01 Nisan Cmt
02 Nisan Paz
03 Nisan Pzt
04 Nisan Sal
05 Nisan Çar
06 Nisan Per
07 Nisan Cum
08 Nisan Cmt
09 Nisan Paz
10 Nisan Pzt
11 Nisan Sal
12 Nisan Çar
13 Nisan Per
14 Nisan Cum
15 Nisan Cmt
16 Nisan Paz
17 Nisan Pzt
18 Nisan Sal
19 Nisan Çar
20 Nisan Per
21 Nisan Cum
22 Nisan Cmt
23 Nisan Paz
24 Nisan Pzt
25 Nisan Sal
26 Nisan Çar
27 Nisan Per
28 Nisan Cum
29 Nisan Cmt
30 Nisan Paz

8.Kısa Film FestivaliHakkında
Söyleşiler
Atölyeler
Jüri
Ödül Töreni

HAKKINDA

Akbank 8. Kısa Film Festivali

Akbank Kısa Film Festivali'ni 8. kez gerçekleştiriyoruz. Geriye baktığımızda, Türkiye'de sinemanın devinimine, yeni yeteneklerin sektöre girişlerine tanıklık ettiğimizi söyleyebiliriz. Bir sorumluluk halini alan festivalin programı bu yıl da özenle hazırlandı.

Festivalin "Kısadan Uzuna" bölümünde usta yönetmen Ümit Ünal bulunuyor. Bir başka usta Can Dündar ise "Belgesel Sinema" bölümünde deneyimlerini sinemaseverlerle paylaşıyor.

"Deneyimler"e bu yıl Sebastian Wiegärtner konuk oluyor. Almanya kökenli genç görüntü yönetmeni, dünyanın çeşitli bölgelerinde gerçekleştirdiği "Shooting with HD-DSLR" atölyesi ve gösterime aldığımız filmleri ile festivale derinlik katıyor.

Dünya festivallerinde yer alan önemli kısa filmleri programa davet ederek bu yıl da "Uluslararası Bölüm"de geniş bir seçki sunmayı hedefledik. Dünyanın farklı bölgelerinden ve Türkiye'den canlandırma filmler festivalin yine en renkli bölümleri arasında. "Özel Gösterim" bölümünde Rüya Arzu Köksal, Aysim Türkmen, Özgür Candan ve Festival Yönetmeni Selim Evci'nin filmleri yer alıyor. Söyleşiler ve atölye çalışmaları, tecrübeli isimlerin deneyimlerini kısa film severlere aktarmalarına yönelik. Cahit Berkay, Derya Alabora, Selim Demirdelen, Murat Ertel, Işıl Özgentürk, Akasya Asıltürkmen gibi birçok önemli isim bu bölümde yer alıyor.

"Festival Kısaları" ise yılın en iyi filmlerini belirleyecek heyecanlı yarışması ile sinemaseverleri bekliyor. Tüm gösterim ve etkinlikler Akbank Sanat'ta gerçekleşecek ve ücretsiz olarak izleyiciye ulaşacak.

Akbank Kısa Film Festivali'ne filmleri ile başvuran yönetmenlere, festival jüri üyelerine, festivalde yer alarak içeriğin derinleşmesini sağlayan tüm değerli isimlere katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Akbank Sanat

SÖYLEŞİLER

Akbank 8. Kısa Film Festivali kapsamında Akbank Sanat'ın 2. katında gerçekleşecek söyleşiler sinemaseverleri önemli isimler ile buluşturmayı hedefliyor.

20 Mart Salı - 18.30
"Kısa Filmde Söz Yönetmenlerin"

- Aysim Türkmen Yönetmen
- Umut Aral Yönetmen
- Emre Akay Yönetmen
- Erol Mintaş Yönetmen

21 Mart Çarşamba - 18.30
"Sinemada Müzik"

- Cahit Berkay Müzisyen
- Selim Demirdelen Yönetmen-Müzisyen
- Murat Ertel Müzisyen

22 Mart Perşembe - 18.30
"Belgesel Sinema"

- Can Dündar

23 Mart Cuma - 18.30
"Kısadan Uzuna

- Ümit Ünal

24 Mart Cumartesi - 18.30
"Deneyimler - Sebastian Wiegärtner"

- Sebastian Wiegärtner

25 Mart Pazar - 18.30
"Oyuncu Gözüyle Kısa Film"

- Laçin Ceylan Oyuncu
- Akasya Asıltürkmen Oyuncu
- Türkü Turan Oyuncu
- Melih Selçuk Oyuncu

27 Mart Salı - 18.30
"Telif Hakları"

- Erdem Türkekul Avukat
- Nilgün Öneş SENDER Başkanı
- Atilla Engin BİROY Başkanı

Davetiyenizi, gösterim günü Akbank Sanat'tan alabilirsiniz.

Etkinlikler ücretsizdir.

ATÖLYELER

Akbank Sanat'ın 3. Katında gerçekleşecek olan atölye çalışmaları, sinema sektöründeki deneyimli isimlerin bilgi ve birikimlerini festival katılımcılarıyla paylaşması yönünde oluşturdu.

22 Mart Perşembe - 14.00
"Derya Alabora ile Oyunculuk Atölyesi"

Biz oyuncular, karakterler aracılığı ile hikâyeler anlatırız. Özellikle sinemada, içine girdiğimiz karakterin sahiciliği çok önemlidir. Bunu başarabilmemiz için önce kendi karakterimize bakmamız, kendimizle karşılaşmamız gerekir. Ancak bu çalışmalardan sonra oyun karakterine girmek için hazır oluruz. Ben atölyemde, oyunculuğa nasıl hazırlanıldığı hakkında kendi görüşlerimi aktaracağım.

23 Mart Cuma - 12.00
"Işıl Özgentürk ile Senaryo Atölyesi"

On yıla yakın bir zamandır, Işıl Özgentürk Film Atölyesi'nde ve her bulduğum yerde, genç yaşlı, okullu okulsuz fark etmez, söyleyecek sözü olan kişilerle birlikte senaryo atölyeleri yaparım. Zaman içinde aklımıza hikâye gelir, hep birlikte kendi geçmişimize ve gündelik deneyimlerimize usulca dokunuruz. Sonra hep birlikte, bu hikâyeleri daha iyi, daha etkili nasıl anlatırız, diye kafa yorarız; sonuçta bir hikâyemiz olur. Atölyeye girerken önyargılarımızı, çocukluğumuzdan beri bize öğretilmiş kuralları bir yana bırakırız ve hep birlikte şöyle deriz: "İnsana dair hiçbir şey bana yabancı değildir." Ve başlarız.

23 Mart Cuma - 17.00*
Sebastian Wiegärtner ile "Shooting with HD-DSLR"

Sebastian Wiegärtner'in dünyanın çeşitli bölgelerinde yaptığı "Shooting with HD-DSLR" atölyesinde, bu kameralarla çekim yapmanın ayrıntılarının yanı sıra, dijital sinema ve görüntü estetiği konularından bahsedilecektir.

24 Mart Cumartesi - 11.00
"Bora Gökşingöl ile Kurgu Atölyesi"

Uzun metraj bir filmin kurgusuna başlarken...
Bora Gökşingöl, bir kurgucu olarak projenin en başından sonuna kadar geçen sürecin yaratıcı ve teknik detaylarından bahsederek, kurgu ve post süreç hakkında görüşlerini aktaracak.

24 Mart Cumartesi - 16.00
"Mehmet Aksın ile Görüntü Yönetmenliği Atölyesi"

Atölye süresince, atölye katılımcılarının görüntü yönetmenliği üzerine sorularına cevaplar bulunmaya çalışılacak. Sürecin mesleki deneyimler ve görsel-işitsel malzemelerle de desteklenerek bir sohbet sıcaklığında geçmesi amaçlanıyor.

*23 Mart Cuma günü saat 17.00'daki atölye, İngilizce olarak gerçekleşecektir.

Katılımcı sayısı sınırlıdır. Davetiyeler etkinlik günü etkinlik saatinden 1 saat önce Akbank Sanat gişesinden temin edilebilir.

Etkinlikler ücretsizdir.

JÜRi

Festival kapsamında, kurmaca ve belgesel dalında düzenlenecek kısa film yarışmasında, her iki kategoride "En İyi Film" seçilecek, eserlerin yönetmenleri Akbank Sanat tarafından; 8 bin TL ile ödüllendirilecek.

Ön Eleme Jürisi

Emel Çelebi – Yönetmen
Bora Gökşingöl – Kurgucu
Selim Evci - Yönetmen

Kurmaca Kategorisi Jürisi

Zeynep Özbatur – Yapımcı
Uğur Polat – Oyuncu
Cüneyt Cebenoyan – Sinema Yazarı
Seren Yüce – Yönetmen
Derya Bigalı - Akbank Sanat Müdürü

Belgesel Kategorisi Jürisi

Yekta Kopan - Yönetmen
Ethem Özgüven – Yönetmen
Aysim Türkmen – Yönetmen
Derya Bigalı - Akbank Sanat Müdürü

ÖDÜL TÖRENİ