EN | TR
Akbank Sanat Blog > Tony Allen’dan Art Blakey’e Saygı Duruşu
Tony Allen’dan Art Blakey’e Saygı Duruşu Adı, Nijerya ve Gana müziğini caz ve funk ile birleştiren Afrobeat ile özdeşleşen Tony Allen, davula 50 yıldan fazla mesai vermiş yaşayan bir efsane. Brian Eno tarafından “dünyaya gelmiş en iyi davulcu” olarak nitelenen, uzun yıllar birlikte çalıştığı Fela Kuti’nin “O olmasaydı Afrobeat olmazdı” dediği Allen, içinde yeni müzik türlerinin doğumu ve gelişimini de barındıran kariyerini 2000’lerde The Good, the Bad & the Queen ve Rocket Juice & the Moon gibi projelerle zenginleştirdi.

75 yaşındaki sanatçı, davula başlamasında etkili olan efsanevi caz davulcusu Art Blakey’e adanmış bir setle 26. Akbank Caz Festivali kapsamında, 19 Ekim Çarşamba akşamı Babylon sahnesindeydi. Tony Allen’a saksafonda Jowee Omicil, piyanoda Jean-Philippe Dary ve kontrbasta Matthias Allamane eşlik etti. Blakey diskografisinden Invitation, Politely, A La Mode, Thunder Suite ve Aiko gibi parçaların yanında A Night in Tunisia ve Moanin’ gibi caz standardı olmuş eserler, yeni ve özgün bir yorumla paylaşıldı. Davulu vücudunun bir parçasıymış gibi rahatlık ve doğallıkla çalan Allen’ın kaptanlığı, konserin rotasını belirledi. Omicil’in hayranlık uyandıran ve kalabalığı ateşleyen saksafon soloları, Allen’ın mimikleriyle başlayıp bitiyor, seyirci bile o güldüğünde neşelenip o ciddileştiğinde sessizleşiyordu.

Babylon’un usta işi ışıklandırmasıyla aydınlanan sahnede Tony Allen’ın sesi iki defa duyuldu. Önce yeni albümünün bir caz albümü olacağının ve Afrobeat tanımının dışına çıktığının altını çizdi, son parçadan önce ise bis bekleyip hayal kırıklığına uğramamamız için bir parça daha çalıp konseri bitireceklerini açıkladı. Bir saati aşan performansın sonunda grubuyla selam verip sahne önündeki seyircilerin ellerine dokunurken, gözlerinde Art Blakey ve Max Roach dinleyerek kendi çabalarıyla davul çalmayı öğrenen o hevesli genç müzisyenin tutkusunu hala görmek mümkündü.