01 Nisan Cmt
02 Nisan Paz
03 Nisan Pzt
04 Nisan Sal
05 Nisan Çar
06 Nisan Per
07 Nisan Cum
08 Nisan Cmt
09 Nisan Paz
10 Nisan Pzt
11 Nisan Sal
12 Nisan Çar
13 Nisan Per
14 Nisan Cum
15 Nisan Cmt
16 Nisan Paz
17 Nisan Pzt
18 Nisan Sal
19 Nisan Çar
20 Nisan Per
21 Nisan Cum
22 Nisan Cmt
23 Nisan Paz
24 Nisan Pzt
25 Nisan Sal
26 Nisan Çar
27 Nisan Per
28 Nisan Cum
29 Nisan Cmt
30 Nisan Paz

16.Caz Festivali

Hakkında
Sanatçılar
Program
Atölye/Paneller
Fotoğraflar

HAKKINDA

ŞEHRİN SESİ

Şehir... Her gün yeniden doğan ritimler ve sesler.

Kalabalık caddelerde yürürken, yokuşlarda durup nefes alırken, bir şilep geçerken ya da sakin sakin, açık kalmış pencereden... Daha biri bitmeden, diğerini yakalayıp yoluna devam eden sesler. Hepsi, ayrı bir masal anlatıyor bize. Her biri çok anlamlı ve bir o kadar da farklı...

İşte caz'a bağlılığımız biraz da bu farklılıklarda gizli... Her an yeni sesleri soluyor şehir. Kapıları açık; yepyeni seslere ve yaşamlara, sayısız ziyaretçilere her zaman yeri var.

Farklılıklar bizi zenginleştiriyor çünkü... Şehrin sesi, başka şehirlerin farklı ritimleriyle karışıp daha da yükseliyor.

İstanbul'un çok sesliliğinden doğan ve dünyanın ritmiyle karışıp büyüyen Akbank Caz Festivali bu yıl 16. kez şehre ses veriyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da, ünlü konukların sahne alacağı, tarihi ve bugünü yaşatan mekanlarda, farklı öyküler anlatan o büyülü seslerin peşine düşüyor.

Akbank 16.Caz Festivali, büyük müzik adamı Arif Mardin'e ithaf edilmiştir.





















 

SANATÇILAR

Kurt Elling
Atmosfer
Acoustic Ladyland
Alvin Curran, Fred Firith, Cenk Ergün
Caz Yap Caz
Ayşe Tütüncü Trio
Yurdal Çağlar Trio
Cunong Vu & Scratch
Birdy Nam Nam
Candy And Milkshake (Cengiz Baysal)
Alvin Curran, Fred Frith, Cenk Ergün
Uzel Ametist Klarnet Beşlisi
Nicolas Repac "Swing Swing"
Orient Expressions - İmer Demirer - Leo Tardin
Dave Burrell Db3
Dhafer Youssef & Divine Shadows Strings
The Ramon Valle Quartet
El Pluma Band "William Cardose Project"
Lee Konitz - Ohad Talmor String Project
Joao Bosco & Gonzalo Rubalcaba Group
Richard Galliano Septet "Piazzolla Forever" Wadada Leo Smith & Süleyman Ergüner: Tabligh
The Lou Donaldson Quartet featuring DR. Lonnie Smith
Polar Bear
Alice Russell Featuring TM JUKE LIVE QUANTIC (Dj Set)
King Britt Presents NO DREAM SEQUENCE "LIVE"
PSAPP
Islak Köpek
Supersilent














PROGRAM

ETKİNLİK ETKİNLİK DETAYI TARİH MEKAN
Kurt Elling Kurt Elling - Vokal
Laurence Hobgood - Piyano
Robert Amster - Bas
Willie Jones, III - Davul
4 Ekim 20:30 AYA İRİNİ MÜZESİ
Dhafer Youssef & Divine Shadows Strings Dhafer Youssef - Vokal, ud
Jathindur Thakur - Tabla
Andre Orvik - 1. keman
Vegard Johnsen - 2.keman
Jon S¸nsteb¸ - Viyola
Hans Josef Groh - Viyolonçello
11 Ekim20:30 CEMAL REŞİT REY KONSER SALONU
Lee Konitz & Ohad Talmor String Project feat. The Spring String Quartet Lee Konitz - Alto saksofon
Ohad Talmor - Klarnet
Christian Wirth - Keman
Marcus Wall - Keman
Julian Gillesberger - Viyola
Stephan Punderlitschek - Çello
12 Ekim 20:30
Joao Bosco & Gonzalo Rubalcaba Group Joao Bosco - Vokal, akustik gitar
Gonzalo Rubalcaba - Piyano
Nelson Faria - Gitar
Ney Conceiçao - Bas
Kiko Freitas - Davul
13 Ekim 19:00
Richard Galliano Septet "Piazzolla Forever Richard Galliano - Akordeon, bandoneon, akordina
Alexis Cardenas - 1.keman
Sebastien Surel - Keman
Jean Marc Apap - Viyola
Eric Picard - Çello
Stéphane Logerot - Kontrbas
Hervé Sellin - Piyano
13 Ekim 21:30
Wadada Leo Smith & Süleyman Ergüner: Tabligh Wadada Leo Smith - Trompet, fluegelhorn
Süleyman Ergüner - Ney
Woody Aplanalp - Gitar
John Lindberg - Bas
Famoudou Don Moye - Davul, perküsyon
Mert Nar - Perküsyon
Ahmet Baran - Kanun
14 Ekim 19:00
The Lou Donaldson Quartet featuring Dr. Lonnie Smith Lou Donaldson - Alto saksofon
Dr. Lonnie Smith - Org
Randy Johnston - Gitar
Fukushi Tainaka - Davul
14 Ekim 21:30
Psapp King Britt presents Nova Dream Sequence "Live" King Britt - Pikap
Tim Motzer - Gitar, synthysizer
Dan Potthast - Görsel
07 Ekim 22:00 YENİ MELEK GÖSTERİ MERKEZİ
Psapp Galia Durant - Vokal, keman
Gwen Cheeseman - Keman, geri vokal
Carim Clasmann - Gitar, geri vokal
David Gordon Hulbert - Klavye
James Patrick Whelan - Gitar, bas, klavye
Eshan Khadaroo - Davul
07 Ekim 22:00
Dave Burrell Db3 Dave Burrell - Piyano
Michael Formanek - Kontrbas
Guillermo E. Brown - Davul
04 Ekim 22:00 BABYLON
Acoustic Ladyland & Polar Bear Pete Wareham - Saksofon
Tom Cawley - Klavye
Tom Herbert - Bas
Seb Rochford - Davul
05 Ekim 21:30
Polar Bear Seb Rochford - Davul
Tom Herbert - Bas
Leafcutter John - Elektronikler
Pete Wareham - Saksofon
Mark Lockheart - Saksofon
05 Ekim
Alice Russell featuring TM Juke Live Quantic (DJ Set) Alice Russell - Vokal
Alice Cowan - Vokal, gitar
Dan Swain - Bas, vokal
Micheal Simmonds - Keman, vokal
Ben Jones - Klavye, vokal
Jack Baker - Davul, samples
06 Ekim 23:00
Ayşe Tütüncü Trio Ayşe Tütüncü - Piyano, vokal
Oğuz Büyükberber - Bas klarnet, Sb klarnet
Yahya Dai - Soprano ve tenor saksofon
07 Ekim 20:00
The Ramon Valle Quartet Ramon Valle - Piyano
Perico Sambeat - Alto ve soprano saksofon
Omar Rodriguez Calvo - Bas
Liber Torriente - Davul
07 Ekim 23:00
Alvin Curran, Fred Frith, Cenk Ergün Cenk Ergün - Laptop
Alvin Curran - Piyano, laptop
Fred Frith - Gitar
8 Ekim 19:00
Caz yap jazz Semih Yanyalı - Gitar, dijital sesler
Murat Küçükboyacı - Rhodes, sample, syhthesizer
Ozan Aydoğan - Darbuka, perküsyon, vokal
Matthias Kaiser - Saksofon, flüt, klarnet
Reinhard Buchner - Bas
Mathis Riehm - Davul
08 Ekim 21:00
El Pluma Band "William Cardoso Project" William Richard Cardoso - Davul
Louis Ernesto Gomez - Perküsyon
Tony Jones - Bas
Bilal Karaman - Gitar
Çağrı Sertel - Klavye
Serkan Çiftçi - Trompet
Bulut Gülen - Trombon
9 Ekim 21:30
Supersilent Helge Sten - Ses manipülatörü,audio virüs
St¥le Storl¸kken - Klavye
Jarle Vespestad - Davul
Arve Henriksen - Trompet, davul
10 Ekim 21:30
Cuong Vu & Scratch Cuong Vu - Trompet
Stomu Takeishi - Elektrik bas
Ted Poor - Davul
11 Ekim 21:30
Birdy Nam Nam DJ Pone - Pikap
Need - Pikap
Lil'Mike - Pikap
Crazy B - Pikap
12 Ekim 22:00
Orient Expressions-İmer Demirer - Leo Tardin Leo Tardin - Klavye
İmer Demirer - Trompet
Orient Expressions:
Cem Yıldız - Bağlama
Richard Hamer - Tenor ve alto saksofon
Murat Uncuoğlu, DJ Yakuza - Elektronik ritmler, programlama
Levent Güzel - Perküsyon
Adile Yadırgı - Vokal
13 Ekim 23:00
Nicolas Repac "Swing Swing" Nicolas Repac - Gitar, kazoo, vokal, melodika
Jerome Goldet - Bas, kontrbas
Pierre Boscheron - Samples, klavye
Patrice Renson - Davul
Jon Handelsman - Saksofon, klarnet
14 Ekim 23:00
Atölye-Dave Burrell Dave Burrell "Improvising on the 12-bar blues form" 05 Ekim 18:00 AKBANK SANAT
Uzel Ametist Klarnet Beşlisi Hande Sarıcı - Bb, Eb klarnet
Gürhan Eteke - Bb klarnet
Yasemin Salman - Bb klarnet
Özlem Kolat - Alto klarnet , bassethorn
Öykü Karadağ - Bas klarnet
İris Şentürker - Piyano
Baki Duyarlar - Klavye
Erdal Akyol - Kontrbas
06 Ekim 19:30
Candy and Milkshake Sibel Gürsoy - Vokal
Serkan Özyılmaz - Piyano
İlker Özalp - Bas gitar
Cengiz Baysal - Davul
07 Ekim 19:30
Yurdal Çağlar Trio Yurdal Çağlar - Gitar
Ekin Cengizkan - Davul
Murat Çopur - Bas
12 Ekim 19:30
Islak Köpek Şevket Akıncı - Elektrik gitar
Dirk Stromberg - Elektrik gitar
Robert Reigle - Tenor saksofon
Volkan Terzioğlu - Tenor saksofon, klarnet
Korhan Erel - Bilgisayar, elektronikler, cracklebox
Volkan Ergen - Bilgisayar, vurmalılar
24 Ekim 17:00
Atmosfer Mustafa Dönmez - Gitar, gitar synth, perdesiz gitar, tar
Sertaç Tunguç - Bas gitar, perdesiz bas, tuşlu çalgılar
Bilge Candan - Vurmalı çalgılar
14 Ekim 19:30
Dhafer Youssef & Divine Shadows Strings Dhafer Youssef - Vokal, ud
Jathindur Thakur - Tabla
Andre Orvik - 1. keman
Vegard Johnsen - 2.keman
Jon S¸nsteb¸ - Viyola
Hans Josef Groh - Viyolonçello
10 Ekim 20:30 İZMİR-ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ
El Pluma Band "William Cardoso Project" William Richard Cardoso - Davul
Louis Ernesto Gomez - Perküsyon
Tony Jones - Bas
Bilal Karaman - Gitar
Çağrı Sertel - Klavye
Serkan Çiftçi - Trompet
Bulut Gülen - Trombon
10 Ekim 20:30
Dhafer Youssef & Divine Shadows Strings Dhafer Youssef - Vokal, ud
Jathindur Thakur - Tabla
Andre Orvik - 1. keman
Vegard Johnsen - 2.keman
Jon S¸nsteb¸ - Viyola
Hans Josef Groh - Viyolonçello
10 Ekim 20:30 ANKARA - MEB ŞURA SALONU
El Pluma Band "William Cardoso Project" William Richard Cardoso - Davul
Louis Ernesto Gomez - Perküsyon
Tony Jones - Bas
Bilal Karaman - Gitar
Çağrı Sertel - Klavye
Serkan Çiftçi - Trompet
Bulut Gülen - Trombon
11 Ekim 20:30

ATÖLYELER/PANELLER

ETKİNLİK TARİH SAAT MEKAN
DAVE BURRELL "Improvising on the 12-bar blues form"      









































FOTOĞRAFLAR

Kurt Elling Richard Galliano Richard Galliano Lou Donaldson Dr Lonnie Smith Wadada Leo Smith Dave Burrell Dhafer Youssef Supersilent Ramon Valle Joao Bosco Babylon Orient Expressions Birdy Nam Nam Cuong Vu Gonzalo Rubalcaba Leekonitz Ohadtalmor El Pluma Band Nicolas Repac King Britt Polar Bear Psapp