EN | TR
Akbank Sanat Blog > Köklere Doğru Bir Yolculuk
Köklere Doğru Bir Yolculuk NGUYÊN LÊ VE GELENEKSEL VİETNAM MÜZİĞİ Yazı: Cem Kayıran
İllüstrasyon: Saydan Akşit
Akbank Sanat’ta gerçekleşen Dünya Müziği Günleri konserleri kapsamında farklı coğrafyalardan yöresel müzikleri usta temsilcilerinden dinlemeye devam ediyoruz. Seride bu hafta Vietnam şarkılarını hem yenilikçi düzenlemeler hem de geleneksel yapılarıyla dinleyeceğimiz bir konser var. Kariyeri boyunca sayısız müzisyenle işbirlikleri yapan ve günümüzün en önemli caz gitaristleri arasında gösterilen Nguyên Lê ve Vietnamlı şarkıcı ve müzisyen Ngô Hồng Quang, 21 Aralık akşamı Akbank Sanat’ta eşine az rastlanır bir performansla İstanbullu dinleyicilerinin karşısında olacak.

“BANA GÖRE BİR MÜZİSYENİN EN ÖNEMLİ HEDEFLERİNDEN BİRİ KENDİ KİMLİĞİNİ, KENDİ DİLİNİ YARATMAK OLMALI. BUNU EN DOĞRU ŞEKİLDE YAPABİLMEK DE KENDİ KÖKLERİNİZE, KARAKTERİNİZİ OLUŞTURAN TEMELLERE GERİ DÖNEREK MÜMKÜN OLUR. BENİM İÇİN FRANSA’DA DOĞMUŞ OLMAK DURUMU BİRAZ KARIŞTIRSA DA KÖKLERİMİ TANIMAYA VE ONLARLA GERÇEK DÜNYA İÇİN ÇÖZÜMLEMELER BULMAYA ÇABALIYORUM.”

- Nguyên Lê
1996 yılında ACT etiketiyle yayınladığı Tales from Viêt-Nam isimli albümüyle Vietnam müziği ve modern caz unsurlarını harika bir uyumla bir araya getiren Nguyên Lê, özellikle Vietnamlı şarkıcı Huong Thanh eşliğinde kaydettiği albümleriyle bu füzyonu farklı yönlerde genişletmeyi sürdürdü. Birçok albümünde Vietnam’ın müzikal birikiminin yanı sıra şarkı yazımında ülkenin etnik kimlikleri ve çeşitliliklerinden de fazlasıyla beslenmiş olan bir müzisyen Nguyên Lê. Birçok röportajında Vietnam müziğinin farklı kültürlere yakın tınlayan detaylara sahip olduğunu ve üzerine çalıştığı parçalarda da bu çeşitlilikten fazlasıyla beslendiğini vurgulayan usta gitarist, albümlerinde yöresel enstrümanlarla da sıklıkla yer veriyor.

Kendi köklerini keşfettiği müzikal yolculukları olarak tanımlanabilecek albümlerinin yanı sıra 2011 yılında Janis Joplin, Led Zeppelin, Bob Marley gibi isimlerin klasikleşmiş parçalarını da yorumladığı Songs of Freedom ve 2014 yılında da Pink Floyd’un klasik albümünü “kutladığı” ve aralara kendi parçalarını da eklediği Celebrating Dark Side Of The Moon albümleriyle farklı sularda yüzmeyi sürdüren usta gitarist, fazlasıyla hareketli geçen müzikal kariyerinin on yedinci solo albümünü yayınlamak üzere. Yine ACT etiketiyle yayınlanacak Hà Nội Du isimli albümünde, İstanbul’da da birlikte sahne alacağı albümünde Ngô Hồng Quang eşliğinde bir kez daha Vietnam müziğini keşfe çıkıyor. Geçtiğimiz aylarda Akbank Caz Festivali kapsamında Omar Sosa’yla birlikte İstanbul’da sahne alan Paolo Fresu’nun da ikiliye eşlik ettiği albüm, önümüzdeki ocak ayında raflarda olacak.