01 Mayıs Pzt
02 Mayıs Sal
03 Mayıs Çar
04 Mayıs Per
05 Mayıs Cum
06 Mayıs Cmt
07 Mayıs Paz
08 Mayıs Pzt
09 Mayıs Sal
10 Mayıs Çar
11 Mayıs Per
12 Mayıs Cum
13 Mayıs Cmt
14 Mayıs Paz
15 Mayıs Pzt
16 Mayıs Sal
17 Mayıs Çar
18 Mayıs Per
19 Mayıs Cum
20 Mayıs Cmt
21 Mayıs Paz
22 Mayıs Pzt
23 Mayıs Sal
24 Mayıs Çar
25 Mayıs Per
26 Mayıs Cum
27 Mayıs Cmt
28 Mayıs Paz
29 Mayıs Pzt
30 Mayıs Sal
31 Mayıs Çar

Kısacık Filmlerden Kocaman PerformanslarKısacık Filmlerden Kocaman Performanslar

Kısa filmlerde çoğunlukla hatır gönül işi diye yer alan oyuncuların yanı sıra bu işi en az yönetmeni kadar benimseyip sahiplenen oyuncular da yok değil elbette. İşe böyle bir samimiyetle yaklaştıkları her hallerinden belli dünyaca ünlü yıldızlardan beşinin çok özel performansları ise bu yazıda...

Oyunculuk adına oldukça önemli bir basamak olan kısa filmler, her ne kadar oyuncu performanslarıyla ödüllendirilmese de önemli yönetmenler tarafından keşfedilmeye neden oluyor. Kariyerinin zirvesindeki pek çok oyuncunun bugünlere gelmesine neden olan kısa filmleri izlemek, onların oyunculuk yolcuğundaki gelişimlerini de görmemizi sağlıyor. İşte bu durumdan hareketle kısa filmlerdeki akılda kalıcı performasları inceliyor ve etkileyici oyunculuklarıyla kısa filmlere değer katan örnekleri alt alta sıralıyoruz.

Multi-Facial (1995)
Yıldızı Parlayan Oyuncu:
Vin Diesel

Vin Diesel’i henüz toy bir delikanlıyken gördüğümüz bu kısa, aktör olmak için çabalayan birinin oyuncu seçmelerinde yaşadığı durumları anlatıyor. Yarı otobiyografik bu filmin yazarı ve yönetmeni de kendisi. Oyuncu seçmelerinde elinden geleni yapmasına rağmen bir türlü istediği başarıya ulaşamayan oyuncunun hikayesini anlattığı filmle Diesel, Cannes Film Festivali’ne seçilerek filmini geniş kitlelerle buluşturdu. Bu filmdeki etkileyici performansı sayesinde Steven Spielberg’in dikkatini çekmeyi başaran Diesel, Er Ryan’ı Kurtarmak filminin oyuncu kadrosuna girerek Oscar’lık bir projede yer almayı başardı.

Wasp (2003)
Yıldızı Parlayan Oyuncu:
Natalie Press
Red Road, Fish Tank ve son olarak da American Honey filmiyle son yıllarda adından sıkça söz ettiren İngiliz yönetmen Andrea Arnold imzası taşıyan film, sinemasında sıkça anlattığı yoksul getto yaşantısından bir kesit sunuyor. En İyi Kısa Film Oscar’ı kazanan filmde dört çocuğuna bakmakta zorlanan yoksul bir genç anneyi canlandıran Natalie Press’in etkileyici performansına tanık oluyoruz. En az anne kadar çocukların da doyurucu performanslarına tanık olduğumuz filmde özellikle komşusuyla girdiği kavga ve yolda karşılaştığı eski sevgilisine çocukların annesi değil bakıcısı olduğu yalanını söylediği sahneler filmin akılda kalıcı anlarından.

True (2004)
Yıldızı Parlayan Oyuncu:
Natalie Portman
Run Lola Run, Heaven, Parfume: The Story of a Murderer ve Cloud Atlas filmleriyle tanıdığımız dünyaca ünlü Alman yönetmen Tom Tykwer’ın imzasını taşıyan film, kör bir karakter ve aşık olduğu kadının hikayesine odaklanıyor. 2006 yapımı Paris, je t’aime’in bölümlerinden birini oluşturan kısa filmde Natalie Portman her zamanki mükemmel oyunculuk performansıyla filmi bambaşka bir noktaya taşıyor. Yaratıcı kurgusu sayesinde su gibi akan filmde Portman özellikle kendi kendine duvara karşı prova yaptığı sahnede oldukça etkileyici bir performans sunuyor. Aşk üzerine şiirsel ifadeler barındıran filmde Portman’a, Melchior Derouet eşlik ediyor. Portman’ın bir başka pek şahane oyunculuk performansı için Jason Schwartzman’la başrolleri paylaştığı, Wes Anderson imzalı Hotel Chavelier’e de göz atabilir.

Gregory Go Boom (2013)
Yıldızı Parlayan Oyuncu:
Michael Cera
Janicza Bravo’nun yazıp yönettiği komedi-drama türündeki kısanın başrolünde bağımsız filmlerde sıkça karşımıza çıkan Michael Cera’yı görüyoruz. 2014 yılında Sundance’ten Jüri Özel Ödülü’yle ayrılan filmde tekerlekli sandelyeye mahkum felçli bir genci canlandıran Cera, karanlık ve gerçekçi oyunculuğuyla filmde ön plana çıkıyor. Hayatı keşfetmeye çalışan bu genç adamın abisiyle birlikte kuşları vurmaya çalıştıkları sahne özellikle filmin dikkat çekici anlarından biri.

Writer’s Block (2013)
Yıldızı Parlayan Oyuncu:
Bryan Cranston
Breaking Bad dizisindeki efsane oyunculuğuyla hatrı sayılır bir hayran kitlesine sahip olan Bryan Cranston’ı izlediğimiz bu kısada, yazar tıkanması yaşayan bir adamın garip dünyasına misafir oluyoruz. Bir otel odasında yazmak için büyük gayret gösteren ama beceremeyen karakterimizi gizemli bir kadının peşine düşmesi üzerine olaylar hayal ile gerçek arasında bir seviyeye geçiyor. İlham peşinde koşan karakterimizin gerçek olup olmadığını bilemediğimiz kadınla yaşadığı garip ilişkinin odasında bir anda uyanması sonucunda bir düş olduğu ortaya çıksa da finalde ortaya çıkan bir elbise filmi yine kafa karıştırıcı bir noktada bırakıyor.