EN | TR
Akbank Sanat Blog > Martin Kohlstedt
Elektronik ve Klasik Müziğin Birleştiği Noktada Martin Kohlstedt Yazı: Cem Kayıran
İllüstrasyon: Saydan Akşit
12 Nisan akşamı XJAZZ Festival kapsamında Akbank Sanat’ta dinleyicilerle buluşacak olan Alman piyanist Martin Kohlstedt, müziğiyle kurduğu ilişki ve dinleyicilerle sahneden kurduğu iletişimiyle çağdaşlarından sıyrılan bir müzisyen. Solo albümlerinin yanı sıra birçok grupta yer alan, birçok farklı alanda çalışan bir müzik yapım şirketi kuran ve çeşitli filmler ve video oyunları için besteler yapan Martin Kohlstedt, günümüzün en üretken müzisyenlerinden biri.

Çocuk yaşlarda piyano eğitimi alan ve sonrasında da caz bölümünden mezun olan Kohlstedt, Ryo Takeda ve Marbert Rocel gibi farklı müzik türlerinde üretimler yapan isimlerle birlikte çalıştı. İlk solo piyano albümünü 2012 yılında yayınlayan Kohlstedt, Day ismini verdiği söz konusu albümün ardından iki yıl sonra da Night isimli ikinci albümünü de Kick The Flame etiketiyle servis etti. İki albümdeki parçalar için de yapılan remikslerin yer aldığı derlemeler de ilginç prodüktör ve müzisyenleri bir araya getirdi. Worm Is Green, Douglas Dare, FM Belfast, Christian Löffler ve Tilmann Jarmar gibi isimlerin Martin Kohlstedt’in solo piyano şarkılarına yaptığı remiksler, müzisyenin bestelerinin farklı yaklaşımlara ne denli müsait olduğunu gözler önüne seriyor.

Müziği kayıtlı formatlarıyla uçsuz bucaksız bir dünyadan esintiler sunsa da Martin Kohlstedt’i özel kılan en büyük detaylardan biri canlı performansları. Şarkıları ve şarkılarındaki temaları bulunduğu yere ve zamana göre farklı formatlara sokan Kohlstedt, her konserinde şarkılarını adeta dinleyicilerle birlikte yeniden yaratıyor. Her canlı performansı farklı deneyimler sunan Alman müzisyen, akustik ve elektronik tuşlu çalgıları harmanladığı sahne kurulumuyla klasik ve elektronik müzik arasında sıra dışı bir yolculuğa davet ediyor.

Filmler, radyo oyunları, defileler, reklamlar ve belgeseller için müzikler hazırlayan yapım şirketi Momoro’nun da kurucusu olan Martin Kohlstedt, bu mecralarda da fazlasıyla aktif olarak çalışmalarını sürdürüyor.