yanı sıra blues, folk ve cazdan da unsurlar barından şarkıları, albüm boyunca kırık kalplerin ve sevginin hikayesini anlatıyor.

- Albümün başlığı konusunda da ilginç bir hikayesi olan sanatçı, çizim yeteneğini geliştirmeye çalışırken bir arkadaşının tavsiyesi üzerine, gözlerini kapayıp aklında canlandırdıklarını çizmeye başlamış. Aklındaki Afrika kıtasını kağıda aktaran Imany, gözlerini açtığında gördüğü şekli kırık bir kalbe benzetmiş ve o anda da albümünün başlığını bulduğunu sezmiş.

- Şarkılarını yazarken söyleyeceklerinin üzerinde fazla kafa yormadığını, fakat içinden gelen kelimelerin İngilizce olarak geldiğini paylaşan Imany, İngilizce’nin Fransızca’nın şairaneliğine kıyasla daha etkin bir dil olduğunu ve sadeliğinden hoşlandığını belirtiyor.

- Albümüyle beraber çıktığı dünya turnesinden sonra Fransa’ya geri dönen sanatçı, 2014 yılında, Audrey Dana’nın Sous les jupes des filles (Fransız Kadınları) adlı filminin müziklerini hazırladı. Yönetmenin bu işi bir kadının yapmasını istediğini ve filmin Imany’nin müziklerini dinlerken yazıldığını duyan sanatçı, bu aşk öyküleriyle dolu pop albümünü hazırlarken, ilk defa başka müzisyenler için parçalar hazırlamış ve görsellerle uyumlu müzik yazmayı öğrenmiş.

- Bu deneyimin ardından 2015 yılında, sadece kendi sesi ve gitardan oluşan akustik bir turneye çıkan Imany, zaten şarkılarını bu şekilde yazdığı ve yeni şarkıları da bu doğrultuda gittiği için hazırladığı yeni parçaları seyircisine böyle sunmaya karar vermiş. Kendisi de bu şekilde müziğin çok daha vurucu bir hal aldığını ve direkt insanın kalbine dokunduğunu söylüyor.

- Imany, nisan ayının sonunda There Were Tears adlı yeni EP’sini yayınladı. Birkaç ay sonra çıkacak ikinci uzunçalarından önce, beş yıllık bir aradan sonra çıkan bu derlemeyi de dinleyicilerine armağan etti. Akustik şarkılarını burada yeni bir özgüvenle sunan Imany, bu sefer sesini isyan, özgürlük, kızgınlık, hüzün ve en çok da umut ile ilgili hikayelerini anlatmak için kullanıyor.