Blog

Diğer Miles Davis

Blog
Diğer Miles Davis

22.06.2018

Yazı: Leyla Aksu
İllüstrasyon: Saydan Akşit

Karanlığın Prensi, Büyücü ve Cazın Picasso’su… Miles Davis, sanat kariyeri boyunca birçok unutulmaz ve emek isteyen albüm yarattı, mütevazı bir şekilde “müziğin yüzünü beş ya da altı kez” değiştirdi ve kültür tarihimize büyük ve silinmez bir iz bıraktı. Parçalayıcı, yıkıcı ve sürekli olarak gelişen Miles Davis, müziğe 17 yaşında başladı. “Cool Jazz”ın doğuşundan önce, idolleri Charlie Parker ve Dizzy Gillespie’ye sahnede eşlik ettiğinde sadece bir yıl geçmişti. Sonrasında bebop’a şekil verdi, kendi markası Harmon Mute’u yarattı, modal müzikle deneyler yaptı, funk ve rock dünyalarına yöneldi ve 1980’lerle birlikte pop müziğe bile daldı. Yeni ve eski işbirlikleriyle her zaman yenilikçi yaklaşımlara doğru yönelen Davis, müziğin ötesinde yaptıklarıyla bir ikondu. Karakteristik tarzı ve sanatından yemek yapmaya ve boksa olan tutkusuna, Miles Davis’in diğer ilgi alanlarına ve müziğinin ardında kalanlara hızlı bir bakış…

Stil
Miles Davis her zaman güzel ve zarif giyinirdi; Marcus Miller’a göre onun moda anlayışı, “kim olduğuna ve kendini nasıl sunmak istediğine dair bir ifadesi”. Terzilikle ilgili hisleri, “her zaman öldürmek için giyinen” annesinden miras kalan Davis, kendisine kıyafetler veren Coleman Hawkins’le birlikte “etraftaki en temiz kedi” olarak tanımladığı Dexter Gordon’dan ilham alıyordu. Müzisyenin moda seçimleri inanılmayacak derecede ilham verici oldu ve müziğiyle doğru orantılı olarak zamanla birlikte değişti.

Erken dönemlerinde gıcır gıcır Ivy League tarzıyla ya da kendi sözleriyle “havalı, siyahımsı bir İngiliz tarzı”yla caz sahnesini ele geçiren Davis, gösterişli ve dar spor ceketler, düğmeleri kapalı Oxford tişörtler, Brooks Brothers takımları, kolalı yakalar ve makosen ayakkabıları benimsemişti. O zamanlarda bile giyimindeki havalılık detaylı ve fazlasıyla ilgi çekiciydi. Milestones kapağında giydiği yeşil gömlek, 1950’lerin sonlarında Londra’da her yerdeydi.

1960’larda Davis’in tarzı değişti ve bu dönemle birlikte daha salaş giyinmeye başladı. Sahnede daha rahat hareket etmek isteyen müzisyen, Afrika dashiki’lerinden gevşek kesimli Hint gömleklerine yönelen müzisyenin bazı kıyafetleri Jimi Hendrix’in bir zamanlar alışveriş yaptığı Greenwich Village’dan çıkıyordu. Yine de Davis, 1970’lerde yeni bir estetiği benimsedi. Süslü İspanyol paçalar, püsküller ve devasa güneş gözlükleri… Bu kez her şey çok daha fazla göz alıcı, daha renkli, coşkulu, funky ve riskliydi.

Son olarak, 1980’lerde Davis görünüşünü bir kez daha güncelledi ve Japon tasarımcılar Kohshin Satoh ve Issey Miyake’nin stiline yöneldi, hatta Satoh için Andy Warhol’la birlikte modellik yaptı. Görünüş şekli, yaptığı şeyin bir parçasıydı ve 50 yıldan fazla bir süre için, Herbie Hancock’un sözleriyle, “Miles her zaman en havalı olandı”.

