EN | TR
Akbank Sanat Blog > Sun Ra Hakkında Yazılmış Kaçırılmayacak Dört Kitap
Sun Ra Hakkında Yazılmış Kaçırılmayacak Dört Kitap Yazı: Cem Kayıran
İllüstrasyon:Saydan Akşit
Kozmik felsefesi, sınır tanımayan müzikal algısı ve sıradışı yaşam tarzıyla 20. yüzyılın kültür ve sanat dünyasının en özel figürlerinden biri olan Sun Ra’nın doğum günü olan 22 Mayıs öncesinde, 1993 yılında hayatını kaybeden efsane için yazılmış dört ilginç kitabı hatırlıyoruz.

A Pure Solar World: Sun Ra and the Birth of Afrofuturism

Sun Ra’nın sıradışı detaylarla dolu hayatının, dünya üzerindeki kültürel etkilerini ve yansımlarını konu eden en kapsamlı kitaplardan biri olan A Pure Solar World: Sun Ra and the Birth of Afrofuturism, geçtiğimiz ekim ayında raflardaki yerini aldı. Paul Youngqist imzası taşıyan kitap, Sun Ra’nın müzikal üretimlerinden çok daha fazlasını okuyucuyla buluşturuyor. Efsanenin dünya görüşü, insan hakları mücadelesinde üstlendiği önemli rol ve sinemadan şiire farklı dallarda yaptığı üretimler eşliğinde eşine az rastlanır bir Sun Ra portresi sunan Paul Youngqist’in kitabı; müzik-kültür-tarih ekseninde zihin açıcı bir okuma vaat ediyor.

The Cosmobiography of Sun Ra: The Sound of Joy Is Enlightening

Genellikle çocuklar için hazırladığı ve nefis illüstrasyonlarla bezeli kitaplarla tanınan Chris Raschka’nın 2014 yılında yayınlanan kitabı The Cosmobiography of Sun Ra, efsanevi müzisyenin hem çağdaşları hem de kendinden sonrakiler üzerindeki güçlü etkisini farklı bir şekilde mercek altına alıyor. Daha önce Charlie Parker ve John Coltrane gibi isimler için de benzer kitaplar hazırlayan Raschka, bu kitabıyla çocuklar için Sun Ra’yla ideal bir şekilde tanışma imkanı yaratıyor. Hem yazarın kişisel favorisi olan şarkı ve albümler hem de Sun Ra’nın kendine has öğretilerini bir araya getiren kitap, yaşantısı ve müzikal perspektifleriyle bir ikon haline gelen Sun Ra’yı tatlı bir şekilde kahramanlaştırıyor.

Space is the Place: The Lives and Times of Sun Ra

Billie Holiday, Miles Davis ve Alan Lomax gibi isimlerin biyografik kitaplarıyla tanınan John F. Szwed’in 1998 yılında yayımlanan kitabı Space is the Place: The Lives and Times of Sun Ra, avangart müziğin en önemli figürlerinden biri olan Sun Ra’nın hayatını kapsamlı bir şekilde masaya yatırıyor. Sun Ra’nın müziğinin çok daha ötesine geçen kitapta, tüm zamanların en önemli orkestra liderlerinden biri olarak gösterilen müzisyenin eşsiz dünya görüşünü oluşturan elementler derinlemesine bir şekilde işleniyor. Bu anlamda Sun Ra’nın büyüdüğü yıllar ve çevresine dair ilginç detayların da yer aldığı kitap, şimdiye dek kaleme alınmış en etkileyici müzisyen biyografilerinden biri olarak anılıyor.

The Last Temptation of Sun Ra

Tarihe yön veren çeşitli olaylar, yoga ve müzik odaklı kitaplarıyla tanınan Marc Kaplan’ın 2011 yılında yayımlanan kitabı The Last Temptation of Sun Ra, bu listede yer alan en orijinal kitaplardan biri. Sun Ra’ya dair birçok detayı eksiksiz şekilde yansıtacak şekilde hazırlanan kitap, efsanenin ana karakteri olduğu kurgu bir hikaye anlatıyor. Özellikle müzisyenin, ABD ve dünya tarihinde iz bırakmış, insan ve yurttaşlık haklarını yakından ilgilendiren olay ve eylemlerdeki rolüne odaklanan kitap, Sun Ra’nın müziğinin ifade ettiği şeyleri daha kapsamlı bir şekilde idrak etme olanağı da sağlıyor.