Mark Guiliana Jazz Quartet

12.06.2017

Yazı: Cem Kayıran

İllüstrasyon: Saydan Akşit

Günümüzün en yetenekli davulcularından biri olarak gösterilen Mark Guiliana, caz dörtlüsüyle birlikte Akbank Caz Festivali’nin konuğu oluyor. Kariyeri boyunca birçok heyecan verici işbirliğiyle karşımıza çıkan Guiliana, akustik davul ve elektronikleri ustaca harmanladığı performans ve kayıtlarıyla da tanınıyor.

Avishai Cohen, Brad Mehldau, Gretchen Parlato ve Matisyahu gibi isimlerle birlikte birçok farklı kayıt ve turnede yer alan Mark Guiliana, David Bowie’nin son albümü olan Blackstar’da da davulun başındaydı. Kendine has stili ve cesur davul çalışıyla, her zaman izlemesi ve dinlemesi büyük bir keyif olan Mark Guiliana, birçok müzik mecrasına göre aktif davulcular arasında en iyilerden biri.

Mark Guiliana Jazz Quartet’in ilk ve tek kaydı olan Family First, 2015 yılında, Guiliana’nın kurucusu olduğu Beat Music Productions etiketiyle yayınlandı. Saksofonda Jason Rigby, basta Chris Morrissey ve piyanoda Shai Maestro’nun yer aldığı Mark Guiliana Jazz Quartet; poliritimler, etkileyici senkoplar ve eşine az rastlanır bir bütünlük sunuyor. Bir şarkı dışında tamamı Mark Guiliana bestelerinden oluşan Family First’ün prodüktör koltuğunda da Guiliana oturuyor.

Müzisyen ve prodüktörlüğün yanı sıra bir müzik ve davul eğitmeni de olan Mark Guiliana, geçtiğimiz yıl Hudson Music etiketiyle Exploring Your Creativity on the Drumset isimli kitabını yayımladı. Daha önce de çeşitli projeleriyle İstanbullu dinleyicilerinin karşısına çıkan müzisyen, bu kez liderliğini üstlendiği caz dörtlüsüyle, 15 Kasım 2017 tarihinde Akbank Caz Festivali  kapsamında sahne alacak.

Guiliana’nın bugüne dek verdiği çeşitli röportajlardan, müzikle olan ilişkisi ve yaratıcı süreçlerine dair ipuçları taşıyan alıntılarını derledik.

İlham kaynakları hakkında

“Her şeyden ilham almaya çalışıyorum ve tabii ki kendi ilham kaynaklarım da fazlasıyla çeşitli. Bob Marley’den John Coltrane’e, oradan da Kurt Cobain’e uzanıyor. Ama müzik dışındaki ilham kaynaklarım da öyle. Bu edebiyat, sevdiğim bir film ya da sadece ailemle vakit geçirmek de olabilir. En başarılı müzikal çalışmalarım, tüm ilham kaynaklarımı özümsemek konusunda kendime karşı dürüst olabildiğim zaman gerçekleşiyor.”

Beat Music Productions’ı kurma sebepleri hakkında

“Plak şirketi kurmamdaki en temel sebep, farklı yaklaşımlardaki projelerimin albümlerini yayımlayabilmek. Geleneksel bir plak şirketinin hem elektronik hem de akustik çalışmalarımı yayımlamak isteyeceğinden emin değilim. Benim için bir albüm üzerine çalışırken onun nerede var olabileceği ya da kimin yayımlayacağı konusunda telaş yaşamamak önemliydi. Bir şekilde yaptığım herhangi bir şeyin yayımlanabileceği bir yol olduğunu bilmek güven veren bir hissiyat.”

Avishai Cohen’le olan müzikal işbirlikleri hakkında

Avishai’yle çalışmak inanılmaz bir deneyimdi. Onunla 2001’de tanıştım ve New York’ta birlikte çalmaya başladık. Ama turne yapmaya 2003 yılında başladık ve kısa sürede birlikte altı albüm kaydettik. Benim için eşsiz bir öğrenim süreciydi. Ona çok şey borçluyum çünkü Avishai Cohen bana inanan ve beni yanında turneye çıkaran ilk müzisyendi.

Şarkı yazım süreci hakkında

“Evdeyken bir Wurlitzer’de çalışıyorum. Davulu da faydalı olabilecek bir şekle getiriyorum, özellikle Beat Music işleri için. İşin sırrı en çok etrafında çalışacağın özel tınıyı bulmakta saklı. Keşfedeceğin sesler düzensel seçimlerini etkiliyor. Ama tam anlamıyla akustik olan caz dörtlüm için gerçekten havalı bir synth pad’inin ya da güzel bir melodik sesin arkasında saklanamam. Belirlenmiş bir paleti var ve bu yüzden demo kayıtlar yaparken genelde basmakalıp sesler kullanıyorum böylece seslerle çok büyük bir bağ kurmuyorum. Bu klişe demo sesleriyle yaptığım bir şeyi sevebilirsem, stüdyoda diğerleriyle birlikte çaldığımda çok daha mutlu olacağımı biliyorum.”

Zach Danziger’den aldığı ilham hakkında

“Zach’in üzerimde çok büyük bir etkisi var ve artık benim en yakın arkadaşlarımdan biri. İlk başta beni ona götüren şey davul çalışıydı. Ama arkadaş olduktan sonra onun çalışma sürecine de tanık olma şansı yakaladım. İnanılmaz! Çok fazla sıkı çalışan insan tanıyorum ama kimse Zach gibi değil. Müzik yazma aşamasında fazlasıyla özgün bir görüşe sahip. Onun her zaman en ileri uçta olduğunu düşünüyorum. Zach ve Jojo Mayer bana elektronik dünyayı yeniden canlandırmaya çalışabileceğimi ispat eden insanlar. Önceden de bu müziği çok seviyordum ama akustik setime yerleştirmekte zorlanıyordum. Bu insanları çalarken görmek, bana yeni bir yol keşfetmek konusunda ilham kaynağı oldu.”

Davul çalışında garip ölçüler kullanması hakkında

“Garip ölçüleri çok fazla kullanmamdaki sebep daha önce sürekli bu tür ölçülerle çalan gruplarda bulunmuş olmam. Belli bir bağlam olmadan çalışmak bir hayli zor. Okuldaki yıllarımda bunu biraz yapmaya çalıştım. Her gün belli bir ölçüye odaklandım ve onları farklı şekillerde bölebilmenin yollarını aradım. Ama bu durum garip ölçüleri akıcı şekilde çalmamı gerektirecek müzikal durumlar içinde kalmama kadar çok da doğal tınlamıyordu. Bunun avantajı, rakamlardan ziyade müzik hakkında düşünebilmene olanak sağlaması.”

David Bowie’nin Blackstar albümünde yer alması hakkında

“Onunla birlikte çalışmanın bundan daha iyi bir şekilde olabileceğini düşünmüyorum. Aslında Maria Schneider ve ikisinin bir işbirliğiydi. David her aşamada oradaydı ve kendini %100 adadığı her halinden belliydi. Olduğu efsanevi kişiye dönüşmesinin sebeplerinden biri de bu bana kalırsa.”

Yoğun turne ve kayıt temposunda kendine ayırdığı zaman hakkında

Dinlenecek vakit mutlaka yaratıyorum ve benim için böyle bir vaktin mutlaka olması kaçınılmaz bir öncelik. Benim için en önemli şey ailemle geçirdiğim süre. Eşim Gretchen’la Marley isimli bir oğlumuz var ve bulduğum her boş zamanda onunla birlikte oluyorum. Benim için bu dengeyi bulmak çok önemliydi ve bu kadar fazla aile zamanı geçirebildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum.

blog
Bizi Takip Edin
TR EN
16 EKİ PZT
-
17 EKİ SAL
2
18 EKİ ÇAR
3
19 EKİ PER
4
20 EKİ CUM
3
21 EKİ CMT
8
22 EKİ PAZ
1
- Siyah Gürültü Akbank Sanat
18:30 Aerial Dans Akbank Sanat
- Yetişkinler İçin Dans Dersleri Akbank Sanat
- Siyah Gürültü Akbank Sanat
20:00 Lambert Akbank Sanat
- Kubilay QB Tunçer’le Senaryo Atölyesi Akbank Sanat
- Yetişkinler İçin Dans Dersleri Akbank Sanat
- Siyah Gürültü Akbank Sanat
18:30 Arzu Yayıntaş Feminist Bir Bienale Neden İhtiyacımız Var? Akbank Sanat
- Kubilay QB Tunçer’le Senaryo Atölyesi Akbank Sanat
- Yetişkinler İçin Dans Dersleri Akbank Sanat
- Siyah Gürültü Akbank Sanat
- Yetişkinler İçin Dans Dersleri Akbank Sanat
- Siyah Gürültü Akbank Sanat
11:00 Çocuklar İçin Yaratıcı Dans Dersleri Akbank Sanat
11:30 Goril Akbank Sanat
11:30 Sarkis / Su İçinde Suluboya Atölyesi (6 - 12 Yaş) Akbank Sanat
14:30 Aerial Dans Akbank Sanat
15:00 Resim Çizen Robot (5-8 Yaş) Akbank Sanat
17:00 Oyuncak Heykel Atölyesi (7 - 14 Yaş) Akbank Sanat
- Siyah Gürültü Akbank Sanat

Etkinliği takviminize ekleyin

İndir Google Takvim

E-Bülten'e üye olun