EN | TR
Akbank Sanat Blog > Bir Buena Vista Gecesi’nden önce Sinemada Küba Müziği
Bir Buena Vista Gecesi’nden önce Sinemada Küba Müziği Yazı: Cem Kayıran Akbank Sanat’ta gerçekleşen Dünya Müziği Günleri, 28 Aralık Çarşamba akşamı Luis Frank ve Lazara Cachao Lopez’in “Küba’dan Bir Buena Vista Gecesi” konseriyle sona erecek. Küba müziğini farklı türleriyle deneyimleme şansı bulacağımız gece öncesinde, ülkenin müzikal birikimini yansıtan çeşitli film ve belgeselleri hatırlıyoruz.

Musica Cubana (2004)

Fragman:


Kariyeri boyunca kült mertebesine ulaşmış sayısız film ve belgesele imza atan Wim Wenders’in yapımcısı; Arjantinli sinemacı German Kral’ın da yönetmeni olduğu Musica Cubana, 2006 yılında hayatını kaybeden Buena Vista Social Club üyesi Pio Leyva’nın son projesini konu ediyor. Küba müziğinin –nispeten- genç temsilcilerini bir araya getirerek The Sons of Cuba isimli bir grubu hayata geçiren Leyva, birçok standartını bestelediği Küba müziğinin gelenekleriyle yeni nesil arasında etkileyici bir bağ kuruyor. 28 Aralık akşamı Akbank Sanat sahnesinde izleyeceğimiz Luis Frank’ın da karşımıza çıktığı film, ülkenin müziğine dair en kapsamlı fikri verecek yapımların başında geliyor.

Buena Vista Social Club (1999)

Fragman:


İçinden “Küba” ve “müzik” kelimelerinin geçtiği bir cümle duyduğunuz zaman Buena Vista Social Club’ın da isminin anılması artık an meselesi olmuş demektir. Wim Wenders filmografisinin en özel yapımlarından biri olan Buena Vista Social Club, yönetmenin eski bir dostu olan Ry Cooder’ın Küba müziğinin efsanevi figürlerini yeniden bir araya getirip albüm kaydetme macerasını konu ediyor. Ekibin yıllar sonra Amerika, Hollanda ve Küba’da verdiği konserlerden görüntülerin de yer aldığı film, Küba’nın hem kültürel hem siyasi geçmişine de ışık tutuyor.

Habana Blues (2005)

Fragman:


İspanyol bir prodüktörün Havana’daki bir klüpte çalan iki genç müzisyeni keşfetmesiyle başlayan Habana Blues, ilginç hikayesiyle Küba’da müzisyen olmanın çeşitli yanlarını izleyiciyle buluşturuyor. Ruy ve Tito isimli müzisyenlerin, İspanyol prodüktörden gelen bir albüm teklifi ve Avrupa’da bir kariyer vaadiyle ülkelerinde kalıp kalmama kararı vermesine odaklanan film, Solas ve La voz dormida gibi filmleriyle tanınan İspanyol sinemacı Benito Zambrano tarafından çekilmiş.

Chico & Rita (2010)

Fragman:


Bir piyanist ve şarkıcı arasındaki tutkulu aşkı konu eden animasyon film Chico & Rita, Küba’nın geleneksel müzik türlerinden biri olan boleroya benzer bir kurguyla tasarlanmış ilginç bir yapım. Javier Mariscal, Tono Errando ve Fernando Trueba üçlüsünün çektiği Chico & Rita, belki de Küba’nın müzik kültürüyle tanışmak için en eğlenceli alternatif. 84. Akademi Ödülleri’nde En İyi Animasyon Film dalında Oscar adaylığı kazanan Chico & Rita, izleyicilerini 1940’lı yılların Kübasında müzikle bezeli etkileyici bir yolculuğa çıkarıyor. Film, tıpkı bolero şarkılarında olduğu gibi kalp kırıcı bir sonla bitiyor.

Under The Radar – A Survey of Afro-Cuban Music (2005)

Fragman:


Caz saksofoncusu J. Plunky Branch ve prodüktör Alvin Bailey’nin Küba’ya yaptığı müzikal yolculuğu ve buradaki keşiflerini konu eden Under The Radar – A Survey of Afro-Cuban Music, Küba müziğini en geniş şekilde masaya yatıran belgesellerden biri. Küba’nın geleneksel müzik kültürünün yanı sıra ülkedeki hip hop ve rock müzisyenleriyle bir araya gelen ikili, ulaştıkları müzisyenlerle röportajlar, performanslar ve kayıtlara imza atıyor. Under The Radar, Küba müziğinin tarihinin yanı sıra daha güncel dönemlerine de odaklanıyor.