EN | TR
Akbank Sanat Blog > Keşif Rehberi
26. Akbank Caz Festivali KEŞİF REHBERİ Yazı: Cem Kayıran Bu yıl 26. kez düzenlenecek olan Akbank Caz Festivali’nin programında efsaneleşmiş müzisyenlerle birlikte dünyanın dört bir yanından yeni nesil caz müzisyenleri de bulunuyor. Festivalin bu yılki programından, gözünüzden kaçmaması gerektiğini düşündüğümüz beş müzisyene dair bilmeniz gerekenleri bu yazı için bir araya getirdik. Charanee Wade
Manhattan School Of Music’ten dereceyle mezun olan Charanee Wade, vokalist ve besteciliğinin yanı sıra akademik bir kariyere de sahip. İlk albümü Love Walked In’i 2011 yılında servis eden Wade, geçtiğimiz yıl da caz sahnesinde büyük ilgi gören ikinci albümü Offering’i yayınladı. Motéma Music etiketiyle yayınlanan albümde Gil-Scott Heron ve Brian Jackson gibi isimlerin parçalarını yeniden yorumlayan Wade, özellikle şarkılara kendine ait bir bakış getirmiş ve ortaya özgün bir sonuç çıkarmış olmasıyla müzik otoritelerinden övgüler toplamayı başardı.

Charanee Wade, 26. Akbank Caz Festivali kapsamında 12 Ekim akşamı The Seed’de.
Sokratis Sinopoulos
Sokratis Sinopoulos, henüz sekiz yaşındayken başladığı müzik eğitiminde çok farklı kültür ve yaklaşımlarla kendini geliştirmiş bir müzisyen. Atina doğumlu Sinopoulos, batı müziğiyle başladığı eğitimine sonraki yıllarda Bizans ve Yunan halk müziklerini öğreneceği bir koroyla devam etmiş. 14 yaşında tanıştığı Ross Daly’den kemençe eğitimi almaya başlayan Sinopoulos, söz konusu enstrümanla farklı müzik geleneklerini Yunan etkileşimleriyle harmanlıyor. Sokratis Sinopoulos’un kemençe çalmaya başlamasında 1995 yılında Yunanistan’da izlediği İhsan Özgen konserinin de büyük rol oynadığı biliniyor.

Sokratis Sinopoulos, 26. Akbank Caz Festivali kapsamında 13 Ekim akşamı Akbank Sanat’ta.
Stefano Battaglia
1980’li yıllarda Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde gerçekleşen caz yarışmalarıyla ismini duyuran İtalyan piyanist Stefano Battaglia, kıtanın bugünkü caz sahnesinin en önemli piyanistleri arasında bulunuyor. Kariyerinin başlarında birçok ünlü İtalyan cazcıyla kayıtlar yapan Battaglia, Siena çıkışlı caz grubu Triplicity and Theatrum’un da kurucularından biri. 2005 yılından bu yana ECM Records etiketiyle beş albüm yayınlayan Battaglia, 2010 yılında yayınladığı Pastorale isimli albümde Michele Rabbia ile çalışmıştı.

Stefano Battaglia, 26. Akbank Caz Festivali kapsamında 14 Ekim akşamı Akbank Sanat’ta.
Masayoshi Fujita
Bir yandan El Fog isimli projesiyle üretimlere devam eden, aynı zamanda ahşap baskı sanatıyla da uğraşan Japon müzisyen Masayoshi Fujita, festivalin en sıra dışı performanslarından birine imza atacak. Berlin’de yaşayan Fujita, davul çalarak başladığı müzikal yolculuğunda, kendini en iyi ifade edebildiği enstrüman olarak vibrafonda karar kılmış. Japon müzisyen, özellikle geçtiğimiz yıl Erased Tapes tarafından yayınlanan ikinci solo albümü Apologues ile daha çok eşlikçi bir enstrüman olarak akıllarda yer eden vibrafonu merkezine aldığı kompozisyonlarıyla dikkat çekti. Fujita’nın Alman müzisyen Jan Jelinek’le kaydettiği Schaum albümü de eylül ayında yayınlanacak.

Masayoshi Fujita, 26. Akbank Caz Festivali kapsamında 17 Ekim akşamı Akbank Sanat’ta.
Deniz Taşar
2014 yılında “JAmZZ Akbank Caz Festivali Genç Yetenekler Yarışması”nda, En İyi Yorum dalında ödül kazanan Deniz Taşar, Türkiye’deki yeni nesil caz sahnesinin en dikkat çeken vokalistlerinden biri. Bugüne dek birçok yarışmaya katılan, Türkiye’de ve yurt dışında çeşitli festivallerde sahne alan Deniz Taşar, üniversite yıllarında ilk dörtlüsünü kurmuştu. Social Inclusion Band ve Murat Çopur’la da çalışmalara imza atan Deniz Taşar, konserlerinde caz ve soul parçalarına yaptığı yorumlarla birlikte kendi bestelerini de seslendiriyor.

Deniz Taşar, 26. Akbank Caz Festivali kapsamında 18 Ekim akşamı Akbank Sanat’ta.