01 Ağustos Sal
02 Ağustos Çar
03 Ağustos Per
04 Ağustos Cum
05 Ağustos Cmt
06 Ağustos Paz
07 Ağustos Pzt
08 Ağustos Sal
09 Ağustos Çar
10 Ağustos Per
11 Ağustos Cum
12 Ağustos Cmt
13 Ağustos Paz
14 Ağustos Pzt
15 Ağustos Sal
16 Ağustos Çar
17 Ağustos Per
18 Ağustos Cum
19 Ağustos Cmt
20 Ağustos Paz
21 Ağustos Pzt
22 Ağustos Sal
23 Ağustos Çar
24 Ağustos Per
25 Ağustos Cum
26 Ağustos Cmt
27 Ağustos Paz
28 Ağustos Pzt
29 Ağustos Sal
30 Ağustos Çar
31 Ağustos Per
Ağustos

Dünyaca Ünlü 8 Uluslararası Kısa Film FestivaliDünyaca Ünlü 8 Uluslararası Kısa Film Festivali

Her yıl dünyanın dört bir yanında düzenlenen yüzlerce kısa film festivalinden bazıları var ki, filmini tamamlamış hemen her kısacının, filmiyle gitme hayali kurması kaçınılmaz…

Kısa filmin olanakları ve sınırları genişledikçe, bu filmlere alan açan film festivallerinin sayısı da günden güne artıyor elbette. Yalnızca Türkiye’de bile sayısı 100’e yaklaşmış olan irili ufaklı kısa film festivallerinin dünyada kaç tanesinin gerçekleştirildiğini varın siz hesap edin. Cannes, Berlin, Toronto gibi dünyanın en büyük film festivallerinin, en az kendileri kadar ünlü kısa film marketleri ve yan bölümlerini muaf tuttuğumuz bu dosyamızda ise dünya çapında yalnızca kısa filmleri odağına alan ve kitlesel manada en geniş alana yayılmış olan festivalleri sizler için derledik.

Oberhausen Uluslararası Kısa Film Festivali
Şehir / Ülke: Düsseldorf / Almanya
Başlangıç Yılı: 1954
Tarihleri: 11-16 Mayıs Önemi: Bu yıl mayıs ayı ortasında 63. kez düzenlenecek olan Oberhausen Kısa Film Festivali, dünya kısa film tarihinin en köklü organizasyonlarından biri. Her yıl dünyanın dört bir yanından beş bini aşkın başvurunun gerçekleştiği ve hem festivalin düzenlendiği ülke olan Almanya’dan, hem de dünyadan en nitelikli yaklaşık 500 kısa filmin resmi programında gösterildiği festival, ödüllü yarışmalarıyla da her yıl dünya sahnesine genç yönetmenler çıkarıyor. Kısa filmcilerin Berlinale’si olarak anılan ve kenti gerçekleştiği süre boyunca kocaman bir festival alanına çeviren Oberhausen KFF, sinemanın geleceğine ilişkin yan bölümleri ve video sanatçılarına ayırdığı alanla da dikkat çekiyor.

LA Shorts Fest (Los Angeles Uluslararası Kısa Film Festivali)
Şehir / Ülke: Kaliforniya / ABD
Başlangıç Yılı: 1997
Tarihleri: 1 - 8 Eylül
Önemi: ABD’nin en eski ve köklü kısa film festivallerinden olan ve 20 yıldır adı en bilinen kısa filmleri çıkaran LA Shorts Fest, sektörün en büyüklerini merkeze alan festival olarak dikkat çekiyor. Amerikan Film Akademisi’nin resmi üyesi olan festivalden bugüne dek çıkan 44 film Oscar adaylığı kazanırken, bunlardan 14 tanesinin yönetmeni de heykelciği evine götürdü. Festivalde ödül kazanan filmlerin otomatik olarak En İyi Kısa Film, Kısa Belgesel ya da Kısa Animasyon kategorilerinde Oscar aday adayı olduğu festivalin yarışma filmleri de Hollywood’un en büyüklerinin gösterildiği sinema salonlarında sektör ve izleyicilerle buluşuyor. Tim Burton’dan David Lynch’e, Terry Gilliam’dan Tony Scott’a çok sayıda sinemacının yolunun geçtiği festival, kuşkusuz en süslü hayallerin ilham kaynağı olan kısa film festivali.

Tropfest
Şehir / Ülke: Sidney / Avustralya
Başlangıç Yılı: 1993
Tarihi: 14 Şubat
Önemi: ‘Dünyanın en büyük kısa film festivali’ sloganıyla yola çıkan Tropfest, bu sloganı coğrafi bir gerçekliğe dayandırıyor. Yılda bir gün düzenlenen festival, her yıl Sidney’in başka bir bölgesinde kurulan devasa bir meydanda ya da parkta gerçekleştiriliyor ve gösterilen filmler, olabilecek en geniş çapta canlı izleyici kitlesine ulaştırılıyor. 1993’ten bu yana, aynı anda Avustralya’nın başka şehirlerinde de gerçekleştirilerek 150 bini aşkın izleyiciye aynı anda aynı filmleri izletme başarısının yanı sıra, yaşı 15’in altında olan genç yönetmenlere açılan Trop Jr. bölümü olmak üzere çok sayıda yan bölüm, kategori ve yarışma barından Tropfest’in jürilerinde de Baz Luhrmann’dan Jane Campion’a, Nicole Kidman’dan Russell Crowe’a çok sayıda Avustralyalı sinemacı yer alıyor.

Palm Springs Uluslararası Kısa Film Festivali
Şehir / Ülke: Kaliforniya / ABD
Başlangıç Yılı: 1989
Tarihleri: 2-16 Ocak
Önemi: Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde gerçekleştirilen ve ülke çapında en büyük kısa film etkinliği olarak kabul edilen Palm Springs Kısa Film Festivali’nde her yıl yaklaşık 350 film izleyici ile buluşuyor. Ancak festivalin esas alameti farikası Palm Springs Kısa Film Marketi. Dünyanın dört bir yanından filmleriyle gelen ülkelerin, şirketlerin, yapımcı ve yönetmenlerin kendilerine ait standlarla doldurduğu koskoca bir alana yayılan kısa film marketi, farklı dillerde konuşan film alımcı, festival organizatörü ve fon yöneticisini, yetenekli sinemacılarla buluşturuyor. Düzenenlenen panel, seminer ve masterclass’larla da kısa film alanında benzersiz bir organizasyon olan Palm Springs Kısa Film Festivali, hemen her kısacının yolunun düşmesi gereken bir festival.

Edinburgh Uluslararası Kısa Film Festivali
Şehir / Ülke: Edinburg / İskoçya (Birleşik Krallık)
Başlangıç Yılı: 2011
Tarihleri: 26 Ekim – 6 Kasım
Önemi: Avrupa’nın en ünlü ve en nevi şahsına münhasır kısa film festivallerinden Edinburgh, gerçekleştirildiği şehrin coğrafyasına uygun şekilde, özgün filmleri programına alan ve geniş kitlelere seslenen bir festival. Her yıl yaklaşık 250 filmin gösterildiği ve onbinlerce izleyiciye ulaşan festival, dünyanın en önemli kısa film ödüllerini toplamış ya da aday olmuş popüler kısalardan, kendine has tür filmlerine, animasyondan deneysele çok sayıda kısa filme programında yer veriyor. Sekiz gün boyunca çok sayıda sinemacıya alan açan festivalin, panel ve masterclass’larında da ünlü sinemacılar genç kısa filmcilerle buluşuyor.

Miami Uluslararası Kısa Film Festivali
Şehir / Ülke: Florida / ABD
Başlangıç Yılı: 2002
Tarihleri: 14 - 19 Kasım
Önemi: Florida’nın en büyük kısa film etkinliği olan ve hem Amerika’dan hem de dünyadan yüzlerce filmin yer aldığı programı yoğun ilgi gören Miami Kısa Film Festivali, 15 yıldır düzenleniyor. Sektörün yeni sesleri ve geleceğine özel bir alan açan ve kısa web dizilerinden, bağımsız videokliplere, çevreci kısalardan video art’a kadar geniş bir mecrada kısa film üreticilerini destekleyen festival, dağıttığı ödüllerle de özellikle genç sinemacıları öne çıkarıyor. Daha çok ABD yapımı filmlerin ağır bastığı programında En İyi Yabancı Film, En İyi LGBTi Filmi gibi ödül kategorileri de bulunan festivalin İzleyici Ödülü’nü kazanan film de genellikle bulunduğu yılın en ses getiren birkaç kısasından birine dönüşüyor.

Uppsala Uluslararası Kısa Film Festivali
Şehir / Ülke: Uppsala / İsveç
Başlangıç Yılı: 1982
Tarihleri: 23 - 29 Ekim
Önemi: Avrupa’nın en eski ve ünlü kısa film festivallerinden Uppsala Kısa Film Festivali, hem ulusal hem de uluslararası manada İsveç’in en büyük kısa film festivali. Özellikle 2000’ler başında Kuzey Avrupa sinemasının tüm dünyadaki kısa ve uzun metrajlı yönetmenlerin anlatım diline ilham vermesiyle, programı ve ünü iyice artan festivalde, global anlamda da yılın en çok ses getiren birkaç filmi prömiyerini gerçekleştiriyor. 300 kadar filmin gösterildiği festivalin, katılımcı yönetmenlere sağladığı en önemli alanlardan biri de filmlerinin Q&A, panel ve söyleşilerle uzun uzadıya konuşup tartışılabilmesi. Kısa filmlerin kendileri kadar üretimlerinin devam edebilmesi, fonlar ve yaratıcı süreçlere dair konulara da yer veren festivalde Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan filmler de genellikle o yılın en büyük kısa film hitlerinden birine dönüşüyor.

Short Shorts
Şehir / Ülke: Tokyo / Japonya
Başlangıç Yılı: 1999
Tarihleri: 10 - 17 Aralık
Önemi: Asya’nın en büyük film festivali olmasa da en kendine özgü kısa film festivali olduğunu rahatlıkla söyleyebileceğimiz Short Shorts, kısa filmin bugününe dair kafa yoran bir festival. Teknolojiyle birlikte gelişen kısa film olanaklarını hem programına aldığı filmler, hem de festival boyunca düzenlenen etkinliklerle gözler önüne sermeyi hedefleyen festival, Japonya’nın da en eski kısa film festivallerinden. Uzak Doğu sinemasına açtığı özel alanla sektörün bu coğrafyadan filmlerle genellikle prömiyer aşamasında buluştuğu festivalde, tüm dünyadan kısa filmler de ülke seyircisi tarafından büyük rağbet görüyor.