EN | TR
Akbank Sanat Blog > Philip Glass
Philip Glass 80 Yaşında Yazı: Cem Kayıran
İllüstrasyon: Saydan Akşit
Yirminci yüzyılın en önemli bestecilerinden biri olan Philip Glass, doğumunun sekseninci yılında dünya genelinde özel etkinlik ve performanslarla anılıyor. Kariyeri boyunca birçok prestijli ödül kazanan Glass’ın müzikal yolculuğundan çeşitli satırbaşlarını, 26 Nisan akşamı Akbank Sanat’ta piyanist Nicolas Horvath’ın efsanevi bestecinin eserlerini çalacağı özel konser öncesinde bir kez daha hatırlıyoruz.

Eserleriyle Aphex Twin’den Yann Tiersen’e, Zola Jesus’tan Tyondai Braxton’a geniş bir skalada müzisyene ilham kaynağı olan Philip Glass, Terry Riley ve Steve Reich gibi müzisyen ve minimalist bestecilerle birlikte anılsa da kendi müziğini yinelenen yapıların müziği olarak tanımlamayı tercih ediyor. Özellikle bir plak dükkanı işleten babasının oda müziği ve klasik müziklere olan ilgisini çocuk yaşta benimseyen ve evde her gün saatlerce müzik dinlemeye başlayan Philip Glass, müzik eğitimi almaya başladığı yıllarda William Bergsma, Darius Milhaud ve Vincent Persichetti gibi isimlerle kompozisyon çalışmaya başladı.

1960’lı yılların başlarında çeşitli okullarda besteci olarak çalışmalara başlayan Glass, sonraki dönemde Paris’e taşınmış ve farklı disiplinlerle ortak çalışmaları hayata geçirmişti. Richard Serra, Allen Ginsberg, Errol Morris ve Foday Musa Suso gibi birçok farklı sanat dalında üretim yapan isimlerin yolu Philip Glass’la kesişti. Birçok film için orijinal kompozisyonlar yapan Philip Glass, üç kez Oscar adayı olurken The Truman Show’la Altın Küre; The Hours filmi için yaptığı müziklerle de BAFTA Ödülü kazandı.

Glass, solo piyano eserleri ve bunları sahneye taşıdığı turnelerinin yanı sıra, kendi bestelerini çalabilmek için kurduğu Philip Glass Ensemble’la hala konserler vermeyi sürdürüyor. 1968 yılında kurulan Philip Glass Ensemble, zaman içinde Richard Teitelbaum, David Behrman ve Barbara Benary gibi konuk müzisyen ve bestecilerle de üretimler yaptı. Kariyeri boyunca büyük beğeni toplayan operalar, senfoniler ve konçertolara imza atan Philip Glass, tarihten, edebiyattan ve güncel gelişmelerden aldığı esintileri eserlerine kendine has bir şekilde entegre etmeyi de başarmış bir besteci olarak tüm dünyada kabul ve saygı görüyor.

26 Nisan akşamı Akbank Sanat’ta gerçekleşecek konserde, Philip Glass eserlerini çalacak olan piyanist Nicolas Horvath, kariyeri boyunca pek çok prestijli konser salonunda sahne aldı ve yüzden fazla bestecinin eserlerinin dünya prömiyerlerini yaptı. Monte Carlo Filarmoni Orkestrası, Palm Beach Senfoni Orkestrası, Kiev Solistler Orkestrası ve Nice Ensemble Enstrümantal Orkestrası’na solistlik yapan Horvath, elektro-akustik üretimleri ve video sanatçıları ve ressamlarla yaptığı projeleriyle de tanınıyor.

Naxos Records için Glassworlds isimli bir albüm serisi kaydeden ve bu seride Philip Glass’a ait tüm piyano eserlerine yer veren Nicolas Horvath, geçtiğimiz ekim ayında Paris Filarmonie’de tam on iki saatlik bir resitalde söz konusu eserleri yorumladı. Günümüzün alışılmışın dışında müzisyenleri arasında yer alan Nicolas Horvath, benzersiz bir Philip Glass için...