EN | TR
Akbank Sanat Blog > Le Bang Bang öncesinde: Etkileyici bas-vokal ikilileri
Le Bang Bang öncesinde: Etkileyici bas-vokal ikilileri Yazı: Cem Kayıran Çağdaş Vokal Günleri kapsamında 24 Mayıs’ta Akbank Sanat’ta sahne alacak Le Bang Bang, kontrbas ve vokalin birlikteliğiyle büyüleyici bir atmosfer yaratıyor. İkilinin İstanbul konseri öncesinde, müzik sahnesinde iz bırakmış çeşitli bas – vokal ikililerini hatırlıyoruz.

Sheila Jordan - Harvie S

Charlie Parker’ın “Milyon dolarlık kulaklara sahip şarkıcı” olarak tanımladığı Amerikalı caz vokalisti Sheila Jordan, kariyeri boyunca sesini ve karakteristik vokallerini birçok kez yalnızca kontrbasla bir arada sundu. Birçok önemli basçıyla albümler kaydeden Sheila Jordan, uzun bir süre boyunca; aralarında Paul Motian, Gil Evans ve Lee Konitz gibi isimlerin de yer aldığı birçok müzisyenle birlikte çalmış olan Harvie S’la birlikte çalıştı. İkilinin 1982 yılında Palo Alto Records etiketiyle yayınlanan That Old Time Feeling, insan sesi ve basın müthiş tamamlayıcılığını gözler önüne seriyor.

VIDEO:Ashleigh Still - Nick Salisbury

Firefly isimli ilk albümünü 2010 yılında yayınlayan Ashleigh Still ve Nick Salisbury ikilisinin bir araya gelme hikayesi epey ilginç. Bir açık mikrofon gecesindeki doğaçlama kısımda bir arada çalan Still ve Salisbury, daha sonra vokalistin daha önce akustik gitarı eşliğinde yazdığı parçalarını bas gitar ve vokal duosu olarak yeniden düzenlemiş. Dokuz parçadan oluşan Firefly albümü, kırılgan vokal melodileri ve kimi zaman arpejler kimi zaman da sürükleyici cümleler çalan bas gitarı bir araya getiriyor.

VIDEO:Sascha Ley - Laurent Payfert

Modern caz ve serbest doğaçlama üsluplarını kesiştiren Lüksemburglu vokalist Sascha Ley ve Fransız basçı Laurent Payfert, dinleyicisini anında etkisi altına alabilen ve bugüne dek duyduğunuz kalıplardan fazlasıyla uzak bir müzik icra ediyor. Aynı zamanda bir oyuncu olan Sascha Ley’in kendi sesini kullanma biçimi ve ikilinin çıkardıkları seslerle adeta diyalog kurarak oluşturduğu şarkıları, kimi zaman tedirgin edici ve karanlık dokular kimi zaman da huzur dolu melodiler üzerine kurulu.

VIDEO:Dos

Listedeki diğer gruplardan iki bas gitaristten oluşması itibariyle ayrılan Dos, eski Black Flag üyesi Kira Roessler ve Minutemen’in kurucularından Mike Watt’ın sıra dışı güç birliği. İkilinin yer yer şarkı da söylediği Dos parçaları, nefis bas cümleleriyle kurulmuş sarmal yapılar üstüne inşa ediliyor. Bir arada çalmaya başladıkları dönemde Sonic Youth, Pasty Cline ve Billie Holiday gibi isimlerin şarkılarını yorumlayan ikili, şimdiye dek dört albüm yayımladı.

VIDEO:Le Bang Bang

Vokalist Stefanie Boltz ve kontbasçı Sven Faller’dan oluşan Le Bang Bang, 2011 ve 2013 yıllarında GLM Music etiketiyle yayınladıkları iki albümde, kendi enerjik bestelerinin yanı sıra AC/DC, Metallica, Radiohead, George Michael, Nirvana ve Paul Simon gibi isimlerin şarkılarını özgün bir perspektifle elden geçiriyor. Boltz’un farklı türlerden şarkılara kendi ruhunu ustaca işlediği yorumları, sıradan bir ‘cover’dan çok daha fazlasını vaat ederken; Faller da kontrbastan eşi görülmemiş genişlikte bir skalada sesler çıkararak tek kişilik bir orkestra gibi şarkılara hayat veriyor.

VIDEO: