Blog

Farklı köklerin ve modern kompozisyonların izinde: Balanescu Quartet

Blog
Farklı köklerin ve modern kompozisyonların izinde: Balanescu Quartet

05.12.2017

Yazı: Cem Kayıran

Romanya’nın Bükreş şehrinde doğan ve sonraki yıllarda Londra’ya taşınan Alexander Bălănescu’nun temellerini 1987 yılında attığı Balanescu Quartet, herhangi bir enstrüman ya da tını kısıtlamasına bağlı kalmadan, farklı müzikal uçları birleştirmeyi kendine alışkanlık edinmiş bir ekip. Bălănescu’nun bu serüveninde her daim yanında olan Clare Connors’la birlikte liderliğini üstlendiği dörtlüsü, ilk başlarda Robert Moran ve John Cage gibi isimlerin klasiklerini seslendirdi. 1992 yılında yayımlanan ilk Balanescu Quartet albümüyse, dörtlünün dünya çapında yankı uyandırmasını sağladı.

“Kemanlar 200 yıldan fazladır var, biz de onlar ve modern kompozisyonlar arasında bir uyum yaratmaya çalışıyoruz.”

Possessed ismini taşıyan ve Mute Records tarafından piyasaya sürülen ilk Balanescu Quartet albümü, Almanya’nın elektronik müzik sahnesinin öncü ekiplerinden Kraftwerk’in beş parçasının kompleks yaylı düzenlemeleriyle birlikte üç orijinal besteden oluşuyor.

1994 yılında yayımlanan Luminitza isimli ikinci Balanescu Quartet albümüyse, hem barındırdığı temalar hem de eklenen yeni işitsel katmanlarla dörtlünün ne denli geniş bir müzikal anlayışı benimsediğinin ipuçlarını gösteriyor. Alexander Bălănescu’nun Romanya’yı terk ettikten sonra içinde olduğu ruh hâlinin bir yansıması olan albüm, bu kez yaylı enstrümanlara ek olarak ritim programlama ve sample’larla dörtlünün ses paletini genişletiyor. 

Sonraki yıl yine Mute Records etiketiyle Philip Haas’ın 1995 yapımı dram filmi Angels & Insects’in müziklerini yayımlayan Balanescu Quartet, 1990’larda farklı müzisyen ve grupların albümlerinde de sıklıkla yer almaya başladı. Bu işbirlikleri arasında Spiritualized, Kevin Volans ve Geoff Smith gibi isimlerin farklı albümlerinde konuk olarak yer alan Balanescu Quartet, bu tür çalışmalarına 2000’lerde de devam etti.

1997 yılında East Meets East isimli albümüyle raflardaki yerini alan Balanescu Quartet, bu kez Japonya’nın en önemli müzikal topluluklarından Yellow Magic Orchestra’nın altı adet şarkısına yaptığı yaylı düzenlemelerle dinleyicilerinin karşısındaydı.

2000 yılında Guido Chiesa’nın yönettiği roman uyarlaması Johnny The Partisan’ın müziklerini hazırlayan Balanescu Quartet, farklı disiplinlerden müzisyenlerle olan işbirliklerine de ağırlık verdi. Optimo, Rabih Abou-Khalil ve Michael Torke gibi isimlerle yolları kesişen ekip, müziğin farklı türlerine olan yetkinliğini de gözler önüne seriyordu.

Balanescu Quartet’in sıradaki albümü, yine bir başka kültürün efsaneleşmiş bir figürü için saygı duruşu niteliğindeydi. 1940’lı ve 50’li yıllarda Romanya’da yaşayan müzisyen Maria Tanase’nin parçalarından yola çıkarak yeni düzenlemeler hazırlayan Alexander Bălănescu, bu kez doğduğu yerin müzikal birikimine odaklanıyordu. Dörtlüye perküsyonlarıyla Steve Arguelles’in eşlik ettiği Maria T. isimli albümde, Tanase’nin kendi ses kayıtlarından sample’lar da bulunuyor. Alexander Bălănescu’nun Maria T. albümünün canlı performansları için Avusturyalı video sanatçısı Klaus Obermaier ile de ilginç ve özel bir sahne şovu hazırladığını da not düşelim.

Kariyeri boyunca sayısız projede yer alan Alexander Bălănescu, dörtlüsüyle yaptığı çalışmaların yanı sıra John Lurie, Ornette Coleman, Pet Shop Boys ve Teho Teardo’nun aralarında bulunduğu geniş bir skalada müzisyenle birlikte çalıştı.

2011 yılında Mute etiketiyle This Is The Balanescu Quartet isimli bir toplama albüm yayımlayan dörtlü, an itibariyle Alexander Bălănescu, James Shenton, Katie Wilkinson ve Nick Holland’dan oluşuyor. Akbank Sanat 25. Yıl Konserleri kapsamında 9 Mayıs akşamı canlı dinlediğimiz ekip, Romen Müziği’nin Çeşitli Renkleri başlıklı performanslarını sergiledi ve Kraftwerk yorumlarının bir kısmını da çaldı.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
08 EKİ PZT
-
09 EKİ SAL
1

18:30

Aerial Dans

Akbank Sanat

10 EKİ ÇAR
1

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

11 EKİ PER
1

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

12 EKİ CUM
1

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

13 EKİ CMT
7

Çocuklar İçin Yaratıcı Dans Dersleri

Akbank Sanat

11:00

Rengarenk Kupalar (6-14 Yaş)

Akbank Sanat

13:00

Kendi Çantamı Tasarlıyorum (6-14 Yaş)

Akbank Sanat

14:30

Aerial Dans

Akbank Sanat

15:30

Mozaik Heykel Atölyesi (7-12 yaş)

Akbank Sanat

17:00

Tai Chi ChuanEce Dündar Alp

Akbank Sanat

17:00

İleri Dönüşüm Heykel Atölyesi (7 - 12 Yaş)

Akbank Sanat

14 EKİ PAZ
-
15 EKİ PZT
-
16 EKİ SAL
1

18:30

Aerial Dans

Akbank Sanat

17 EKİ ÇAR
3

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

19:00

Shinya Fukumori Trio

Akbank Sanat

21:30

The Comet Is Coming

Babylon

18 EKİ PER
6

10:30

Liselerde Caz Özel Şişli Terakki Lisesi

Özel Şişli Terakki Lisesi

14:00

Liselerde Caz Kadıköy Anadolu Lisesi

Kadıköy Anadolu Lisesi

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

20:30

Till Brönner “The Good Life"

Uniq Hall (Maslak)

21:00

Ozan Musluoğlu Quintet

The Badau

21:30

Josef Leimberg And The Astral Progressions Ensemble

Babylon

19 EKİ CUM
7

10:00

Liselerde Caz Saint Benoît Fransız Lisesi

Saint Benoit Fransız Lisesi

13:30

Liselerde Caz Galatasaray Lisesi

Galatasaray Lisesi

16:00

Liselerde Caz Sainte-Pulchérie Fransız Lisesi

Sainte-Pulchérie Fransız Lisesi

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

19:00

Rémi Panossian Trio

Akbank Sanat

20:30

Jehan Barbur feat. Fırat Tanış

Caddebostan Kültür Merkezi

21:30

Karl Hector & The Malcouns

Babylon

20 EKİ CMT
11

11:00

Bir Tabak Mondrian (6- 12 Yaş)

Akbank Sanat

12:30

Kandinsky Renk Dilimleri (6- 12 Yaş)

Akbank Sanat

15:00

Swing Kids / Çocuklar İçin Dans Atölyesi (Taksim)

Akbank Sanat

15:00

Kuzeye Gidenler

Soho House

15:30

Mini Mozaik Atölyesi (7 - 12 Yaş)

Akbank Sanat

17:00

Oyuncak Heykel Atölyesi (7 - 12 Yaş)

