01 Ağustos Sal
02 Ağustos Çar
03 Ağustos Per
04 Ağustos Cum
05 Ağustos Cmt
06 Ağustos Paz
07 Ağustos Pzt
08 Ağustos Sal
09 Ağustos Çar
10 Ağustos Per
11 Ağustos Cum
12 Ağustos Cmt
13 Ağustos Paz
14 Ağustos Pzt
15 Ağustos Sal
16 Ağustos Çar
17 Ağustos Per
18 Ağustos Cum
19 Ağustos Cmt
20 Ağustos Paz
21 Ağustos Pzt
22 Ağustos Sal
23 Ağustos Çar
24 Ağustos Per
25 Ağustos Cum
26 Ağustos Cmt
27 Ağustos Paz
28 Ağustos Pzt
29 Ağustos Sal
30 Ağustos Çar
31 Ağustos Per
Ağustos

Usta Yönetmenlerin Kısalarından Oluşan Uzun Metrajlı ProjelerUsta Yönetmenlerin Kısalarından Oluşan Uzun Metrajlı Projeler

Antonioni’den Scorsese’ye, Godard’dan Coppola’ya çok sayıda usta yönetmen, kariyerlerinin çeşitli aralıklarında, tek bir tema altında toplanan toplu kısa film projelerinin bir parçası oldu. İşte o filmler!

Ünlü yönetmenlerin pek çoğu, kariyerlerinin henüz başındayken çektikleri kısa filmler ve belgesellerle adlarını duyurmaya başlamıştır. Ancak bazı isimler var ki, rüştlerini ispatladıktan sonra da kısa film projelerine dahil olmaktan kendilerini alamazlar. Aralarında beyaz perdenin en büyük ustalarından bazılarının da bulunduğu bir grup yönetmenin, çeşitli temalarda kısa filmleriyle katıldıkları uzun metrajlı projeler, yıllardır bazı festivallerde boy gösteriyor ve önemli bir kısmı daha sonra yaygın bir gösterim ağıyla vizyona giriyor. Geçmişten bugüne beş projeyi merkeze aldığımız bu dosyada, işte bu projelerden bazılarını hatırlayabilirsiniz.

ARIA (1987)
Kısa Film Sayısı: 10
Tema: Her kısa film ünlü bir aryayı merkez alıyor.
Yönetmenler: Robert Altman, Bruce Beresford, Bill Bryden, Jean-Luc Godard, Derek Jarman, Franc Roddam, Nicolas Roeg, Ken Russell, Charles Sturridge, Julien Temple
Dünyaca ünlü bazı Avrupalı yönetmenler ile Amerikan bağımsız sinemasının tanınan isimlerini bir araya getiren ve sırtını klasik müziğin sonsuz hazinesine yaslayan bu toplu kısa film projesi Godard’dan Jarman’a, Altman’dan Russell’a çok sayıda özgün sanatçının dünyasına kapı aralıyordu. Her bir kısa filmin, ünlü bir aryayı ya ses bandına yerleştirdiği ya da kendisine odaklandığı bu proje, aynı zamanda bağımsız bir hikaye ile de birbirine bağlanıyordu. John Hurt, Theresa Russell, Bridget Fonda ve henüz kariyerlerinin başında tazecik bir Elizabeth Hurley ile göz kamaştıran Tilda Swinton’ın çeşitli parçalarda karşımıza çıktığı film, gösterildiği dönemde fazlaca ses getirmeyip, eleştirmenlerden de hak ettiği ilgiyi bulmasa da, bugün bile bakıldığında son derece ilginç bir proje olarak sinema tarihindeki yerini alıyor.

NEW YORK STORIES (1989)
Kısa Film Sayısı: 3
Tema: Her kısa film mekan olarak New York’u merkez alıyor.
Yönetmenler: Woody Allen, Francis Ford Coppola, Martin Scorsese
Kariyerleri boyunca Amerika’nın New York eyaletinde geçen hikayelere ağırlık veren ve şehrin dört bir yanını en etkileyici şekilde resmetmiş üç büyük ustanın bu şehre olan aşklarını kendilerine özgü sinema dilleriyle yansıttığı bu proje, orta metraja göz kırpan sürelere sahip üç filmden oluşuyor. Allen’ın, orta yaşlı bir adamın ölen annesinin gökten belirmesiyle başlayan sohbetine odaklanan Oedipus Wrecks adlı kısasıyla başlayan film, Coppola’nın Life Without Zoe’si ile devam ediyor ve Scorsese imzalı Nick Nolte ve Rosanne Arquette’li Life Lessons ile son buluyordu. Keyifli bir komedi üçlemesi olan bu yapım, gerçek hayatta da arkadaş olan bu üç ismi ilk ve son kez bir projede bir araya getirmişti.

