01 Haziran Per
02 Haziran Cum
03 Haziran Cmt
04 Haziran Paz
05 Haziran Pzt
06 Haziran Sal
07 Haziran Çar
08 Haziran Per
09 Haziran Cum
10 Haziran Cmt
11 Haziran Paz
12 Haziran Pzt
13 Haziran Sal
14 Haziran Çar
15 Haziran Per
16 Haziran Cum
17 Haziran Cmt
18 Haziran Paz
19 Haziran Pzt
20 Haziran Sal
21 Haziran Çar
22 Haziran Per
23 Haziran Cum
24 Haziran Cmt
25 Haziran Paz
26 Haziran Pzt
27 Haziran Sal
28 Haziran Çar
29 Haziran Per
30 Haziran Cum
Haziran

Bir Ustanın Ardından Abbas KiarostamiBir Ustanın Ardından: Abbas Kiarostami

Bu yıl Akbank Kısa Film Festivali’nde hem kendi filmleri ile hem de en yakın dostlarından birinin gözünden, sinemaya bakış açısını yansıtan bir belgeselle anılacak olan Abbas Kiarostami’ye biraz daha yakından bakıyoruz.

Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden İranlı usta sinemacı Abbas Kiarostami’nin incelikli ve şiirsel anlatım diliyle izleyicisini mest eden sinemasına bu yıl festival kapsamında daha yakından bakma fırsatı bulacağız. Usta yönetmenin “10 Derste Sinema” gösteriminin yanı sıra Belgesel Sinema bölümünde gösterilecek “Once Upon A Time in Marrakech” belgeseli de Kiarostami’nin bakışını daha yakından deneyimleme fırsatı sağlayacak filmler.

Kiarostami’nin yakın dostu ve aynı zamanda uzun yıllar görüntü yönetmenliğini de yapan Seifollah Samadian da bu yıl festivalin Belgesel Sinema bölümünün konuğu olarak bir masterclass verecek. Aynı zamanda Samadian’ın dünyada onlarca festival gezen belgeseli “Abbas Kiarostami ile 76 Dakika ve 15 Saniye” adlı filminin de gösterileceği bu masterclass’ta İranlı duayeni anma fırsatı bulacağız.

Peki, aynı zamanda çok sayıda sinemacı yetiştirmiş olan bir hoca da olan Kiarostami’yi ve onun sinemasal dilini bu kadar özel kılan neydi? Yaşadığı süre boyunca çektiği filmler, yarattığı mizansenler, kurduğu dünyalar nasıl bu kadar sahici ve içtendi? Onu daha iyi anlayabilmek için kendisinin sinema tecrübesi hakkındaki cümleleri ve ünlü sinemacıların onun hakkındaki düşüncelerinin size rehberlik etmesine izin verin…

“Onunla Cannes Film Festivali’nin Cinefondation jürisinde tanışmıştım. Her zaman çok asil, ölçülü, sessiz ve seçtiği kelimelere dikkat eden biriydi. Son derece düşünceliydi ve her zaman dersine iyi çalışırdı… ‘Onun filmlerine daha çok vakit ayırmalıyım’ diye düşündüm. ‘Zeytin Ağaçlarının Altında’, ‘Rüzgar Bizi Sürükleyecek’ ve özellikle de ‘Yakın Plan’ filmlerini izlediğimde, bu filmlerin ve Kiarostami’nin yarattığı bu dünyanın arındırıcı bir tarafı olduğunu gördüm. Sanki onun artistik ruhu, insanlara taptaze ve umut dolu bir yol aralıyordu…”
- Martin Scorsese

“Sinema D.W. Griffith’le başlar ve Abbas Kiarostami ile biter.”
- Jean-Luc Godard

“Onu kelimelerle anlatabilmem mümkün değil… Şunu söyleyebilirim: Satyajit Ray’in ölümüne çok üzülmüştüm. Ama Abbas Kiarostami’nin filmlerini gördükten sonra, Tanrı’ya, bize onun yerini dolduracak doğru kişiyi gönderdiği için şükrettim.”
- Akira Kurosawa

“Abbas Kiarostami yalnızca bir yönetmen değildi. Hem sineması, hem de özel yaşamında tam bir mistik moderndi. Kendisinden sonra gelenlere her zaman yol açtı ve insanlık halleriyle ilgili daima ilham verdi. Onun artık aramızda olmaması yalnızca sinema dünyasının şahane bir insanı kaybettiği anlamına gelmiyor; tüm dünya, şahane bir insanı kaybetmiş oldu.”
- Asghar Farhadi

“Sinemacılara vizyon sahibi olmayı öğreten Kiarostami ne yazık ki artık aramızda değil ama onun vizyonunun gücü sonsuza dek bizimle olacak. Her filminin her karesinden bize yansımaya devam edecek. Hocam Kiarostami, bize baktığımız her şeyi kendimize ait, orijinal bir bakış açısıyla görmeyi öğretti.”
 - Jafar Panahi

“Kiarostami’nin ‘Yakın Plan’ filmi başka hiçbir filme benzemez. Sanatsal olduğu kadar, hayatın içinden de bir sevecenlikle, insanın gözlerini ve kalbini açar.”
- Jay Duplass

“Kiarostami’nin yaptığı işlerin ancak seyirciyle tamamlanabileceği şeklindeki düşüncesi, en az filmleri kadar hafızamda yer etti. Harika filmler, ancak aktif katılımcılarla mümkündür…”
- Scott Tobias

“Onun sinemasıyla ilgili şunları düşünürdüm: Biri nasıl olur da film gibi görünmeyen bir film çekebilir? Biz görebilmeye muktedir dahi değilken, nasıl olur da biri çıkıp etrafımızdaki her şeyi filmleriyle aydınlatıverir?”
- Ramin Bahrani

“Abbas Kiarostami, yakın plan sihirbazı kılığına girmiş bir mucizeler yaratıcısıdır. Tüm numaraları samimi ve sihri gerçektir. Onun ellerinden çıkan her şeyi muhakkak görmelisiniz.”
- Robbie Collin

“Kiarostami yalnızca İran’ın en iyi yönetmeni değil, aynı zamanda jenerasyonunun da en iyi yönetmeniydi.”
-Marama Corlett