01 Ocak Paz
02 Ocak Pzt
03 Ocak Sal
04 Ocak Çar
05 Ocak Per
06 Ocak Cum
07 Ocak Cmt
08 Ocak Paz
09 Ocak Pzt
10 Ocak Sal
11 Ocak Çar
12 Ocak Per
13 Ocak Cum
14 Ocak Cmt
15 Ocak Paz
16 Ocak Pzt
17 Ocak Sal
18 Ocak Çar
19 Ocak Per
20 Ocak Cum
21 Ocak Cmt
22 Ocak Paz
23 Ocak Pzt
24 Ocak Sal
25 Ocak Çar
26 Ocak Per
27 Ocak Cum
28 Ocak Cmt
29 Ocak Paz
30 Ocak Pzt
31 Ocak Sal

12. Kısa Film Festivali



Hakkında
Söyleşiler
Atölyeler
Program
Festival Jürisi
Blog

HAKKINDA

Sinema sanatı üzerinde kısa filmlerin öncü rolünün bilinciyle, bu alanda bir platform oluşturma hedefiyle başlayan Akbank Kısa Film Festivali 12. kez düzenleniyor. Festival, ilk kez oluşturulan uluslararası gösterim kategorisi “Perspektif” bölümü ile, kapsamını daha da genişletti. Dünyanın farklı bölgelerinden 822 kısa film başvurusu alan Akbank Kısa Film Festivali, kısa film alanında yaşanan hareketliliğe tanıklık etmekte.

Bu yıl festivalde dünya sinemasının büyük ustalarından, Cafer Panahi’nin sineması mercek altına alınıyor. Konuklarımız arasında, yönetmenin kızı Solmaz Panahi, İranlı kurgucu Mastaneh Mohajer, Saraybosna Film Festivali’nin programcısı Elma Tataragic, Shorts International kurucusu Carter Pilcher, Macar yönetmenler David Geczy ile Gabor Hörcher, genç yönetmenlerimizden Tolga Karaçelik, belgesel çalışmalarıyla Semra Güzel Korver, oyuncu Nadir Sarıbacak, Onur Ünsal, Bülent Emin Yarar, Settar Tanrıöğen, Tuba Büyüküstün, Türkü Turan, görüntü yönetmeni Ferhat Öçmen, senarist Ebru Ceylan, yönetmenler Hakkı Kurtuluş ve Ferit Karahan, gibi sinema alanında deneyimli çok sayıda sanatçı festivalde yer alıyor. Özel Gösterim bölümünde ise Macaristan’dan kısa filmler programda. Bu yıl toplam 28 ülkeden toplam 104 film festivalde seyirciyle buluşacak.

Akbank Kısa Film Festivali’ne filmleri ile başvuran yönetmenlere, festival jüri üyelerine, festivalde yer alarak içeriğin derinleşmesini sağlayan tüm değerli isimlere katkılarından dolayı teşekkür ederiz.



SÖYLEŞİLER

Söyleşiler

7.03.2016 Pazartesi Saat: 18:30
Kısadan Uzuna

- Tolga Karaçelik

8.03.2016 Salı Saat: 18:30
Senaryo Yazarken

- Ebru Ceylan - Senarist
- Ferit Karahan - Yönetmen-Senarist
- Melik Saraçoğlu - Yönetmen-Senarist

9.03.2016 Çarşamba Saat: 18:30
Macar Sineması’nda Kısa Filmler

- Gabor Hörcher - Yönetmen
- David Geczy - Yönetmen

10.03.2016 Perşembe Saat: 18:30
Oyuncu Gözüyle Kısa Filmler

- Tuba Büyüküstün
- Türkü Turan
- Settar Tanrıöğen
- Bülent Emin Yarar
- Onur Ünsal

11.03.2016 Cuma Saat: 18:30
Deneyimler – Cafer Panahi Sineması

- Solmaz Panahi - Artist
- Mastaneh Mohajer - Kurgucu
- Müge Turan- Moderatör

12.03.2016 Cumartesi Saat: 18:30
Uluslararası Festivallerde Kısa Filmler

- Elma Tataragic-Saraybosna Film Festivali Programcısı
- Carter Pilcher (Shorts International Kurucusu)

13.03.2016 Pazar Saat: 18:30
Belgesel Sinema

- Semra Güzel Korver-Yönetmen

16.03.2016 Çarşamba Saat: 18:30
Bir Yönetmenle Kısadan Uzuna

- Nadir Sarıbacak

Etkinlikler ücretsizdir.

Katılımcı sayısı sınırlıdır. Davetiyeler etkinlik günü etkinlik saatinden 1 saat önce Akbank Sanat gişesinden temin edilebilir.

ATÖLYELER

Atölye Çalışmaları

09.03.2016 Çarşamba Saat: 15:00

Belgesel Sinema Atölyesi - Semra Güzel Korver
Kimin - neyin hikayesi?


10.03.2016 Perşembe Saat: 16:00

Mastaneh Mohajer ile Kurgu Atölyesi

11.03.2016 Cuma Saat: 16:00

Murathan Özbek ile Görsel İfade Atölyesi

08.03.2016 Salı Saat: 15:00

Video On Demand - İbrahim Altınsay
Gökyüzünü Keşfe Çıkıyoruz


12.03.2016 Cumartesi Saat: 15:00

15:00 Atölye (Akbank Sanat 3. Kat)

Ferhat Öçmen ile Görüntü Yönetmeninin Filme Katkısı

12.03.2016 Cumartesi Saat: 15:00

Sanal Gerçeklik: Yeni Bir Anlatı Biçimi*

Bahçeşehir Üniversitesi, Galata Kampüsü*

*BAU Galata’da gerçekleşecek Sanal Gerçeklik Atölyesi davetiyeleri etkinlik saatinden 1 saat once Üniveriste Laboratuvar girişinden temin edilebilir. Katılımcı sayısı 25 kişi ile sınırlıdır. Atölye İngilizce yapılacaktır.

Etkinlikler ücretsizdir.

Katılımcı sayısı sınırlıdır. Davetiyeler etkinlik günü etkinlik saatinden 1 saat önce Akbank Sanat gişesinden temin edilebilir.

PROGRAM

TARİH PROGRAM MEKAN
07.03.2016 Pazartesi 11:00 Perspektif ( A )

A.1- Golden – 3’
A.2- Circle – 11’
A.3- Hide and Seek – 23’
A.4- Köprü – 20’18’’
A.5- Driven – 9’

13:00 Dünyadan Kısalar ( A )

A.1- Maman (s) – 21’
A.2- Belladonna – 17’33’’
A.3- Provas, Exorcismos – 25’

16:00 Kısadan Uzuna - Tolga Karaçelik ( A )

A.1- Kaşık Adam – 20’
A.2- Us’lu Durmak – 8’41’’
A.3- Güdü – 8’22’’
A.4- Rapunzel – 17’

18:30 Söyleşi: Kısadan Uzuna - Tolga Karaçelik

20:30 Kısadan Uzuna - Tolga Karaçelik ( B )

B.1- Sarmaşık – 104’
Akbank Sanat Beyoğlu
08.03.2016 Salı 11:00 Perspektif ( B )

B.6- El Abrazo – 10’
B.7- The Seventh Day – 17’27’’
B.8- Paul – 15’
B.9- Zilan – 6’28’’
B.10- Junilyn Has – 14’43’’
B.11- Ret – 11’

13:00 Dünyadan Kısalar ( B )

B.4- Picnic – 13’
B.5- Ave Maria – 14’ 44’’
B.6- Melodrama – 13’
B.7- Dissonance – 17’5’’

15:00 Atölye (Akbank Sanat 3.Kat)

- İbrahim Altınsay “Video on Demand”

16:00 Festival Kısaları ( A )

A.1- Günah- 14’30’’
A.2- Salı – 12’
A.3- Gri Bölge- 7’
A.4- Rodi – 18’
A.5- Bir Hediye – 9’

18:30 Söyleşi: “Senaryo Yazarken’’

- Ebru Ceylan - Senarist
- Ferit Karahan - Yönetmen-Senarist
- Hakkı Kurtuluş - Yönetmen-Senarist

20:30 Perspektif ( C )

C.12- Ghost of Ot 301 – 8’50’’
C.13- Les Vies Qui Nous Restent – 17’
C.14- Acid – 5’52’’
C.15- Çocuk – 9’
C.16- Dumrakatak – 11’
C.17- Ihr Sohn – 23’

Akbank Sanat Beyoğlu
09.03.2016 Çarşamba 11:00 Dünyadan Kısalar ( D )

D.11- Love Comes Later – 10’
D.12- Everything Will Be Okay – 30’
D.13- I See a Darkness – 17’
D.14- Daewit – 15’

13:00 Festival Kısaları ( C )

C.10- İpler – 9’
C.11- Su Birikintisi – 9’
C.12- Karadeniz – 21’
C.13- Merkür – 5’23’’
C.14- Hurşit – 8’

15:00 Atölye ( Akbank Sanat 3. Kat)

- Belgesel Sinema Atölyesi - Semra Güzel Korver

16:00 Özel Gösterim ( A )

A.1- Tree – 15’
A.2- Ricsi – 15’38’’
A.3- The Winner – 20’
A.4- Limbo Limbo Travel – 16’)

18:30 Söyleşi: Macar Sineması’nda Kısa Filmler

- Gabor Hörcher - Yönetmen
- David Gezy - Yönetmen

20:30 Festival Kısaları ( B )

B.6- Orman – 13’39’’
B.7- Altın Vuruş – 8’30’’
B.8- Hüvelbaki – 13’50’’
B.9- Godesbana – 10’51’’

Akbank Sanat Beyoğlu
10.03.2016 Perşembe 11:00 Perspektif ( E )

E.24- Gelecek – 18’
E.25- 6 Cup Chai – 7’
E.26- The Society – 13’
E.27- A Like – 8’01’’
E.28- Masiyet – 5’
E.29- Leidi – 16’

13:00 Perspektif ( F )

F.30- Kuyu – 18’40’’
F.31- Blue Tonerre – 21’
F.32- Karakia The Resetting Ceremony
F.33- Huzurevi – 11’20’’
F.34- Zero M2 – 19’
F.35- Boogieman – 7’

16:00 Atölye (Akbank Sanat 3.Kat)

- Mastaneh Mohajer ile Kurgu

16:00 Perspektif ( D )

D.18- Theme Park – 4’55’’
D.19- Uçurtma-– 12’
D.20- Yoğurt – 13’30’
D.21- O Som Da Casa – 14’
D.22- Last Train Home – 18’
D.23- The Pain – 15’

18:30 Söyleşi: Oyuncu Gözüyle Kısa Filmler

- Tuba Büyüküstün-Oyuncu
- Türkü Turan-Oyuncu
- Settar Tanrıöğen-Oyuncu
- Bülent Emin Yarar-Oyuncu
- Onur Ünsal-Oyuncu

20:30 Dünyadan Kısalar ( C )

C.8- The Translator – 23’
C.9- La Voce – 22’
C.10- A Matter of Will – 24’
Akbank Sanat Beyoğlu
11.03.2016 Cuma 11:00 Festival Kısaları ( A )

A.1- Günah – 14’30’’
A.2- Salı – 12’
A.3- Gri Bölge – 7’
A.4- Rodi – 18’
A.5- Bir Hediye – 9’

13:00 Perspektif ( G )

G.36- Hafsa – 7’35’’
G.37- Hope City – 15’
G.38- On avait dit qu'on irait jusqu'en haut – 17’
G.39- Unary – 18’50’’
G.40- Çalıntı Anılar – 11’

16:00 Atolye (Akbank Sanat 3. Kat)

- Görsel İfade - Murathan Özbek

16:00 Deneyimler ( A )

A.1- Akordeon – 8’
A.2- Untying the knot – 7’52’’

18:30 Söyleşi-Deneyimler-Cafer Panahi Sineması

- Solmaz Panahi - Görsel Sanatçı
- Mastaneh Mohajer - Kurgucu
- Müge Tüfenk (Moderatör)

20:30 Deneyimler ( B )

B.1- Taksi Tehran – Cafer Panahi – 82’
Akbank Sanat Beyoğlu
12.03.2016 Cumartesi 11:00 Perspektif ( I )

I.47- Totem – 20’
I.48- İmece Evi – 21’
I.49- Beyaz – 7’14’’
I.50- Am Fenster – 10’
I.51- Luz – 14’
I.52- Gleichgewicht – 5’

13:00 Kısadan Uzuna ( A )

A.1- Kaşık Adam – 20’
A.2- Us’lu Durmak – 8’41’’
A.3- Güdü – 8’22’’
A.4- Rapunzel – 17’

15:00 Atölye (Akbank Sanat 3. Kat)

- Görüntü Yönetmenliği - Ferhat Öçmen

15:00 Atölye (Bahçeşehir Üniversitesi)*

- Sanal Gerçeklik: Yeni Bir Anlatı Biçimi

16:00 Belgesel Sinema - Semra Güzel Korver ( A )

A.1- Fan-Atik 1 – 20’
A.2- City Folk – 26’30’’
A.3- Orada Doğdum Burada Büyüdüm – 29’

18:30 Uluslararası Festivallerde Kısa Filmler

- Elma Tataragic (Saraybosna Film Festivali Programcısı)
- Carter Pilcher (Shortstv International Kurucusu)

20:30 Dünyadan Kısalar ( B )

B.4- Picnic – 13’
B.5- Ave Maria – 14’44’’
B.6- Melodrama – 13’
B.7- Dissonance – 17’5’’

*BAU Galata’da gerçekleşecek Sanal Gerçeklik Atölyesi davetiyeleri etkinlik saatinden 1 saat once Ün-iveriste Laboratuvar girişinden temin edilebilir. Katılımcı sayısı 25 kişi ile sınırlıdır. Atölye İngilizce yapılacaktır.
Akbank Sanat Beyoğlu
13.03.2016 Pazar 11:00 Dünyadan Kısalar ( C )

C.8- The Translator – 23’
C.9- La Voce – 22’
C.10- A Matter of Will – 24’

13:00 Perspektif ( K )

K.57- Who Am I After You Exile in Me 15’
K.58- Afrotürk – 16’
K.59- Azad – 16’
K.60- Transit Game – 18’
K.61- Someone Who Isn’t Me – 9’

16:00 Dünyadan Kısalar ( D )

D.11- Love Comes Later – 10’
D.12- Everything Will Be Okay – 30’
D.13- I See a Darkness – 17’’
D.14- Daewit – 15’

Söyleşi:

Belgesel Sinema - Semra Güzel Korver

20:30 Festival Kısaları ( C )

C.10- İpler – 9’
C.11- Su Birikintisi – 9’
C.12- Karadeniz – 21’
C.13- Merkür – 5’23’’
C.14- Hurşit – 8’

Akbank Sanat Beyoğlu
15.03.2016 Salı 11:00 Perspektif ( H )

H.41- Natural Attraction – 5’
H.42- Three Dalmathians – 15’
H.43- Ali Değil Ari Komutanım – 20’
H.44- Basur – 22’
H.45- Nuestro Mar – 15’
H.46- It All Has Its Time – 5’

13:00 Festival Kısaları ( B )

B.6- Orman – 13’39’’
B.7- Altın Vuruş – 8’30’’
B.8- Hüvelbaki – 13’50’’
B.9- Godesbana – 10’51’’

16:00 Perspektif ( A )

A.1- Golden – 3’
A.2- Circle – 11’
A.3- Hide and Seek – 23’
A.4- Köprü – 20’18’’
A.5- Driven- 9’

18:30 Perspektif ( B )

B.6- El Abrazo – 10’
B.7- The Seventh Day – 17’27’’
B.8- Paul – 15’
B.9- Zilan– 6’28’’
B.10- Junilyn Has – 14’43’’
B.11- Ret – 11’

20:30 Dünyadan Kısalar ( A )

A.1- Maman (s) – 21’
A.2- Belladonna – 17’33’’
A.3- Provas, Exorcismos – 25’

Akbank Sanat Beyoğlu
16.03.2016 Çarşamba 11:00 Belgesel Sinema - Engin Ayça ( A )

A.1- Tree – 15’
A.2- Ricsi – 15’38’’
A.3- The Winner – 20’
A.4- Limbo Limbo Travel – 16’

13:00 Perspektif ( F )

F.30- Kuyu – 18’40’’
F.31- Blue Tonerre – 21’
F.32- Karakia The Resetting Ceremony
F.33- Huzurevi – 11’20’’
F.34- Zero M2 – 19’
F.35- Boogieman – 7’

16:00 Perspektif ( E )

E.24- Gelecek – 18’
E.25- 6 Cup Chai – 7’
E.26- The Society – 13’
E.27- A Like – 8’01’
E.28- Masiyet – 5’
E.29- Leidi – 16’

18:30 Nadir Sarıbacak: Bir Yönetmenle Kısadan Uzuna

- Nadir Sarıbacak

20:30 Perspektif ( J )

J.53- Kameralı Çocuk – 19’50’’
J.54- Gelya – 30’
J.55- Mucize Aynalar – 17’
J.56- Suspendu – 15’

Akbank Sanat Beyoğlu
17.03.2016 Perşembe 11:00 Yarışma Dışı Seçki ( E )

11:00 Perspektif ( C )

C.12- Ghost of Ot 301 – 8’50’’
C.13- Les Vies Qui Nous Restent – 17’
C.14- Acid – 5’52’’
C.15- Çocuk – 9’
C.16- Dumrakatak – 11’
C.17- Ihr Sohn – 23’

13:00 Perspektif ( D )

D.18- Theme Park – 4’55’’
D.19- Uçurtma – 12’
D.20- Yoğurt – 13’30’’
D.21- O Som Da Casa – 14’
D.22- Last Train Home – 18’
D.23- The Pain – 15’


Akbank Sanat Beyoğlu

FESTİVAL JÜRİSİ

Ön Eleme Jürisi

Görkem Yeltan - Oyuncu
Ferhat Öçmen - Görüntü Yönetmeni
Selim Evci - Yönetmen

Ulusal Yarışma Jürisi

Rüçhan Çalışkur - Oyuncu
Onur Ünlü - Yönetmen
Murat Evgin - Müzisyen
Mustafa Kara - Yönetmen
Derya Bigalı - Akbank Sanat Müdürü

Uluslararası Yarışma Jürisi

Mastaneh Mohajer - Kurgucu
Elma Tataragic - Saraybosna Film Festivali Programcısı
Nesrin Cavadzade - Oyuncu
Carter Pilcher - Yapımcı
Derya Bigalı - Akbank Sanat Müdürü