EROS (2004)
Kısa Film Sayısı:
3
Tema: Her kısa film bir aşk hikayesine odaklanıyor.
Yönetmenler: Michelangelo Antonioni, Steven Soderbergh, Wong Kar-Wai
2003’te İtalya, Amerika ve Çin’den üç büyük sinemacı bir araya gelip kısa birer aşk hikayesi anlatacak dendiğinde nasıl bir fırtına estiğini anımsayabilmek zor değil. Bir yıl sonra Antonioni, Soderbergh ve Wong Kar-Wai imzalı bu üç film bir arada gösterildiğinde ise açıkçası pek çok seyirci beklentisi karşılanmamış şekilde salondan ayrılmıştı. Yine de Antonioni’nin sembolik anlatımı, Soderbergh’in Robert Downey Jr.’lı siyah-beyaz terapist bölümü ve Wong Kar-Wai’nin In the Mood For Love ile 2046’sının ruhunu andıran kısası belli bir kitlenin ilgisini çekmeyi başarmıştı.

THREE… EXTREMES (2004)
Kısa Film Sayısı:
3
Tema: Her kısa film bir korku hikayesi konu alıyor.
Yönetmenler: Fruit Chan, Takashi Miike, Chan-wook Park
Uzak Doğulu ünlü yönetmenleri bir araya getiren ve kendi sinemalarının alameti farikasına dönüşmüş korku dolu ve bol sürprizli hikayelerini merkez alan bu özel proje, Three adlı öncül projenin de bir devamı niteliğinde. Chan’in tedirgin edici bir atmosfer yaratıp, neredeyse mide bulandırıcı bir görselliğe sırtını dayadığı Dumplings’i ile açılan film, Chan-wook Park’ın karmaşık ve ustalıklı ayna kullanımıyla göz kamaştıran, şaşırtıcı finalli Cut’ıyla devam ediyordu. Projenin final bölümü ise Uzakdoğu korku sinemasının usta isimlerinden Takashi Miike’nin melodram soslu öyküsünü incelikli bir dille gözler önüne seren orta metrajı Box’tan oluşuyordu.

PARIS, JE T’AIME (2006)
Kısa Film Sayısı:
20
Tema: Her kısa film mekan olarak Paris’i merkez alıyor.
Yönetmenler: Olivier Assayas, Frederic Auburtin, Emmanuel Benbihy, Gurinder Chada, Sylvain Chomet, Ethan & Joel Coen, Isabel Coixet, Wes Craven, Alfonso Cuaron, Gerard Depardieu, Christopher Doyle, Richard LaGravenese, Vincenzo Natali, Alexander Payne, Bruno Podalydes, Walter Salles, Oliver Schmitz, Nobuhiro Suwa, Daniela Thomas, Tom Tykwer, Gus Van Sant
Kalabalık bir yönetmen kadrosunu bir araya getiren ve aşıklar şehri Paris’in dört bir yanında geçen kısa filmlerden oluşan bu film, vaktiyle öyle bir patırtı kopardı ki aradan geçen on yıl içerisinde New York ve Rio’da geçen iki devam projesiyle daha devam etti. Şehrin simgesi haline dönüşmüş mekanlarında aşk, yalnızlık, pişmanlık, gurur gibi temaların izini süren kısalardan oluşan projede, Coen Kardeşler’in Steve Buscemi’li kısası ve Alexander Payne’in tek başına bir uzun metrajlı filme dönüşebilecek güçteki kısası öne çıkıyordu. Juliette Binoche’den Natalie Portman’a, Gena Rowlands’tan Elijah Wood’a onlarca ünlü oyuncuyu buluşturan proje, toplu kısa film projeleri arasında da neredeyse en popüleri.

Diğerleri

Bu ünlü yönetmenlerin toplu kısa film projeleri bunlarla da sınırlı değil elbette. Yalnızca son on beş yılda dahi bu tipte çok sayıda proje üretildi. Bunlar arasında en bilinenleri arasında Ken Loach, Alejandro G. Inarritu ve Sean Penn gibi yönetmenlerin etkileyici 11 Eylül temalı kısalarından oluşan September 11 (2002), Abbas Kiarostami, Ken Loach ve Ermanno Olmi’nin imzasını taşıyan sevimli dramedi Tickets (2005), aralarında Gaspar Noe, Larry Clark, Matthew Barney ve Marina Abromovic gibi farklı prensipte sanatçıların yer aldığı isimlerin seks üzerine rahatsız kısalarından oluşan Destricted (2006), buram buram sinema sevgisini, kendi sinemasal aşklarını anlatan yönetmenler üzerinden aşılayan ve dünyaca ünlü 33 sinemacıyı bir araya getiren To Each His Own Cinema (2007), Gus Van Sant, Wim Wenders, Jane Campion gibi isimlerden oluşan sekiz yönetmenin yeryüzünün bugün geldiği hale odaklanan kısalarından oluşan 8 (2008) ve Leos Carax, Bong Joon-ho ve Michel Gondry’i bir araya getiren ve Tokyo sokaklarında neon bir görselliğe sırtını yaslayan Tokyo! (2008) gibi projeler yer alıyor… Türkiye’den de benzer türde projeler üretildi elbette. Bunların ise en ünlüleri ise her biri bilindik bir klasik masala dayanan Anlat İstanbul (2005) ve F tipi cezaevlerindeki trajedi ve dramı gözler önüne seren F Tipi Film (2012) adlı filmlerdi.