01 Temmuz Cmt
02 Temmuz Paz
03 Temmuz Pzt
04 Temmuz Sal
05 Temmuz Çar
06 Temmuz Per
07 Temmuz Cum
08 Temmuz Cmt
09 Temmuz Paz
10 Temmuz Pzt
11 Temmuz Sal
12 Temmuz Çar
13 Temmuz Per
14 Temmuz Cum
15 Temmuz Cmt
16 Temmuz Paz
17 Temmuz Pzt
18 Temmuz Sal
19 Temmuz Çar
20 Temmuz Per
21 Temmuz Cum
22 Temmuz Cmt
23 Temmuz Paz
24 Temmuz Pzt
25 Temmuz Sal
26 Temmuz Çar
27 Temmuz Per
28 Temmuz Cum
29 Temmuz Cmt
30 Temmuz Paz
31 Temmuz Pzt

17.Caz Festivali

Hakkında
Sanatçılar
Program
Atölye/Paneller
Fotoğraflar

HAKKINDA



Köşe Bucak Caz

Tekdüzeliğe başkaldıran özgürlük... Yeni hayatların, yeni seslerin peşinden giden bağımsız ruhlar... Gizli köşelerdeki aşıkların, avaz avaz bağıran satıcıların, trafiğin, bir kenarda kıvrılıp yatmış kedinin, çığlık çığlığa martıların, sevinen, kızan, küsen, barışan, yalnız olan, çoğalan insanların sesi caz. Sokaklardan çıkar, sokaklara karışır ve macera dolu bir yolculuk başlar...

İnsanın hem kendi içine yaptığı bir yolculuktur bu, hem dışarıdaki karmaşık dünyanın derinliklerine. Cazın içindeki hayat, yanından geçtiği her şeyin, herkesin bir parçası olur artık. Tam da aynı nedenle, cazda herkes kendinden bir parça bulur. Yolculukların en şaşırtıcısı belki de... Gidersiniz, ama tersine bir etkiyle gittikçe daha çok yakınlaşırsınız kendinize, şehrinize, hiç tanımadığınız insanlara, hiç görmediğiniz şehirlere.

Akbank Uluslararası Caz Festivali, işte bu sürprizlerle dolu yolculuğun rotasını 17. kez bize çevirdi 2007 Ekim'inde. Caz gibi sınırları aşan bir heyecanla, bizleri yeni keşiflerle çıkardı. Ünlü konukların sahne aldığı mekanlarda, heyecanlı, keyifli konser geceleri yaşadık.

Dünyanın en önemli caz sanatçılarını ülkemize getirip tutkunlarına yakından izleme fırsatı sunan, genç ve başarılı caz sanatçılarına performans sergileme olanağı sağlayan Akbank Caz Festivali 17. yılında da İstanbul, Ankara ve İzmir'in "her köşe bucak"ından gelen caz sesiyle dinleyenleri etkisi altına aldı.

Akbank Sanat Merkezi'nin seminerlerle, workshoplarla desteklediği festivalin konserlerine etkileyici tarihi dokusuyla Aya İrini,Cemal Reşit Rey Salonu, dünyanın müziğine 9 yıldır ev sahipliği yapan Babylon, Q Jazz Bar, Garaj İstanbul, Kemer Country Golf Clup ve şehrin vazgeçilmez kültür sanat noktalarından Akbank Sanat Merkezi ev sahipliği yaptı.

Akbank 17. Caz Festivali Aya İrini'nin büyüleyici tarihi atmosferi eşliğinde çağımızın en iyi caz vokallerinden 6 kez Grammy ödülü adayı olarak gösterilen "Mark Murphy" konseri ile başladı. Murphy'nin etkileyici performansının ardından Archie Shepp QuartetThe Phil Woods QuintetNublu Orchestra contucted by Lawrance D. "Butch Morris"Mose AllisonEddie Bo gibi cazın usta isimlerinin yanısıra müzik eleştirmenlerinden olumlu eleştiriler toplayan birçok genç caz sanatçısı festival kapsamında sahne aldı.

Caz dünyasının deneyimli ve usta isimlerini ağırlayan Cemal Reşit Rey Salonu'nda sırasıyla Nublu Orchestra contucted by Lawrance D. "Butch Morris"The Phil Woods QuintetArchie Shepp QuartetMose Allison TrioTerje Rypdal - Palle Mikkelborg - Helen Davies ve  Roberto Fonseca sahne alırken, hafızalarımızda bu özel konserlerden unutulmaz anlar kaldı.

Festivalin tüm renklerini yansıtan Babylon her yıl olduğu gibi birbirinden ilginç ve başarılı müzisyeni ağırladı. New Mexico'dan festivale konuk olan "A Hawk and a Hacksaw", modern caz dünyasında çok konuşulan projelerden biri olan "Nostalgia 77", Kağan Yıldız ve Cengiz Baysal eşliğinde eski parçaları yanısıra yeni projelerini cazseverlerle paylaşan "Kerem Görsev", Japonya'nın en önemli caz topluluklarından sıra dışı topluluk "Soil & Pimp Sessions", Fransız ünlü kontrbas virtüözü ve besteci "Renaud Garcia Fons", yaklaşık 1 yıldır turne çalışmalarını sürdüren üçlü "Rashied Ali, Charles Gayle, William Parker", Avrupa modern caz arenasının her zaman yeni kalmayı başaran gruplarından biri olan "Moscow Art Trio", New York Times tarafından tek kişilik orkestra olarak adlandırılan "Eddie Bo", küresel bir müzik kaşifi olarak tanımlanan saksofon ustası "İlhan Erşahin", house müziğin geleneği "Tortured Soul", farklı müzisyenlerle yaptıkları ilginç çalışmalar ve emprovizasyonlarıyla ünlü "Gevende", ülkemizin en şahsına münhasır topluluklarından "DANdadaDAN", Afrika ve Orta Doğu ezgilerini Amerikan caz standartlarına taşıyan Tel Aviv kökenli ekip "Third World Love" Babylon'da müzik severlerle buluştu.

Seminerlerle, workshoplarla evsahipliği yapan Akbank Sanat Merkezi aynı zamanda, farklı müzikal üretimleriyle dikkat çeken, ülkemizin başarılı müzisyenleri "Sarp Maden Quartet", "Murat Öztürk Trio", "Song Dreaming 2", "Dinamik" ve "Kaiser & Semih" ikilisini ağırladı.

Çağdaş müzikten caza uzanan geniş bir yelpazede eser veren bir besteci ve değişik grup formatlarında kendini ifade eden bir piyanist olarak tanınan "Selen Gülün" grubuyla birlikte Q Jazz Bar'da sahne alırken, garajistanbul festivalin alternatif isimleri Detroit'li ünlü klavyeci, solist, şarkı yazarı ve prodüktör "Amp Fiddler" ile Amsterdam ve İstanbul'un en hip mekanlarında DJ'lik yapmaya devam eden "DJ Yakuza"ya evsahipliği yaptı. Kemer Golf & Country Club ise Babylon'da da sahne alan caz dünyasının usta isimlerinden "Eddie Bo" ve grubuyla caz coşkusunu yaşadı.

Ankara ve İzmir'e caz coşkusunu Time Out'un "Caz hakkında bildiğiniz herşeyi unutun. İnsanı sallayıp yüzünde büyüyen bir gülümseme ile adeta serseme çeviriyor" diye nitelendirdiği grup "Third World Love" ve sihirli parmaklarıyla ritme isteği gibi yön veren perküsyon ustası "Ayhan Sicimoğlu" ile kendisine eşlik eden grubu "The Latin Allstars" taşıdılar.

Coşkusu, heyecanı, ritmi ile köşe bucağı cazın sesiyle dolduran bir festival böyle geçti. 2008 Ekim'inde "Akbank 18. Caz Festivali" coşku ve heyecanını birlikte paylaşmak dileğiyle...  

Gevende
Nostalgia 77 Octet "Tru Thoughts"
Hawk and A Hacksaw
Mark Murphy
Kerem Görsev Akustik Trio
Sarp Maden Quartet
DJ Yakuza
Amp Fiddler
Murat Öztürk Trio
Renaud Garcia-Fons & Arcoluz
"By Any Means" Rashied Ali, Charles Gayle, William Parker
Soil & Pimp Sessions
Song Dreaming 2
Moscow Art Trio
Eddie Bo
Nublu Orchestra conducted by Lawrence D. "Butch" Morris
Dinamik
İlhan Erşahin's Nublu
Akbank Sanat Cafe'de Akşamüstü Caz
The Phil Woods Quintet
Mose Allison Trio
Tortured Soul
Archie Shepp Quartet
Kaiser & Semih "Hits From My Best Years"
DANdadaDAN
Third World Love
Roberto Fonseca
Ayhan Sicimoğlu & The Latin Allstars
Selen Gülün Trio










PROGRAM

ETKİNLİK ETKİNLİK DETAYI TARİH MEKAN
Nublu Orchestra conducted by Lawrence D."Butch Morris" Butch Morris - Şef
Didi Gutman - Elektrik piyano
Jesse Murphy - Elektrik bas, gitar, elektrik piyano
Clark Gaton - Trombon
Thor Madsen - Gitar, elektronikler
Aaron Johnston - Davul
Kenny Wollesen - Davul
Jonathon Haffner - Alto saksofon
Graham Haynes - Kornet
İlhan Erşahin - Tenor saksofon
Cavassa Nickens - Elektrik bas
24 Ekim Çarşamba 20:30 CEMAL REŞİT REY KONSER SALONU
The Phil Woods Quintet Phil Woods - Saksofon
Brian Lynch - Trompet
Jim McNeely - Piyano
Bill Goodwin - Davul
Steve Gilmore - Bas
25 Ekim Perşembe 20:30
Archie Shepp Quartet Archie Shepp - Tenor ve soprano saksofon
Tom McClung - Piyano
Wayne Dockery - Kontrbas
Steve McCraven - Davul
26 Ekim Cuma 19:30
Mose Allison Trio Mose Allison - Piyano
Roy Babbington - Bas
Paul Clarvis - Davul
26 Ekim Cuma 21:45
Roberto Fonseca Roberto Fonseca - Piyano, klavye
Joel Hierrezuelo - Perküsyon
Javier Zalba - Flüt, saksofon
Ramsés Rodriguez - Davul
Omar Gonzalez - Bas
27 Ekim Cumartesi 21:45
A Hawk and A Hacksaw Jeremy Barnes - Akordeon, vurmalılar, vokal
Heather Trost - Keman, vokal
17 Ekim Çarşamba 22:00 BABYLON
Nostalgia 77 Octet "Tru Toughts" Adam Sorenson - Davul
Riaan Vosloo - Bas
Ben Lamdin - Gitar
Ross Stanley - Piyano
Tom Allan - Trompet
Magnus Dearness - Trombon
Jonny Spall - Alto saksofon
Mark Hanslip - Tenor saksofon
Lizzy Parks - Vokal
18 Ekim Perşembe 21:30
Kerem Görsev Akustik Trio Kerem Görsev - Piyano
Kağan Yıldız - Kontrbas
Cengiz Baysal - Davul
19 Ekim Cuma 23:00
Soil & Pimp Sessions Shacho - Ajitatörü, ruhu
Tabu zombie - Trompet
Motoharu - Saksofon
Josei - Piyano
Akita Goldman - Bas
Midoryn - Davul
20 Ekim Cumartesi 23:00
Renaud Garcia-Fons & Arcoluz Renaud Garcia-Fons - Kontrbas
Keyvan Chemirani - Perküsyon
Antonio 'Kiko' Ruiz - Gitar
21 Ekim Pazar 20:00
"By Any Means" Rashied Ali, Charles Gayle, William Parker Rashied Ali - Davul
Charles Gayle - Alto saksofon
William Parker - Kontrbas
22 Ekim Pazartesi 21:00
Moscow Art Trio Misha Alperin - Piyano, klaviyola, vokal
Arkady Shilkloper - Nefesliler, flugelhorn, vokal
Sergey Starostin - Klarnet, vokal
23 Ekim Salı 21:00
Eddie Bo Eddie Bo - Vokal, piyano
Louis Morgan - Saksofon, flüt
Jean Pierre Duarte - Gitar
Richard Dixon - Bas
Dwayne Nelson - Davul
24 Ekim Çarşamba 21:00
İlhan Erşahin's Nublu Didi Gutman - Klavye
Jesse Murphy - Elektro-bas, gitar, klavye
Thor Madsen - Gitar
Aaron Johnston - Davul
Kenny Wollesen - Davul
Graham Haynes - Kornet
İlhan Erşahin - Tenor saksofon
25 Ekim Perşembe 21:30
Tortured Soul John-Christian Urich - Vokal, davul
Ethan White - Klavye
Jkriv - Bas
26 Ekim Cuma 23:00
Gevende Ahmet Kenan Bilgiç - Vokal, gitar
Okan Kaya - Bas gitar, cümbüş, melodika, akustik gitar, geri vokal
Gökçe Gürçay - Davul, perküsyon
Ömer Öztüyen - Viyola, geri vokal
Can Ömer Uygan - Trompet, geri vokal
27 Ekim Cumartesi 22:00
DANdadaDAN Korhan Futacı - Saksofon, vokal
Berke Can Özcan - Davul, geri vokal
Feryin Kaya - Elektrik bas, geri vokal
Burak Irmak - Org, synth, geri vokal
27 Ekim Cumartesi 23:00
Third World Love Avishai Cohen - Trompet
Daniel Freedman - Davul
Omer Avital - Bas
Yonatan Avishai - Klavye
28 Ekim Pazar 20:00
Seminer-Hülya Tunçağ " Cazla Klasik Müzik Arasındaki Köprü" 1.Bölüm Hülya Tunçağ "Cazla klasik müzik arasındaki köprü" 17 Ekim Çarşamba 17:00 AKBANK SANAT
Sarp Maden Quartet Sarp Maden - Gitar
Volkan Öktem - Davul
Eylem Pelit - Bas gitar
Genco Arı - Piyano
18 Ekim Perşembe 19:30
Seminer-Hülya Tunçağ " Cazla Klasik Müzik Arasındaki Köprü" 2.Bölüm Hülya Tunçağ "Cazla klasik müzik arasındaki köprü" 19 Ekim Cuma 17:00
Murat Öztürk Trio Murat Öztürk - Piyano
Gautier Laurent - Bas
Jean-Marc Robin - Davul
20 Ekim Cumartesi 19:30
Song Dreaming 2 Saadet Türköz - Davul
Hans Koch - Saksofon, elektronik sesler
23 Ekim Salı 19:30
Seminer-Hülya Tunçağ " Cazla Klasik Müzik Arasındaki Köprü" 3.Bölüm Hülya Tunçağ "Cazla klasik müzik arasındaki köprü" 24 Ekim Çarşamba 17:00
Dinamik Korhan Arguden - Davul
Özün Usta - Vurmalılar
Lari Dilmen - Vurmalılar
Osman Özkan - Trompet
Nilüfer Akbayoğlu - Tuşlu çalgılar
25 Ekim Perşembe 19:30
Seminer-Hülya Tunçağ "Cazla Klasik Müzik Arasındaki Köprü" 4.Bölüm Hülya Tunçağ "Cazla klasik müzik arasındaki köprü" 26 Ekim Cuma 17:00
Kaiser & Semih Duo Semih Yanyalı - Gitar
Matthias Kaiser - Saksofon
27 Ekim Cumartesi 19:30
Selen Gülün Trio Selen Gülün - Vokal, piyano
İlker Özalp - Elektrik bas
Emir Özoğlu - Davul
18 Ekim Perşembe 21:30 Q JAZZ BY LES OTTOMANS
Amp Fiddler 19 Ekim Cuma 22:00 GARAJ İSTANBUL
DJ Yakuza 19 Ekim Cuma 23:15
Eddie Bo 23 Ekim Salı 20:30 KEMER GOLF & CONTRY CLUB
Third World Love Avishai Cohen - Trompet
Daniel Freedman - Davul
Omer Avital - Bas
Yonatan Avishai - Klavye
30 Ekim Salı 20:30 İZMİR - EGE ÜNİVERSİTESİ ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ
Ayhan Sicimoğlu & The Latin Allstars Ayhan Sicimoğlu - Vurmalı çalgılar, vokal
Barış Ertürk - Bariton saksofon
Banu Kunt - Vokal
Burak Ersöz - Davul
Jozi Levi - Tuşlu çalgılar, vurmalı çalgılar
Emre Ataker - Tuşlu çalgılar
Murat Çopu - Bas
Serkan Çiftçi - Trompet
Serkan Okanar - Trompet
Zeynep Özbilen - Vokal
31 Ekim Çarşamba 20:30
Third World Love Avishai Cohen - Trompet
Daniel Freedman - Davul
Omer Avital - Bas
Yonatan Avishai - Klavye
31 Ekim Çarşamba 20:30 ANKARA-MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ŞURA SALONU
Ayhan Sicimoğlu & The Latin Allstars Ayhan Sicimoğlu - Vurmalı çalgılar, vokal
Barış Ertürk - Bariton saksofon
Banu Kunt - Vokal
Burak Ersöz - Davul
Jozi Levi - Tuşlu çalgılar, vurmalı çalgılar
Emre Ataker - Tuşlu çalgılar
Murat Çopu - Bas
Serkan Çiftçi - Trompet
Serkan Okanar - Trompet
Zeynep Özbilen - Vokal
1 Kasım Perşembe 20:30

ATÖLYELER/PANELLER

ETKİNLİK TARİH SAAT MEKAN
Hülya Tunçağ Cazla Klasik Müzik Arasındaki Köprü: "Third Stream" Üçüncü Akım"     -



































FOTOĞRAFLAR

Phil Woods Roberto Fonseca Mark Murphy Archie Shepp Eddie Bo Kerem Gorsev Moscow Art Trio Saadet Turkoz Tortured Soul Soil Pimp İlhan Ersahin A Hawk And A Hacksaw Selen Gülün Amp Fiddler Hans Koch Third World Love Dandadadan Gevende