Ressam
Kimi zaman gözlerden kaçsa da, sanat Miles Davis’in bir diğer büyük tutkusuydu. Hayatının her aşamasında resim ve çizimler yapan Davis, 1980’lerin başlarında taslaklarını çok daha ciddi bir şekilde yapmaya başladı. O zamanlarda onu tanıyanlara göre, Davis neredeyse tüm gün çizim yapıyor, hatta bazı röportajlara elinde taslaklarını çizdiği defteriyle gidiyormuş.

Resimlerinde cesurca renklendirilmiş soyut işler ve taslaklarında da örülmüş figürler yaratan sanatçının bazı en bilindik çalışmaları albümlerinin kapaklarını süslendirdi ve müziğini temsil etti. 1983’te yayımlanan Star People ve öğretmeni ve sonrasında eşi olan sanatçı Jo Gelbard’la 1989 yılında hazırladıkları Amandla bunlardan bazıları.

Gelbard’ın dışında Davis’in birlikte çalıştığı diğer sanatçılar arasında Willem de Kooning, Jean-Michel Basquiat, Corky McCoy ve Abdul Mati Klarwein bulunuyor. Ayrıca Davis, Spike Lee’nin çektiği “Tutu Medley” videosunda da resim yaparken görülüyor. Yaratıcı dışavurumunun bir başka boyutu olarak Davis’in sanat çalışmaları çeşitli sergilerde görücüye çıktı ve ölümünün ardından birkaç kitapta yayımlandı.

Aktör
Miles Davis’in müziği onlarca yıldır soundtrack’ler için vazgeçilmez olmaya devam ederken, şarkıları The Wire, Mad Men, West Wing ve Treme gibi dizilerde ve Pleasantville, The Talented Mr. Ripley, Zodiac ve Hidden Figures gibi filmlerde kendine yer buldu. Davis ayrıca, birkaç kez ekranlarımızı da onurlandırdı.

Aslında yalnızca birkaç cameo yapmış olan Davis, ilk olarak 1985 yılında Miami Vice’ın bir bölümünde rol almıştı. Sonrasında Bill Murray filmi Scrooged’da, David Sanborn, Larry Carlton ve Paul Shaffer’la birlikte “We Three Kings”i çalan bir sokak müzisyeni olarak karşımıza çıktı.

1991 yılında, ölümünden hemen önce Davis, son sinema oyunculuğunu Dingo filmi için yaptı. Avustralyalı sinemacı Rolf de Heer’in yönettiği film, tutkulu bir müzisyenin idolü ve ilham kaynağı trompetçi Billy Cross’u bulma yolunda çıktığı cazla harmanlanmış yolculuğunu konu ediyor. Filmde Billy Cross performansıyla hafızalarda yer eden Davis, soundtrack için de Michael Legrand’la birlikte çalışmıştı.

Aşçı
Birbirinden farklı sanatsal tutkularına ek olarak, Davis yemek için de büyük bir aşk besliyordu. Otobiyografisinde yemek yapmaya nasıl başladığını anlatan müzisyen, yemeği çok sevdiğini ama yemek için dışarı çıkmaktan nefret ettiğini söylüyor ve yemek yapmayı öğrenmeyi, bir enstrüman çalışmaya benzetiyor.

Soul ve Fransız mutfağına eğilim gösteren Davis, İtalyan dana pirzolası, kızarmış balık ve insanlara yayılan tek tarifi Miles’ın Güney Chicago usulü acı biberli makarnası gibi özel tariflere sahipti. Davis her ne kadar yemeğinde kullandığı malzemeleri açıklamasa da yanında neyle birlikte servis etmeyi tercih ettiğini paylaşmıştı. Daha sonra ilk eşi Frances, Davis’in babasından öğrendikleri farklı bir acı soslu yemek tarifini paylaşmıştı. Söz konusu tarif, So What isimli biyografik kitapta da yer alıyor.

Boksör
Son olarak, çocukluğundan itibaren bir boks hayranı olan Davis’in kesinliği ve disipliniyle bu spordan ilham aldığı ve onu bilimle kıyasladığı biliniyor: “Boksun da müzik gibi bir stili var.” Profesyonel boksör Stan Levey’le birlikte yaşayan, boksör Sugar Ray Robinson ve stil sahibi orta siklet boksör Johnny “Honey Boy” Bratton’la yakın arakadaş olan ve Roberto Duran’la antreman maçları yapan Davis, nihayetinde bu spora kendini Verdi ve sıklıkla farklı boksörlerle birlikte çalıştı.

Davis’in boks ve müziğe olan sevgisi, kendisinden dünyanın ilk siyahi ağır siklet şampiyonu Jack Johnson’ı konu edecek bir belgesel için müzik yapması istendiğinde tam anlamıyla kesişmiş oldu. Efsanevi müzisyen kendini tamamen bu spora ve Johnson’ın kariyerine adadı. Söz konusu kayıtlara otobiyografisinde değinen Davis, boksörlerin dans-vari hareketlerini, yaklaşan bir trenin sesleri ve ritmi gibi müziğe yansıtmaya çalıştığını söylüyor. Sonuçta Jack Johnson Sessions, 1970 yılında dört aylık bir süre zarfında kaydedildi ve Davis’in elektrik yıllarından nadir bir tat.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
15 EKİ PZT
-
16 EKİ SAL
1

18:30

Aerial Dans

Akbank Sanat

17 EKİ ÇAR
3

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

19:00

Shinya Fukumori Trio

Akbank Sanat

21:30

The Comet Is Coming

Babylon

18 EKİ PER
6

10:30

Liselerde Caz Özel Şişli Terakki Lisesi

Özel Şişli Terakki Lisesi

14:00

Liselerde Caz Kadıköy Anadolu Lisesi

Kadıköy Anadolu Lisesi

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

20:30

Till Brönner “The Good Life"

Uniq Hall (Maslak)

21:00

Ozan Musluoğlu Quintet

The Badau

21:30

Josef Leimberg And The Astral Progressions Ensemble

Babylon

19 EKİ CUM
7

10:00

Liselerde Caz Saint Benoît Fransız Lisesi

Saint Benoit Fransız Lisesi

13:30

Liselerde Caz Galatasaray Lisesi

Galatasaray Lisesi

16:00

Liselerde Caz Sainte-Pulchérie Fransız Lisesi

Sainte-Pulchérie Fransız Lisesi

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

19:00

Rémi Panossian Trio

Akbank Sanat

20:30

Jehan Barbur feat. Fırat Tanış

Caddebostan Kültür Merkezi

21:30

Karl Hector & The Malcouns

Babylon

20 EKİ CMT
11

11:00

Bir Tabak Mondrian (6- 12 Yaş)

Akbank Sanat

12:30

Kandinsky Renk Dilimleri (6- 12 Yaş)

Akbank Sanat

15:00

Swing Kids / Çocuklar İçin Dans Atölyesi (Taksim)

Akbank Sanat

15:00

Kuzeye Gidenler

Soho House

15:30

Mini Mozaik Atölyesi (7 - 12 Yaş)

Akbank Sanat

17:00

Oyuncak Heykel Atölyesi (7 - 12 Yaş)

Akbank Sanat

18:00

Akşamüstü Caz: Sanat Deliorman & Uraz Kıvaner Duo

Akbank Sanat

18:00

Swing Jazz / Solo Caz Dans Atölyesi (Taksim)

Istanbul Lindy Hoppers' Stüdyo Harlem

19:00

Swing Jazz / Lindy Hop Dans Atölyesi (Taksim)

Istanbul Lindy Hoppers' Stüdyo Harlem

20:30

Mehmet Uluğ Gecesi: Aydın Esen Group & Can Kozlu

Babylon

20:30

Birsen Tezer Eastern Standards

Caddebostan Kültür Merkezi

21 EKİ PAZ
8

10:30

Cazlı Brunch / Moda Deniz Kulübü

Moda Deniz Kulübü

13:00

Erol Pekcan Anısına

Pera Palace

15:00

Swing Kids / Çocuklar İçin Dans Atölyesi (Kadıköy)

Istanbul Lindy Hoppers' Stüdyo Savoy

16:00

Jazz Tap Atölyesi

Istanbul Lindy Hoppers' Stüdyo Savoy

17:00

Swing Jazz / Solo Caz Dans Atölyesi (Kadıköy)

Istanbul Lindy Hoppers' Stüdyo Savoy

18:00

Avishai Cohen Quartet

Cemal Reşit Rey Konser Salonu

18:00

Swing Jazz / Lindy Hop Dans Atölyesi (Kadıköy)

Istanbul Lindy Hoppers' Stüdyo Savoy

20:30

The Bad Plus

Cemal Reşit Rey Konser Salonu

22 EKİ PZT
4

13:15

Liselerde Caz Özel Enka Lisesi

Özel Enka Lisesi

15:45

Liselerde Caz İstanbul Amerikan Robert Lisesi

İstanbul Amerikan Robert Lisesi

19:00

Koffi Kwahulé: Caz Müziği, Tiyatro İçin Bir İlham Kaynağı

Fransız Kültür Merkezi

20:30

Tarkovsky Quartet

Zorlu PSM, Drama Sahnesi

23 EKİ SAL
5

10:00

Liselerde Caz Özel Alman Lisesi

Özel Alman Lisesi

13:00

Liselerde Caz Avusturya Lisesi

Avusturya Lisesi

18:30

Aerial Dans

Akbank Sanat

21:00

Jamie Cullum

Volkswagen Arena

21:30

Nubya Garcia

Babylon

24 EKİ ÇAR
5

17:00

Avrupa Caz Tarihi

Gabbro Swissotel

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

19:00

Konstrukt

Akbank Sanat

20:00

Woody Black 4

Summart Sanat Merkezi

21:30

Omer Avital Qantar

Babylon

25 EKİ PER
4

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

19:00

Can Çankaya & Kağan Yıldız

Akbank Sanat

21:00

Ceyl'an Ertem - Akustik

Moda Sahnesi

21:30

Ezra Collective

Babylon

26 EKİ CUM
4

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

21:30

Bixiga 70

Babylon

22:00

Islandman & Guests

Moda Sahnesi

22:30

Caloé

Nardis

27 EKİ CMT
8

Çocuklar İçin Yaratıcı Dans Dersleri

Akbank Sanat

11:00

Kendi Çantamı Tasarlıyorum (6-14 Yaş)

Akbank Sanat

13:00

Rengarenk Kupalar (6-14 Yaş)

Akbank Sanat

14:30

Aerial Dans

Akbank Sanat

15:30

Eller Kollar Artık Hepsi Heykeller (9-12 Yaş)

Akbank Sanat

17:00

Tai Chi ChuanEce Dündar Alp

Akbank Sanat

17:00

Ailece Mozaik

Akbank Sanat

18:00

Akşamüstü Caz: Newpel

Gabbro Swissotel

28 EKİ PAZ
1

10:30

Cazlı Brunch / Bizim Tepe

Bizim Tepe, Tepe Majeur

29 EKİ PZT
-
30 EKİ SAL
3

11:00

Dom Roberto

Akbank Sanat

18:30

Aerial Dans

Akbank Sanat

20:30

Vesaire

Akbank Sanat

31 EKİ ÇAR
4

11:00

Pinokyo

Akbank Sanat

14:30

Çinden 6 Kısa Animasyon Film

Akbank Sanat

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

20:30

Büyülü Ağaç

Akbank Sanat

01 KAS PER
3

11:00

Soğuktan Korkmayan Tek Kuş

Akbank Sanat

14:30

Çinden 6 Kısa Animasyon Film

Akbank Sanat

20:30

Sirkülasyon Tarihi

Akbank Sanat

02 KAS CUM
2

11:00

Çöp Canavarı

Akbank Sanat

20:30

Sihirli Lamba

Akbank Sanat

03 KAS CMT
5

11:00

Bir Tabak Mondrian (6- 12 Yaş)

Akbank Sanat

12:30

Kandinsky Renk Dilimleri (6- 12 Yaş)

Akbank Sanat

15:30

Mini Mozaik Atölyesi (7 - 12 Yaş)

Akbank Sanat

17:00

Oyuncak Heykel Atölyesi (7 - 12 Yaş)

Akbank Sanat

20:30

Zamanın Oyunu

Akbank Sanat

04 KAS PAZ
-

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun