EN | TR
Akbank Sanat Blog > Yakın Dönem Latin Amerika Sinemasından Kaçırılmayacak 9 Film
Yakın Dönem Latin Amerika Sinemasından Kaçırılmayacak 9 Film Yazı: Melikşah Altuntaş İllüstrasyon: Saydan Akşit Akbank Sanat’ta Mayıs ayında gerçekleştirilecek gösterimlerle yakın dönem Latin Amerika Sineması’ndan dokuz bol ödüllü, önemli film, sinemaseverlerin karşısına çıkıyor. Yıl boyu tüm festivallerde çok sayıda filmle karşımıza çıkan bu coğrafyaya ait filmler arasında komediden melodrama, kurmacadan belgesele farklı türden filmler ve hikayeler izleyici ile buluşuyor. Arjantin, Ekvador, Kolombiya, Kosta Rika, Küba, Meksika, Peru, Şili ve Venezuela’dan birer filmin yer aldığı programda deneyimli yönetmenlerden, ilk ya da ikinci filmini çekmiş genç isimlere kadar 11 farklı sinemacı ve 11 kuvvetli göz, filmleri ile beyaz perdeyi aydınlatmaya hazırlanıyor.

Oscar fatihi Alejandro Gonzales Inarritu’dan fantastik filmlerin usta anlatıcısı Guillermo Del Toro’ya, teknik reji becerisi ile dünyanın en önemli yönetmenleri arasında yer alan Alfonso Cuaron’dan, çektiği her film Cannes, Berlin ya da Venedik gibi önemli film festivallerinin zirvesine taşınan Pablo Larrain’e çok sayıda yetenekli, üretken ve dünyaca ünlü sinemacının çıktığı topraklar, dünya sinema sektörünün de önemli bir kısmını besliyor. Her yıl binlerce filmin izleyici karşısına çıktığı Latin Amerika sinemasında, tüm dünyayı ilgilendiren meselelerden daha lokal keşiflere, insanın doğasına dair öykülerden, gerçeküstü hikayelere kadar çok geniş bir skalada filmler üretilmeye devam ediyor.

Akbank Sanat’ta Mayıs ayında gösterilecek filmler arasında neler var, bu filmler neden görülmeli ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek gösterimleri hangi tarihlerde gibi sorularının yanıtı ise şöyle:


YAŞA KÜBA / VIVA CUBA (2005)

Nedir: Küba sinemasının deneyimli yönetmenleri Juan Carlos Cremata ve Iraida Malberti’nin beraberce imza attığı film, iki çocuğun köklerini arayış yolculuğuna odaklanan etkileyici bir büyüme hikayesi... İki yakın arkadaş olan Malú ve Jorgito’nun, Küba’nın uzak bir köşesine, Malú’nun babasını bulmak için kaçtıkları macera dolu serüven, duygu yüklü bir beyaz perde tecrübesine dönüşüyor.
Neden İzlenmeli: Farklı ekonomik sınıflardan gelme iki çocuğun türlü baskılara rağmen birbirlerine verdikleri bağlılık sözüyle, birbirlerinin hayatına iyi gelme hikayesi, Küba’nın sosyo-ekonomik durumunu kendine fon olarak seçiyor ve ortaya ıskalanmaması gereken bir seyirlik çıkıyor.
Ne Zaman: 4 Mayıs Perşembe 19.00


KOLOMBİYA – VAHŞİ BÜYÜ / COLOMBIA – MAGIA SALVAJE (2015)

Nedir: Dünyanın en büyüleyici coğrafyalarından birine sahip Kolombiya’nın göz kamaştırıcı çeşitliliğini merkeze alan bu seyir zevki yüksek belgesel, Latin Amerika’nın en üretken belgeselcilerinden Mike Slee’nin imzasını taşıyor. Kolombiya’nın 20 farklı ekosistemi ve 85 ayrı yerini keşfe çıkan film, izleyiciyi bu coğrafyanın baş döndüren ahengine ortak ediyor.
Neden İzlenmeli: Teknolojinin en yeni olanaklarını kullanarak çekildiği için belgesel tecrübesini gerçekçi bir doğa keşfi noktasına çıkaran film, görülmemiş manzaralar ve varoluşu hakkında sınırlı bilgi sahibi olduğumuz çeşitli canlılarla benzersiz bir seyir yakalıyor.
Ne Zaman: 6 Mayıs Cumartesi 15.00


SINIR DIŞI EDİLEN PROMETEO / PROMETEO DEPORTADO (2010)

Nedir: Sineması henüz geniş kitlelerce tam da keşfedilmemiş bir ülke olan Ekvador’dan gelen bu sıradışı dramedi, belgeselleriyle tanınan yönetmen Fernendo Mieles’in tek kurmaca filmi. Film boyunca adını öğrenmediğimiz bir Avrupa ülkesinin havalimanında sınır dışı edilmek üzere bekletilen ve türlü mücadelelere rağmen bu kaderden kaçamayan bir grup Ekvadorlu’nun hikayesini anlatan film, göçmenlik sorununa odaklanıyor.
Neden İzlenmeli: Günümüzde dünyanın en büyük sorunlarından biri olan göçmenlik meselesine bambaşka bir yerden bakan film, ele aldığı meseleyi güçlü tespitlerle sıkı bir taşlamaya dönüştürüyor.
Ne Zaman: 9 Mayıs Salı 19.00


DÖNÜŞ / EL REGRESO (2012)

Nedir: Oyuncu, yazar ve yönetmen Hernán Jiménez’in bu etkileyici eve dönüş hikayesi, uzun süredir yurtdışında yaşayan Antonio’nun, kaçtığı her şeyle yüzleştiği Kosta Rika’daki aile ziyaretini konu alıyor. Film, başka bir ülkede bambaşka bir hayat kurduktan sonra geride bıraktığı herkes ve her şeyle yeniden karşılaşan kahramanının duygusal çalkantısını başarıyla yansıtıyor.
Neden İzlenmeli: New York Latin Filmleri Festivali’nden En İyi Film ödülü ile ayrılan film, Kosta Rika sinemasının yakın tarihli en önemli işlerinden biri olmasının dışında, sıcak ve sarsıcı öyküsüyle de ilgiyle izleniyor.
Ne Zaman: 13 Mayıs Cumartesi 15.00


ZAMANIN BAŞLANGICI / EL COMIENZO DEL TIEMPO (2014)

Nedir: Meksika’daki sosyal ve ekonomik kriz nedeniyle maaşları askıya alınan 90 yaşındaki bir çiftin hayatta kalma mücadelesine odaklanan bu sert dram, çiftin oğlu ve torununun da hayatlarına yeniden dahil olmasıyla değişen hayatlarını konu alıyor. Senarist-yönetmen Bernardo Arellano’nun filmi, iki yıl önce çok sayıda festivalde seyirci karşısına çıkmış, önemli ödüllerin sahibi olmuştu.
Neden İzlenmeli: Meksika sinemasından keskin tespitlerle dolu çarpıcı bir dram izlemek isteyenlerin kaçırmaması gereken film, kocaman devlet politikalarının etkilediği küçük yaşamlardan birine odaklanıyor ve hedefi tam on ikiden vuruyor.
Ne Zaman: 17 Mayıs Çarşamba 15.00


DÜNYANIN SONUNDAKİ SU / EL AGUA DEL FIN DEL MONDO (2010)

Nedir: Arjantin sinemasından duygu yüklü bu melodramın yönetmen koltuğunda Arjantin’in ünlü oyuncularından Paula Siero oturuyor. Siero’nun bu ilk yönetmenlik denemesi, Buenos Aires’in fakir mahallelerinden birinde yaşayan iki kız kardeşin hikayesine odaklanıyor. Birbirlerine son derece bağlı kardeşlerin hayatına giren bir adamla değişen hikaye, Arjantinli eleştirmenlerin de favorilerindendi.
Neden İzlenmeli: Sineması da insanları kadar Türkiye’ye benzeyen Arjantin’den Yeşilçamvari bir hikayeden sağlam bir sinema tecrübesi çıkaran film, melodram türüne özel bir ilgi duyanların kaçırmaması gereken bir yapım.
Ne Zaman: 20 Mayıs Cumartesi 15.00


HEDİYE / EL REGALO (2008)

Nedir: Beyaz perdede emeklilik depresyonuna dair anlatılan en incelikli hikayelerden birini konu eden film, Şili yapımı bir komedi. Cristián Galaz ve Andrea Ugalde ikilisinin birlikte yönettikleri filmin merkezinde, emekli öğretmen Francisco yer alıyor. Artık işe yaramaz hissetmeye başlayan Fransisco’ya, hayatın her şeye rağmen tüm güzelliği ile devam ettiğini hatırlatmak isteyen arkadaşlarının aldığı bir tatil paketi ile başlayan bu keyifli hikaye, umut dolu bir seyirlik.
Neden İzlenmeli: Oyuncu kadrosunun başarılı performansları ve ele aldığı samimi hikaye ile ıskalanmaması gereken film, ülkesi Şili’de de çok sayıda seyirciyi sinema salonlarına çekerken, eleştirmenlerden de övgü toplamıştı.
Ne Zaman: 23 Mayıs Salı 19.00


BOLIVAR ZORLUKLARIN ADAMI / BOLIVAR EL HOMBRE DE LAS DIFICULTADES (2013)

Nedir: Özellikle televizyon için çektiği çok sayıda dizi ve televizyon filmi ile tanınan Venezüela’lı yönetmen Luis Alberto Lamata’dan ülke tarihinin en yüksek prodüksiyonlu dönem filmlerinden biri olan bu yapım, izleyicisini 1815 yılına götürüyor. Venezüela’yı ikiye bölen savaşı durdurmak için bir mücadele başlatan Simon Bolivar’ın hikayesini anlatan film, sürükleyici bir tarihi macera.
Neden İzlenmeli: Amerika’yı İspanyol ordularının işgalinden kurtarma rüyasını gerçekleştirme yolunda kahramanca bir mücadele veren Simon Bolivar’ı canlandıran Roque Valero’nun performansı, bu biyografik filmin gücüne güç katıyor.
Ne Zaman: 25 Mayıs Perşembe 19.00


BÜYÜK İKRAMİYE / EL PREMIO (2009)

Nedir: Peru’nun usta sinemacılarından Alberto Durant’ın olgunluk dönemi işlerinden biri olan film, And Dağları’ndaki bir kasabada öğretmenlik yapan Antonio’nun lotodan büyük ikramiyeyi kazandığını öğrenmesiyle başlayan bir hikaye anlatıyor. Kasaba halkına ikramiye ile ilgili bir söz veren Antonio’nun parayı almak için gittiği Lima’da 10 yıldır görmediği oğluyla karşılaşması ise işleri karıştıracaktır.
Neden İzlenmeli: Küçük bir kasabada geçen bir umut hikayesi olarak başlayan ve ilerledikçe grift bir halde çetrefilleşmeye başlayan hikayesi ile unutulmaz bir seyirliğe dönüşen film, yakın dönem Latin Amerika sinemasının en fazla festival gezmiş işlerinden biri.
Ne Zaman: 27 Mayıs Cumartesi 15.00


LATİN AMERİKALI FİLM BESTECİLERİ

Çıkardığı yönetmenler kadar film bestecileri ile de ünlü Latin Amerika’nın Oscar’dan Grammy’ye dünyanın en prestijli ödüllerini bir ya da birkaç kez kucaklamış müzisyenlerini de anmadan geçmek olmaz. Bunların arasında en ünlü isimlerden biri hiç kuşkusuz Inarritu filmleriyle adını duyuran Gustavo Santaolalla. Babel ve Brokeback Mountain filmleriyle iki kez Oscar kazanan, aynı zamanda Altın Küre, BAFTA, Grammy gibi çok sayıda saygın ödülün de sahibi olan Arjantinli Santaolalla dışında, aralarında The Host, Lord of War, Colleteral gibi büyük bütçeli filmlerin de yer aldığı 50’yi aşkın filmin bestecisi Brezilyalı Antonio Pinto, Mission Impossible’ın unutulmaz temasının da sahibi olan Arjantinli Lalo Schifrin, çektiği filmler kadar, onların unutulmaz besteleriyle de zihinlere kazınmış Şilili çok yönlü sanatçı Alejandro Jodorowsky, Behind the Sun, City of God gibi klasiklerin bestecisi Brezilyalı Ed Cortes, Pablo Larrain filmleriyle adını duyurmuş Şilili Carlos Cabezas de yer alıyor.

Artık aramızda olmayan ancak efsane film müzikleriyle efsaneleşen isimlerden Arjantinli, tango müziğinin ustalarından, Cesar ödülü de kazanmış Astor Piazzolla, kendi ülkesinde olduğu kadar Hollywood’da besteleri sayısız filmde kullanılmış Brezilyalı besteci Antonio Carlos Jobim ve The Big Lebowski’nin de aralarında bulunduğu pek çok filmin bestecisi Meksikalı Juan Garcia Esquivel de Latin Amerika sinemasından çıkıp tüm dünyaya seslenmiş besteciler arasında.


Gustavo Santaolalla:Antonio Pinto:Lalo Schifrin:Alejandro Jodorowsky:Ed Cortes:Carlos Cabezas:Astor Piazzola:Antonio Carlos Jobim: