01 Ocak Paz
02 Ocak Pzt
03 Ocak Sal
04 Ocak Çar
05 Ocak Per
06 Ocak Cum
07 Ocak Cmt
08 Ocak Paz
09 Ocak Pzt
10 Ocak Sal
11 Ocak Çar
12 Ocak Per
13 Ocak Cum
14 Ocak Cmt
15 Ocak Paz
16 Ocak Pzt
17 Ocak Sal
18 Ocak Çar
19 Ocak Per
20 Ocak Cum
21 Ocak Cmt
22 Ocak Paz
23 Ocak Pzt
24 Ocak Sal
25 Ocak Çar
26 Ocak Per
27 Ocak Cum
28 Ocak Cmt
29 Ocak Paz
30 Ocak Pzt
31 Ocak Sal

15.Caz Festivali

Hakkında
Sanatçılar
Program
Atölye/Paneller
Fotoğraflar

HAKKINDA

Yeniden Caz Mevsimi

Suskundu şehir... Kalabalık meydanlar, köşedeki park, uçsuz bucaksız deniz, hatta sahile vuran dalgalar. Dili yokmuş gibi, dilini yutmuş gibi...

Kapatılmış ve kilitlenmişti kapı üzerine, tam bir yıl önce... Yeniden dönene kadar konuşmayacaktı şehir, konuşsa bile tam anlamıyla anlatamayacaktı duygularını kimseye.

Sessizdi şehir... Ağlıyordu, aşık olmuştu, kahkahalar atıyordu ama sesi yoktu. Susuyordu, zamanını bekliyordu. Heyecanı artıyordu giderek... Günleri sayıyordu, ne de olsa tarih belli. Emindi, biliyordu geleceğini. Çünkü, tam 15 yıldır hiç yüzüstü bırakmamıştı bu şehri.

15 yıl, dile kolay... Bu zaman içinde; Cecil Taylor, Anthony Braxton, Cassandra Wilson ve Max Roach gibi caz müzik tarihine damgasını vurmuş büyük isimler, sesler getirdi İstanbul'a. Yine getirecek...

Duygu dolu tınılar duyulmaya başladı bile şehrin semalarında. İstanbul'un en uzun soluklu caz şöleni, Akbank Caz Festivali her yıl olduğu gibi, bu yıl da ticari kaygılardan uzak, cazın en iyi örnekleriyle sadık izleyicilerinin karşısında. Beklediğinize değdi.
Yeniden caz mevsimi!





















SANATÇILAR

Abdullah İbrahim Trio
Dave Holland Quintet
Henry Threadgill’s Zooid
Spanish Harlem Orchestra
Chicago Underground Quartet
Flanger
İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions
Tuna Ötenel Band
Rigmor Gustafsson & The Swedish Jazz Trio
Clarinets
Italian Instabile Orchestra
Tord Gustavsen Trio
Şenol Küçükyıldırım & Aydın Esen
Free Key Trio
The Happy Dog Project
Petrov, Khalife, Spassov, Hadzimanov Quartet
Henry Grimes
Barana & Co.
Patricia Barber Quartet
Troublemakers Live
Soweto Kinch
Spanish Harlem Orchestra
Nils Peter Molvaer
Mungolian Jet Set
TOSCA Dwell Dell Sound System Tour
Davul Öncülüğünde Ornette
Randıman Kakara Trio
Hakan Başar Quintet
Saadet Türköz Duo
Soyut Boyut
Paolo Damiani Band












PROGRAM

ETKİNLİK ETKİNLİK DETAYI TARİH MEKAN
Patricia Barber Quartet Patricia Barber - Piyano, vokal
Neal Alger - Gitar
Micheal Arnopol - Bas
Eric Montzka - Davul
5 Ekim 20:30 AYA İRİNİ MÜZESİ
Abdullah Ibrahim Trio Abdullah Ibrahim - Piyano
Belden Bullock - Bas
George A. Gray - Davul
12 Ekim 20:30 CEMAL REŞİT REY KONSER SALONU
Italian Instabile Orchestra Carlo Actis Dato - Tenor ve bariton saksofon
Daniele Cavallanti - Tenor ve bariton saksofon
Eugenio Colombo - Soprano ve alto saksofon, flüt
Paolo Damiani - Çello, kontrbas
Emanuele Parrini - Keman
Giovanni Maier - Kontrbas
Alerto Mandarini - Trompet
Martin Mayes - Korno
Guido Mazzon - Trompet
Vincenzo Mazzone - Perküsyon, timpani
Pino Minafra - Trompet, korno, megafon
Umberto Petrin - Piyano
Lauro Rossi - Trombon
Giancarlo Schiaffini - Trombon, tuba
Tiziano Tononi - Davul, perküsyon
Sebi Tramontana - Trombon
Gianluigi Trovesi - Alto saksofon, pikolo, alto ve bas klarnet
13 Ekim 20:30
Dave Holland Quintet Dave Holland - Bas
Robin Eubanks - Trombon
Chris Potter - Kamışlı çalgılar
Steve Nelson - Vibrafon
Nate Smith - Davul
14 Ekim 20:30
Spanish Harlem Orchestra Oscar Hernandez - Piyano
Ray De La Paz - Vokal
Marco Bermudez - Vokal
Willie Torres - Vokal
Pablo Nunez - Timbale
Bobby Allende - Konga
Jorge Gonzales - Bongo
Hector "Maximo" Rodriguez - Bas
Mitch Frohman - Bariton saksofon, flüt
John Walsh - Trompet
Jimmy Bosch - Trombon
Dan Reagan - Trombon
Pete Nater - Trompet
14 Ekim 21:45
Tord Gustavsen Trio Tord Gustavsen - Piyano
Harald Johnsen - Akustik bas
Jarle Vespestad - Davul
15 Ekim 19:30
Henry Threadgill's Zooid Henry Threadgill - Alto saksafon, flüt
Liberty Ellman - Akustik gitar
Tarik Benbrahim - Ud
Dana Leong - Çello, trombon
Jose Davila - Tuba, trombon
Elliot Humberto Kavee - Davul
15 Ekim 21:45
Chicago Underground Quartet Rob Mazurek - Trompet, elektronik programlama
Matt Lux - Bas gitar
Jason Ajemian - Kontrbas
Chad Taylor - Davul
05 Ekim 22:00 BABYLON
Flanger Uwe Schmidt - Perküsyon, bilgisayar programlama
Bernd Friedmann - Bas synthesizer, bilgisayar programlama
Richard Pike - Gitar, vokal
Laurence Pike - Davul
Hayden Chisholm - Klarnet, saksofon, sesler
06 Ekim 21:30
İlhan Erşahin's İstanbul Sessions İlhan Erşahin - Saksofon, keyboard
Alp Ersönmez - Bas
Turgut Alp Bekoğlu - Davul
İzzet Kızıl - Perküsyon
07 Ekim 23:00
Tuna Ötenel Band Tuna Ötenel - Piyano, saksofon
Şenova Ülker - Trompet
Ercüment Ateş - Gitar
Kürşat And - Kontrbas
Ateş Tezer - Davul
08 Ekim 20:00
Rigmor Gustafsson & The Swedish Jazz Trio Rigmor Gustafsson - Vokal
Daniel Tilling - Piyano
Fredrik Jonsson - Bas
Johan Löfcrantz Ramsey - Davul
08 Ekim 23:30
Clarinets: Oğuz Büyükberber, Michael Moore ve Hüsnü Şenlendirici Oğuz Büyükberber - Bas klarnet
Michael Moore - Klarnet, bas klarnet
Hüsnü Şenlendirici - Klarnet
09 Ekim 19:30
Barana & Co Afra Mussawisadeh - Perküsyon
Behsat Üvez - Bağlama, ud, darbuka, davul
Cengiz Baytimur - Ney, mey, zurna, kaval
Ernst Reijseger - Çello
Mehmet Uludağ - Bağlama
Monique Landsdorp - Viyolin
Steven Kamperman - Klarnet
Kees Adolfsen - Trombon
09 Ekim 21:00
Şenol Küçükyıldırım & Aydın Esen Şenol Küçükyıldırım - Davul, ziller
Aydın Esen - Piyano
10 Ekim 20:00
Free Key Trio Ali Perret - Piyano
Ira Coleman - Kontrbas
Thurman Barker - Davul
10 Ekim 22:00
The Happy Dog Project Yannis Dimitriadis - Hammond org, rhodes piyano, melodika, akordeon, synthesizer
Dimitris Karahontzitis - Gitar, efektler
Dionissios Kaskouras - Elektrik bas
Vangelis Kasvikis - Davul, perküsyon
Kostas Tzekos - Klarnet
11 Ekim 20:00
Petrov, Khalifé, Spassov, Hadzimanov Quartet Aleksandar Petrov - Perküsyon
Bachar Khalifé - Perküsyon
Vasil Hadzimanov - Piyano
Thedosii Spassov - Kaval
İzzet Kızıl - Perküsyon
11 Ekim 22:00
Henry Grimes, Marilyn Crispell, Andrew Cyrille Henry Grimes - Bas
Marilyn Crispell - Piyano
Andrew Cyrille - Davul
12 Ekim 21:30
Troublemakers Live Lionel Corsini - DJ, sampler
Taillefer Arnaud - Klavye
Jef Sharel - Mix, düzenleme
DJ Rebel - Scratch
Magic Malik - Flüt
Jean Phi Dary - Rhodes piyano, klavye
Fred La Doue - Görseller
13 Ekim 21:30
Soweto Kinch Soweto Kinch - Alto saksafon, rap vokal
Abram Wilson - Trompet, vokal
Femi Temowo - Gitar
Neil Charles - Kontrbas
Tom Skinner - Davul
14 Ekim 21:30
Spanish Harlem Orchestra Oscar Hernandez - Piyano
Ray De La Paz - Vokal
Marco Bermudez - Vokal
Willie Torres - Vokal
Pablo Nunez - Timbale
Bobby Allende - Konga
Jorge Gonzales - Bongo
Hector "Maximo" Rodriguez - Bas
Mitch Frohman - Bariton saksofon, flüt
John Walsh - Trompet
Jimmy Bosch - Trombon
Dan Reagan - Trombon
Pete Nater - Trompet
15 Ekim 23:00
Nils Petter Molv¦r Nils Petter Molv¦r - Trompet
Eivind Aarset - Gitar
Anders Engen - Davul
DJ Strangefruit - Pikap
Jan Bang - Canlı sampling
08 Ekim 22:00 YENİ MELEK PERFORMANS MERKEZİ
Mungalian Jet Set DJ Strangefruit - Pikap
Jan Bang - Sampler
Knut Saevik - Bilgisayar programlama
İsmail Peşluk - Perküsyon
Aykut Sütoğlu - Klarnet, trompet
08 Ekim 23:30
TOSCA Dwell Dell Sound System Tour Richard Dorfmeister
Rupert Huber
MC Earl Zinger
Ras MC T-weed
15 Ekim 22:00
Davul Öncülüğünde Ornette Murat Taner - Davul, ziller
Hidayet Selim Kavçık - Saksofon
Ahmet Tolga Uzel - Saksofon
Serhan Erkol - Saksofon
Barış Ertürk - Saksofon
Fehmi Alatan - Trompet
Burak Ergenç - Gitar
Onur Yılmaz - Gitar
Nurdan Gür - Kontrbas
Ulaş Pakkan - Davul, ziller
6 Ekim 19:00 AKBANK SANAT
Seminer European Jazz Network 07 Ekim 15:00
Seminer European Jazz Network 07 Ekim 17:00
Söyleşi Seda Binbaşgil (Charlie Parker üzerine) 08 Ekim 14:00
Randıman Kakara Trio Korhan Futacı - Soprano saksafon, tenor saksofon
Özün Usta - Perküsyon
Berke Can Özcan - Davul
08 Ekim 19:30
Atölye Marilyn Crispell 11 Ekim 17:00
Hakan Başar Quintet "Creative Force Project" Hakan Başar - Gitar
Barış Özbilgin - Piyano
Ozan Musluoğlu - Kontrabas
Erhan Seçkin - Davul
Türker Çolak - Perküsyon
Güray Atalay - Trompet
12 Ekim 19:30
Saadet Türköz Duo "Song Dreaming" Saadet Türköz - Vokal
Erdem Helvacıoğlu - Gitar
13 Ekim 19:30
Soyut Boyut Doğan Doğusel - Kontrbas, küstüfon
Hüseyin Ertunç - Davul, piyano, küstüfon
Sarp Maden - Gitar, küstüfon
Lari Dilmen - Perküsyon, akustik-elektronik efektler, küstüfon
14 Ekim 19:30
Atölye Sjahin During " Latin Percussion Workshop" 15 Ekim 14:00
Paolo Damiani Band "Ritomello" Paolo Damiani - Çello
Emanuele Parrini - Keman
Alberto Mandarini - Trompet
Lauro Rossi - Trombon
15 Ekim 17:30

ATÖLYELER/PANELLER

ETKİNLİK TARİH SAAT MEKAN
SEMINAR/EUROPEAN JAZZ NETWORK (EJN)      
SEDA BİNBAŞGİL ile SÖYLEŞİ : Nadir Bir Kuş Türü... Charlie Parker Belgeseli      
MARILYN CRISPELL      
SJAHIN DURING      



 































FOTOĞRAFLAR

Patricia Barber Quintet Dave Holland Quintet Tord Gustavsen Trio Abdullah İbrahim Spanish Harlem Orchestra İtalian İnstable Orchestra Henry Threadgill's Zooid Chicago Underground Quartet Tuna Otenel Band Rigmor Gustafsson & The Swedish Jazz Trio Micheal MooreyM Henry Grimes Marilyn Crispell Andrew Cyrille Aydın Esen Saadet Turkoz Duo Mungolian Jet Set Hakan Basar Quintet Paolo Damiani Band Barana&Co Murat Taner Nils Petter Molvaer Senol Kucukyildirim