01 Haziran Per
02 Haziran Cum
03 Haziran Cmt
04 Haziran Paz
05 Haziran Pzt
06 Haziran Sal
07 Haziran Çar
08 Haziran Per
09 Haziran Cum
10 Haziran Cmt
11 Haziran Paz
12 Haziran Pzt
13 Haziran Sal
14 Haziran Çar
15 Haziran Per
16 Haziran Cum
17 Haziran Cmt
18 Haziran Paz
19 Haziran Pzt
20 Haziran Sal
21 Haziran Çar
22 Haziran Per
23 Haziran Cum
24 Haziran Cmt
25 Haziran Paz
26 Haziran Pzt
27 Haziran Sal
28 Haziran Çar
29 Haziran Per
30 Haziran Cum
Haziran

Akbank Sanat Benim

"AKBANK SANAT BENİM"

Yıllarca her yaştan, her kesimden sanat severi ve sanatçıyı buluşturan, yarattığı fırsatlarla genç sanatçıların önünü açan Akbank Sanat, artık müdavimleri için sadece bir sergi alanı, bir bina olmaktan çok öte... İçinde yaşadıkları, sahiplendikleri ve kendileri gibi benimsedikleri bir yer. "Akbank Sanat Benim" işte bu duygudan yola çıkılarak oluştu..."Akbank Sanat Benim" söyleminin nasıl ortaya çıktığını, bu bütünü nasıl oluşturduklarını yine orada yaşayanlar anlattı.


Akbank Sanat Benim
"İlk konseri hatırlıyorum. O harika, küçük, siyah, kutu gibi tiyatroda. Çok sıcak karşılanmıştık. İkinci gelişimde bir trio ile beraber geldim. Ve bu, biliyorsunuz aynı yere tekrar davet edilmek. Artık bir bağınız olduğunu düşünüyorsunuz. Birini oturma odanıza davet eder gibi. Çok yakın ve samimi.

Her şehirde bunun gibi bir merkez olmalı. Bizi kendimizi ifade ediş şeklimizde, düşünce işleminde teşvik etmeye yardım eden ve insanların ifade etmek istediklerimize kucak açtıkları bir kültür merkezi. Bu çok önemli. Çok ilerici, çok geleceğe yönelik..."

Carmen Lundy
Caz Sanatçısı
Akbank Sanat Benim
"Akbank Sanat'ı konser yapmaya gelinen bir yerden daha çok, samimi bir yer olarak buluyorum. Çünkü buranın çalışanlarının kulisteki, salondaki duruşu, insanların kıpırdayış sesleri, salondaki sıcaklık… Sanki evimde çalıyormuşum gibi. İşte bence en önemlisi bu. Burası sanatçıyı özgür bırakıyor… "

Burçin Büke
Piyanist, besteci
Akbank Sanat Benim
"Önemli olan, Kısa Film Festivali'ne gelen öğrencilerin bu festivali bir okul gibi görmeleri. Hatta hocalarının bile "aman derse gelme Akbank Kısa Film Festivalini takip et" dediklerine şahit oluyorum. Gerçekten de sekiz yılda bu alanda müdavimlerinin oluşması ve buranın bir okul gibi görülmesi organizasyonun yapılması açısından çok değerli..."

Selim Evci
Yönetmen
Akbank Sanat Benim
Akbank Sanat açıldığı zaman ben daha konservatuvarda kompozisyon öğrencisiydim. Bayağı eski. Bir takım film gösterileri oluyordu mekanda. Onlardan bir tanesi de, Miles Davis'in "In Paris" konseriydi. Şöyle bir şey hatırlıyorum: O konsere girip, eski nostaljik şekilde, Miles Davis'i sahnede gördüğüm, konserini izlediğim zaman... O konserden çıktım. Beyoğlu, Beyoğlu'nun havası her şey değişmişti. Mekan benim için o zamandan beri çok önemli bir mekan. Daha sonra müzisyen olarak sahneyi paylaştığım zaman da her şey daha da önemli ve olumlu çıktı.

Selen Gülün
Piyanist, besteci
Akbank Sanat Benim
Dans Türkiye'ye, Türkiye'nin çokkültürlü haline uygun bir sanat dalı. Çünkü her kesimi ve her şeyi aslında birleştiren bir unsur. Fakat ne yazık ki diğer kurumlar çok fazla destek vermiyorlar dansa. Fakat Akbank ve Akbank Sanat bunca yıldır dansı destekliyor. Akbank Sanat, İstanbul'da özellikle çağdaş dans konusunda birçok ilke imza atmış bir yer. Getirdiği eğitmenlerle, düzenlenen workshop'larla, kurulan topluluklarla, açık provalar ve gösterilerle, İstanbul'un dans hayatını oluşturuyor. İstanbul'un dans hayatına bir katkıda bulunuyor. Akbank Sanat'ın altıncı katı bence tam anlamıyla çok verimli ve çok üretken bir stüdyo.

Korhan Başaran
Koreograf
Akbank Sanat Benim
Akbank Sanat son derece önemli. Burası bütün dünyadan sanatçıların getirildiği ve burada workshop'lar yapabildikleri bir ortam. Ve sadece bununla da kalmıyor. Burada sanatın bütün düzeylerini yaşayabiliyorsunuz. Dün buraya geldiğimizde, en üst katta dans grubu gösteri yapıyordu. Burada sanatın her düzeyi kapsama alınıyor. Bu da bütün dünyada, çok önemli bir şey. Bunu dünyada çok az buluyorsunuz. Daha fazlasına ihtiyacımız var. Akbank Sanat harika bir örnek.

Juan Garcia Herreos
Caz Sanatçısı
Akbank Sanat Benim
Burada sadece film festivalleri, müzik anlamında bazı şeyler ve sergiler oluyor değil, aynı zamanda çocukları da bünyesine katmış bir sanat merkezi. O yüzden benim için çok özel. Hepsini içinde barındırıyor. Ve gerçekten ben buraya her geldiğimde o huzuru ve enerjiyi hissediyorum. Burada herkes burada olmak istediği için bulunuyor. İş olsun diye değil, herkes inanarak ve buradan keyif alarak burada bir şeyler yapmaya çalışıyor. Bu kafe'den en aşağıdaki güvenliğe kadar geçerli. Burası benim kendi yerim dışında, kendimi çok ait hissettiğim, tek yer diyebilirim.

Ezo Sunal
Eğitmen
Akbank Sanat Benim
Akbank'ın "Ak"ıyla birlikte sanatın içinde bulunması, bana hep Medici ailesini ve Rönesans akımını hatırlatıyor. Bizde Rönesans yaşanmadı. Belki de yaşanması gerekmiyordu. Belki de Rönesans'ı şimdi yaşıyoruz ya da doğacak Rönesans'ın doğum sancılarını çekiyoruz. Ben bu doğumun ancak Akbank Sanat, Akbank Caz Festivali gibi kurumsal oluşumlarla olabileceğini düşünüyorum. Yani, bu yalnızca müzisyenlerin yapabileceği bir şey değil. Ülkenin birçok tarafından gelen, birçok köşesinde duran farklı parçalar birleştiğinde olacak bu.

Baki Duyarlar
Müzisyen
Akbank Sanat Benim
Akbank Sanat'ın müziğe verdiği önem benim için öncelikli. Özellikle caz festivali çok önemli ama buradaki piyano resitallerini ve müzikle ilgili diğer bütün etkinlikleri de gerçekten çok beğeniyorum. Ama onun dışında benim burada en çok sevdiğim şey, çocuklarla yaptıkları atölyeler. Bizim eğitim sistemimizde sanatla ilgili çok büyük eksiklikler var. Bu tür kurumların çocuklara yönelik atölyeler kurgulamalarının çok doğru olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla Akbank Sanat'ın bu tarafı benim çok çok beğendiğim bir taraf.

Başak Şenova
Küratör
Akbank Sanat Benim
Akbank'ın ilk kısa film festivaliydi... Kaşık Adam filmimi gönderdim. Bu benim için çok özel bir şeydi. Filmi ilk defa gösteriyorsun Türkiye'de, ilk defa insanların karşısına çıkıyorsun. Organizasyonun bunu heyecanla karşılaması, muhtemelen benim daha fazla kısa film çekmeme sebep olan etkenlerden bir tanesidir. Akbank Kısa Film Festivali'nin benim sinema kariyerimin başlaması açısından önemli bir yeri vardır.

Tolga Karaçelik
Yönetmen
Akbank Sanat Benim
Akbank Sanat, İstanbul'a her gelişimde, sıklıkla uğradığım, genellikle de klasik müzik ve caz konserlerini dinlediğim bir yer. Akbank Sanat'ın yıllar içerisindeki gelişimini de, bu sayede takip eder oldum. Tiyatro ile başladı ilk çalışmalar, dans eklendi, sonra klasik müzik ve caz eklendi. Şimdi kendi dans atölyesi var. Akbank Sanat, kendi içinde topluluklarını barındıran bir sanat merkezi. Türkiye'de türünün ilk örneği. Tabii kendinden sonra gelen kurumlara da, sanat merkezlerine de örnek oldu bu şekilde.

Barış Toker
İzleyici
Akbank Sanat Benim
Akbank Sanat benim için çok önemli, çünkü ben burayı aslında bir müzik veri bankası olarak görüyorum. Burada cazdan tutun da, hür türlü müziğin bir şekilde CD'leri var, albümleri var. Artı workshop'larına katılabilirsin. Carmen Lundy geldi bu sene. İlk gün konserini izledim, ertesi günü workshop'una katıldım. O yüzden burada takip edeceğim her şeyi.

Nilay Tezsay
Genç Yetenek