01 Mayıs Pzt
02 Mayıs Sal
03 Mayıs Çar
04 Mayıs Per
05 Mayıs Cum
06 Mayıs Cmt
07 Mayıs Paz
08 Mayıs Pzt
09 Mayıs Sal
10 Mayıs Çar
11 Mayıs Per
12 Mayıs Cum
13 Mayıs Cmt
14 Mayıs Paz
15 Mayıs Pzt
16 Mayıs Sal
17 Mayıs Çar
18 Mayıs Per
19 Mayıs Cum
20 Mayıs Cmt
21 Mayıs Paz
22 Mayıs Pzt
23 Mayıs Sal
24 Mayıs Çar
25 Mayıs Per
26 Mayıs Cum
27 Mayıs Cmt
28 Mayıs Paz
29 Mayıs Pzt
30 Mayıs Sal
31 Mayıs Çar

Dünyaca Ünlü Yönetmenlerin Ağzından Kısa Film TecrübeleriDünyaca Ünlü Yönetmenlerin Ağzından Kısa Film Tecrübeleri

Sinema tarihinde iz bırakmış sinemacıların çeşitli röportajlarından derlediğimiz bu 12 alıntı, dünyaca ünlü yönetmenlerin kendi kısa film tecrübelerini, henüz işin başındaki sinemacıların yoluna ışık tutacak nitelikte.

Kısa film çekmek bir anlamda daha zordur, çünkü çektiğin şey bir film olmalıdır. Daha büyük bir şeyin girişi olamaz, kendinden muktedir olmak zorundadır.
- Martin Scorsese

Kısa filmin uzun metrajlı filmden aşağı kalır bir yanı yok, yalnızca daha farklı. Bence kısa film, sinemacılara daha çok özgürlük tanıyor. Uzun uzadıya bir hikaye anlatmak gibi bir sorumluluğunun olmaması son derece cazip. Filmin bir portre ya da bir şiir gibi olabilir. En harika tarafı da, sonrasında daha sıkıcı uzun metrajlı filmler çeken yönetmenler bile kısa filmlerinde daha kreatif bir iş ortaya koyabiliyor.
- Jane Campion

Kısa film çekerken esas niyet, birbirinden bağımsız kısa filmler meydana getirmektir. Ama tüm kısalarımı bir araya getirdiğimde, aynı diyalogların tekrar ettiğini, ortadaki durumun hep aynı olduğunu ve her birinin çok basitçe ve birbirine benzer şekilde çekildiğini görüyorum.
- Jim Jarmusch

Kendi başıma bir şeyler yapabileceğimi kanıtlamak istiyordum, bu yüzden de kısa film yaptım. Aslında temel endişem, benim de bir film çekebileceğimi göstermekti.
- Luc Besson

Bir günde yalnızca 24 saat var ve benim temel önceliğim filmlerim üzerinde çalışmak. Ama kısa film deneyimlerine bayılıyorum.
- David Lynch

Yaklaşık üç yıl önce gittiğim film okulunda, ilk iki yıl kısa filmler çekmen gerekiyordu. Ben de işe kısa şiirlerden uyarlanmış filmler çekmekle başladım.
- James Franco

Kısa filmde şairane bir üslup takınıp, hiçbir soruya cevap vermek zorunda olmazsın. Ne istersen yaparsın, kısa film insana öyle yaratıcı bir özgürlük alanı tanır.
- Taika Waititi

Bence kısa filmlerin parlak bir geleceği var. En büyük avantajı da bütçeleri.
- Anurag Kashyap

Bence genç sinemacıların dijital ekipmanlar satın alıp, uzun metrajlı bir filme girişmeleri hata. Önce kısa filmler çekmek lazım. Hata yapıp, onlardan dersler almak lazım.
- Jason Reitman

Kısa film yapmaya devam edeceğim. Kısa film çekmeye bayılıyorum. Her şeyden önce, ne yapıp ne yapamayacağımı söyleyen bir patronum yok. Kısa film çekmeye devam etmeyi son derece zorlayıcı ve yaratıcı buluyorum.
- Todd Strauss-Schulson

18 yaşlarındayken kendi filmlerimi yazmaya karar verdim. Cidden çok kötü bazı kısalar yazdım ve çektim. Ama her defasında onları daha iyi bir hale getirmeye çalıştım. Böyle böyle nasıl film çekileceğini öğrendim ve hala daha öğrenmeye devam ediyorum.
- Quentin Dupieux

Şu çok komik: Kısa filmlere epeyce para yatırdım, içlerine iyi oyuncular yerleştirdim, cidden komik şeyler yazdım ve sonunda yaklaşık bir milyon izleyici rakamına ulaştım. Ve benimkinin hemen yanında, bu filmden yalnızca üç saniye daha uzun bir videoda, klozete düşen bir yavru kedi olacak ve en az 25 milyon izlenecek.
- Ben Schwartz