01 Ağustos Sal
02 Ağustos Çar
03 Ağustos Per
04 Ağustos Cum
05 Ağustos Cmt
06 Ağustos Paz
07 Ağustos Pzt
08 Ağustos Sal
09 Ağustos Çar
10 Ağustos Per
11 Ağustos Cum
12 Ağustos Cmt
13 Ağustos Paz
14 Ağustos Pzt
15 Ağustos Sal
16 Ağustos Çar
17 Ağustos Per
18 Ağustos Cum
19 Ağustos Cmt
20 Ağustos Paz
21 Ağustos Pzt
22 Ağustos Sal
23 Ağustos Çar
24 Ağustos Per
25 Ağustos Cum
26 Ağustos Cmt
27 Ağustos Paz
28 Ağustos Pzt
29 Ağustos Sal
30 Ağustos Çar
31 Ağustos Per
Ağustos

Dünyaca Ünlü Yönetmenlerin Ağzından Kısa Film TecrübeleriDünyaca Ünlü Yönetmenlerin Ağzından Kısa Film Tecrübeleri

Sinema tarihinde iz bırakmış sinemacıların çeşitli röportajlarından derlediğimiz bu 12 alıntı, dünyaca ünlü yönetmenlerin kendi kısa film tecrübelerini, henüz işin başındaki sinemacıların yoluna ışık tutacak nitelikte.

Kısa film çekmek bir anlamda daha zordur, çünkü çektiğin şey bir film olmalıdır. Daha büyük bir şeyin girişi olamaz, kendinden muktedir olmak zorundadır.
- Martin Scorsese

Kısa filmin uzun metrajlı filmden aşağı kalır bir yanı yok, yalnızca daha farklı. Bence kısa film, sinemacılara daha çok özgürlük tanıyor. Uzun uzadıya bir hikaye anlatmak gibi bir sorumluluğunun olmaması son derece cazip. Filmin bir portre ya da bir şiir gibi olabilir. En harika tarafı da, sonrasında daha sıkıcı uzun metrajlı filmler çeken yönetmenler bile kısa filmlerinde daha kreatif bir iş ortaya koyabiliyor.
- Jane Campion

Kısa film çekerken esas niyet, birbirinden bağımsız kısa filmler meydana getirmektir. Ama tüm kısalarımı bir araya getirdiğimde, aynı diyalogların tekrar ettiğini, ortadaki durumun hep aynı olduğunu ve her birinin çok basitçe ve birbirine benzer şekilde çekildiğini görüyorum.
- Jim Jarmusch

Kendi başıma bir şeyler yapabileceğimi kanıtlamak istiyordum, bu yüzden de kısa film yaptım. Aslında temel endişem, benim de bir film çekebileceğimi göstermekti.
- Luc Besson

Bir günde yalnızca 24 saat var ve benim temel önceliğim filmlerim üzerinde çalışmak. Ama kısa film deneyimlerine bayılıyorum.
- David Lynch

Yaklaşık üç yıl önce gittiğim film okulunda, ilk iki yıl kısa filmler çekmen gerekiyordu. Ben de işe kısa şiirlerden uyarlanmış filmler çekmekle başladım.
- James Franco

Kısa filmde şairane bir üslup takınıp, hiçbir soruya cevap vermek zorunda olmazsın. Ne istersen yaparsın, kısa film insana öyle yaratıcı bir özgürlük alanı tanır.
- Taika Waititi

Bence kısa filmlerin parlak bir geleceği var. En büyük avantajı da bütçeleri.
- Anurag Kashyap

Bence genç sinemacıların dijital ekipmanlar satın alıp, uzun metrajlı bir filme girişmeleri hata. Önce kısa filmler çekmek lazım. Hata yapıp, onlardan dersler almak lazım.
- Jason Reitman

Kısa film yapmaya devam edeceğim. Kısa film çekmeye bayılıyorum. Her şeyden önce, ne yapıp ne yapamayacağımı söyleyen bir patronum yok. Kısa film çekmeye devam etmeyi son derece zorlayıcı ve yaratıcı buluyorum.
- Todd Strauss-Schulson

18 yaşlarındayken kendi filmlerimi yazmaya karar verdim. Cidden çok kötü bazı kısalar yazdım ve çektim. Ama her defasında onları daha iyi bir hale getirmeye çalıştım. Böyle böyle nasıl film çekileceğini öğrendim ve hala daha öğrenmeye devam ediyorum.
- Quentin Dupieux

Şu çok komik: Kısa filmlere epeyce para yatırdım, içlerine iyi oyuncular yerleştirdim, cidden komik şeyler yazdım ve sonunda yaklaşık bir milyon izleyici rakamına ulaştım. Ve benimkinin hemen yanında, bu filmden yalnızca üç saniye daha uzun bir videoda, klozete düşen bir yavru kedi olacak ve en az 25 milyon izlenecek.
- Ben Schwartz