EN | TR
Akbank Sanat Blog > Mambonun Yenilikçi Yüzü
Mambonun Yenilikçi Yüzü ORKESTA MENDOZA Yazı: Leyla Aksu Orkesta Mendoza, çok yönlü müzisyen ve besteci Sergio Mendoza’nın önderliğinde, 2009 yılından bu yana Latin geleneğine yeni bir soluk getiriyor. Birçok farklı stili harmanlayarak “indie mambo” adını verdikleri janrı yaratan Arizonalı kalabalık ve şık ekip, canlı performanslarında 19 kişiye kadar varabiliyor ve takım elbiselerini kuşandıktan sonra, çoklu ritimleriyle sahneleri ele geçirip seyircilerini ayağa kaldırıyor. Orkestra Mendoza ün salmış canlı performansını 26. Akbank Caz Festivali aracılığıyla İstanbul’a taşımadan önce, grubun hikayesine bir göz atıyoruz.

Orkesta Mendoza, 26. Akbank Caz Festivali kapsamında 22 Ekim Cumartesi akşamı Babylon’da sahne alacak.

- Sergio Mendoza y La Orkesta adı altında, 2009 yılında Arizona eyaletinin Tucson şehrinde bir araya gelen Orkesta Mendoza, ilk başta tek seferlik bir etkinlik için toplanmış bir grup. Şehrin ünlü mekanlarından Club Congress’ta her yıl düzenlenen yardım konseri “The Great Cover-Up”ta, Kübalı Mambo Kralı Pérez Prado’yu kutlamak için Sergio Mendoza tarafından bir geceliğine kurulan orkestra, performanslarının aldığı coşkulu tepki üzerine devamlı bir proje haline aldı.

- Mambo, rumba, merenge, salsa ve kumbiya gibi ritim ve melodileri caz, psikedelik ve sörf rock’la birlikte elektronik unsurlarla da birleştiren, farklı yörelerin ve dönemlerin müzikal geleneklerini günümüze taşıyan grup, bu özgün karışımlarına “indie mambo” adını veriyor.

- Büyük grubun ana üyeleri arasında ise saksafon, klarnet, akordeon ve klavye çalan Marco Rosano, timbales ve bateride Jack Sterbis, lap steel gitar ve elektro gitarda Joe Novelli, trompet ve vokalde Raul Marques, davul kutusu, marakas ve vokallerde efsanevi şovmen ve bariton Salvador Duran, kontrbasta Sean Rogers ve gitar, akordeon, klavye ve vokallerde de orkestra lideri Sergio Mendoza yer alıyor.

- Meksika’nın Nogales şehrinde doğan Sergio Mendoza, sekiz yaşındayken Amerika’nın Arizona eyaletine taşınmış; müziğe atıldığı daha ileriki yıllarda da Tucson şehrine yerleşmiş. İlk olarak 2007’de acil bir ihtiyacı doldurmak üzere şehrin en iyi bilinen gruplarından biri olan Calexico’yla çalmaya başlayan Mendoza, artık Tucson’ın hareketli müzik sahnesinin dünyaca tanınmış bir sürü farklı grubunda birbirinden farklı enstrümanlar çalıyor.

- “Tucson’ın genç mambo kralı” olarak tanınmaya başlanan Mendoza, şimdiye kadar Calexico’nun yanı sıra, Devotchka, the Mexican Sound Institute ve Giant Sand gibi tanıdığımız birçok başarılı grubun parçası oldu. Bunların üstüne, 2015’ten bu yana da Mendoza’nın en yeni yan projesi Mexrrissey eklendi. Kendisinin aranjmanlarını yaptığı ve Mexican Institute of Sound’da beraber çaldığı Camilo Lara’nın önderliğini yürüttüğü bu grup, İngiliz efsane Morrissey’nin parçalarını sevgiyle yorumluyor.

- Beraber çalıştığı ve çaldığı herkeste büyük bir izlenim bırakan Mendoza ve Orkesta’sı için grup arkadaşı Lara, "Sergio Mendoza muhtemelen zamanımızın en sevdiğim müzisyeni. Kumbiya ve mambo onun DNA’sında var ama bunlara günümüzün sesini verecek kadar gücü de var. Orkesta’sı Sex Pistols kadar punk ve Pérez Prado kadar da sert,” diyor.

- Orkesta Mendoza’da büyük dikkat çeken bir diğer enerji dolu isim ise saygıdeğer Salvador Duran. Meksika’nın Cananea şehrinden Tucson’a gelen Duran, Mendoza gibi Calexico grubuyla, onun dışında da Glen Hansard, Neko Case, Iron & Wine ve Willie Nelson gibi büyük isimlerle beraber çalışmış ve şarkı söylemiş. Hükmeden sesi, elindeki marakaslar ve kıvrak ayak hareketleriyle de Duran grubun canlı performansının vazgeçilmez bir parçası.

- Orkesta Mendoza daha herhangi bir kayıt yayınlamadan önce verdikleri konserlerle Tucson’da büyük bir başarı yakaladı. Çıkış albümlerinden iki yıl önce, 2010 yılında yerel TAMMIES müzik ödüllerinde “Yılın En İyi Grubu” dalında ödül kazandılar. 2011 yılında ise Orkesta Mendoza şehrin “En İyi Yeni Canlı Grubu” seçildi.

- En sonunda, Orkesta Mendoza 2012 yılında, Cosmica Records etiketiyle çıkış albümlerini yayınladı. Sergio Mendoza y La Orkesta adlı uzunçaların prodüksiyonunu Calexico’dan Joey Burns üstlendi ve 11 şarkılık albümün tamamı da Mendoza’nın orijinal besteleri ve düzenlemelerinden oluşuyor. Albümün hazırlık süresine dair, Mendoza ancak diğer gruplarıyla çıktığı turneler arasında kayıt yapabildiği için ve yeni bir orkestra olarak seslerini bulmaları gerektiği için kayıtların bu kadar uzun sürdüğünü söylüyor.

- Albümlerini yayınladıktan sonra hem Amerika’da hem de Avrupa’da turneye çıkan grup, kutlama tadındaki canlı performanslarını artık Tucson dışında tüm dünyaya taşıdı. Grup, WOMAX, Lotus, Open Ohr, South by Southwest ve GlobalFest gibi bir sürü dünyaca ünlü müzik festivaline ve fuarına da konuk oldu. Geçtiğimiz yıl Avrupa turnelerine Fransa’da, yaşanan saldırılardan yalnızca birkaç gün sonra başlayan Orkesta Mendoza, konserlerini iptal etmeyerek müziğin yanı sıra orada bulunmanın ve insanlarla beraber olmanın önemini vurguladı.

- Orkesta Mendoza, bu yaz ikinci albümünü yayınlamayı planlıyor ve geçtiğimiz ay albümden çıkacak ilk single’ları, Tito Puente’nin klasik “Caramelos”a getirdikleri hareketli yorumu dinleyicilere sundu. Mendoza, ikinci albümün hem daha elektronik hem de daha perküsyon ağırlıklı olacağını, grubun ritmik yaklaşımını ve canlı performanslarını daha çok yansıtacağını söylüyor.

- Merak ve heyecanla beklenen yeni albümün yanı sıra, Mendoza grubun geleceği için şimdiki kalabalığa karşın orkestranın daha da çok büyümesini istediğini, gruba daha çok müzisyenin ve yaylıların da katılmasını istediğini istiyor.