Akbank Sanat

18:00

Akşamüstü Caz: Sanat Deliorman & Uraz Kıvaner Duo

Akbank Sanat

18:00

Swing Jazz / Solo Caz Dans Atölyesi (Taksim)

Istanbul Lindy Hoppers' Stüdyo Harlem

19:00

Swing Jazz / Lindy Hop Dans Atölyesi (Taksim)

Istanbul Lindy Hoppers' Stüdyo Harlem

20:30

Mehmet Uluğ Gecesi: Aydın Esen Group & Can Kozlu

Babylon

20:30

Birsen Tezer Eastern Standards

Caddebostan Kültür Merkezi

21 EKİ PAZ
8

10:30

Cazlı Brunch / Moda Deniz Kulübü

Moda Deniz Kulübü

13:00

Erol Pekcan Anısına

Pera Palace

15:00

Swing Kids / Çocuklar İçin Dans Atölyesi (Kadıköy)

Istanbul Lindy Hoppers' Stüdyo Savoy

16:00

Jazz Tap Atölyesi

Istanbul Lindy Hoppers' Stüdyo Savoy

17:00

Swing Jazz / Solo Caz Dans Atölyesi (Kadıköy)

Istanbul Lindy Hoppers' Stüdyo Savoy

18:00

Avishai Cohen Quartet

Cemal Reşit Rey Konser Salonu

18:00

Swing Jazz / Lindy Hop Dans Atölyesi (Kadıköy)

Istanbul Lindy Hoppers' Stüdyo Savoy

20:30

The Bad Plus

Cemal Reşit Rey Konser Salonu

22 EKİ PZT
4

13:15

Liselerde Caz Özel Enka Lisesi

Özel Enka Lisesi

15:45

Liselerde Caz İstanbul Amerikan Robert Lisesi

İstanbul Amerikan Robert Lisesi

19:00

Koffi Kwahulé: Caz Müziği, Tiyatro İçin Bir İlham Kaynağı

Fransız Kültür Merkezi

20:30

Tarkovsky Quartet

Zorlu PSM, Drama Sahnesi

23 EKİ SAL
5

10:00

Liselerde Caz Özel Alman Lisesi

Özel Alman Lisesi

13:00

Liselerde Caz Avusturya Lisesi

Avusturya Lisesi

18:30

Aerial Dans

Akbank Sanat

21:00

Jamie Cullum

Volkswagen Arena

21:30

Nubya Garcia

Babylon

24 EKİ ÇAR
5

17:00

Avrupa Caz Tarihi

Gabbro Swissotel

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

19:00

Konstrukt

Akbank Sanat

20:00

Woody Black 4

Summart Sanat Merkezi

21:30

Omer Avital Qantar

Babylon

25 EKİ PER
4

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

19:00

Can Çankaya & Kağan Yıldız

Akbank Sanat

21:00

Ceyl'an Ertem - Akustik

Moda Sahnesi

21:30

Ezra Collective

Babylon

26 EKİ CUM
4

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

21:30

Bixiga 70

Babylon

22:00

Islandman & Guests

Moda Sahnesi

22:30

Caloé

Nardis

27 EKİ CMT
8

Çocuklar İçin Yaratıcı Dans Dersleri

Akbank Sanat

11:00

Kendi Çantamı Tasarlıyorum (6-14 Yaş)

Akbank Sanat

13:00

Rengarenk Kupalar (6-14 Yaş)

Akbank Sanat

14:30

Aerial Dans

Akbank Sanat

15:30

Eller Kollar Artık Hepsi Heykeller (9-12 Yaş)

Akbank Sanat

17:00

Tai Chi ChuanEce Dündar Alp

Akbank Sanat

17:00

Ailece Mozaik

Akbank Sanat

18:00

Akşamüstü Caz: Newpel

Gabbro Swissotel

28 EKİ PAZ
1

10:30

Cazlı Brunch / Bizim Tepe

Bizim Tepe, Tepe Majeur

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun