Blog

Farklı İşbirlikleriyle Tord Gustavsen

Blog
Farklı İşbirlikleriyle Tord Gustavsen

06.02.2018

Norveç çıkışlı caz piyanisti Tord Gustavsen AkbankSanat 25. Yıl Konserleri kapsamında Tore Brunborg ve Jarle Vespestad ileberaber verdiği özel bir konserle 7 Şubat akşamı sahnedeydi. Gustavsen’in2003’den bu yana devam ettirdiği, klasikleşen piyano-bas-davul üçlüsünün yerinepiyano-saksafon-davul formasyonuyla sahne aldığı bu projede sanatçınınelektronik ve synth bass ile olan denemelerini de dinleme fırsatı yakaladık.Konser sonrası sık sık farklı isimlerle değişik alanlarda müzikal projelerüreten Gustavsen’in çeşitli işbirliklerine göz atıyoruz.

Aire & Angels

Tord Gustavsen’in kendisi gibi bir diğer Norveçli caz müzisyeni Siri Gjære ile yarattığı ikili Aire & Angels Gustavsen’in piyanosuyla Gjære’nin şarkı sözleri ve yumuşak caz vokalini birleştiriyor. 1999 ve 2002’de Aire & Angels ve Aire & Angels II olarak iki albümlük kısa bir macerası olan bu proje, 2002’den bu yana sessiz.

Siri Gjære & Tord Gustavsen Aire & Angels ll // Dinleyin. 

Nymark Collective

Norveçli trompetçi ve besteci Kåre Nymark’ın liderliğinde kurulan Nymark Collective basta Mats Eilertsen, davulda Kenneth Ekornes ve piyanoda Tord Gustavsen’den oluşuyordu. First Meeting isimli ilk albümlerini 2000 yılında Sonor Records etiketiyle yayımlayan dörtlü 2008 yılında blues türünün imparatoriçesi olarak görülen ve 1920’ler ve 30’ların en popüler blues vokalisti olan Bessie Smith için Bessie Smith Revisited - Live in Concert isminde özel bir albüm de yayımladı. 2009 yılında Nymark’ın yeni grubu Kåre Nymark Jr. Band’in de kurulmasıyla dağılan ekip farklı projelerde veya tek atımlık üretimlerde bir araya gelmeye devam ediyor.

Nymark Collective feat. Kristin Asbjornsen - Oh Daddy Blues // Dinleyin.

SKRUK

1973’de kurulan ve 35 yıldır Per Oddvar Hildre’nin kondüktörlüğünde Norveç başta olmak üzere tüm dünyada turnelere çıkan koro SKRUK ismini Sunnmøre Hristiyan Gençlik Korosu’nun kısaltmasından alıyor. Norveç folk müziği, ilahiler, etnik müzik ve caz gibi farklı türlerde parçalardan oluşan geniş bir repertuvar ve pek çok farklı sanatçıyla yaptıkları işbirlikleri ile tanınan SKRUK’un sık sık beraber çalıştığı isimlerin arasında şüphesiz Tord Gustavsen de bulunuyor. 20’nin üzerinde kaydı bulunan koronun Krybberom (2003) ve Sommerlandet (2004) albümleri için piyanonun başına geçen Gustavsen dype stille sterke milde (2006) albümünde ise tüm Nymark Collective ekibi ile beraber SKRUK ile beraber çalışma fırsatını yakalamıştı.

SKRUK & Mahsa Vahdat - Brevet Til Vinbæreren // Dinleyin. 

Silje Nergaard

Norveç’in en çok dinlenen caz vokalist ve şarkı sözü yazarlarından biri olan ve özellikle Pat Metheny ile beraber kaydettikleri “Tell Me Where You Are Going” parçasıyla dünya çapında başarı yakalayan Silje Nergaard da Tord Gustavsen’in hem kayıt hem de turne performanslarında işbirliği yaptığı isimlerden bir tanesi. Nergaard’ın Port of Call (2000) , At First Light (2001) ve Nightwatch (2003) isimli stüdyo albümlerinde yer alan Gustavsen Nergaard’ın albüm olarak yayımlanan Köln konserinde de sahnedeydi.

Tell me where you are going - Silje Nergaard // Dinleyin.

Carl Petter Opsahl

Norveçli caz müzisyeni, gazeteci, eğitmen ve papaz Carl Petter Opsahl’ın müzik kariyerinde önemli bir yer işgal eden Tord Gustavsen, Opsahl’ın bugüne kadar yayımladığı Ingodalen (2001) Improvisions (2005) ve Love, The Blues (2008) isimli üç stüdyo albümünde de piyanosuyla yer aldı. Özellikle Gran bölgesinde yer alan Sister Churches isimli ünlü kiliselerde kaydedilen Improvisions albümüyle dikkat çeken Opsahl aynı zamanda Katrina Fırtınası sonrasında New Orleans bölgesine yapılan yardım çalışmalarının da kilit isimlerinden biri olarak Norveç’te düzenlenen Moldejazz Festivali’nde ödüle layık görülmüştü.

Carl Petter Opsahl - Love, The Blues // Dinleyin.

Simin Tander

2000-2010 yılları arasında farklı sanatçılarla olan işbirliklerine odaklanan Tord Gustavsen özellikle 2010 sonrasında farklı formasyonlar üretebilen esnek bir kadroya sahip Gustavsen Ensemble ile olan çalışmalarına ağırlık verdi. Son dönemde Gustavsen Ensemble’ın önemli bir parçası olan ve Akbank Sanat konserinde de izleyeceğimiz Jarle Vespestad ile beraber Alman/Afgan bir kökenden gelen caz müzisyeni Simin Tander ile ECM etiketiyle çıkan son albümü What Was Said için işbirliği yaptılar. 2016 yılında yayımlanan albüm The German Critics Award tarafından yılın en iyi albümü seçilerek pek çok caz eleştirmeni ve müzik medyasından yüksek övgü topladı.

Tord Gustavsen feat. Simin Tander & Jarle Vespestad »What was said« // Dinleyin.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
08 EKİ PZT
-
09 EKİ SAL
1

18:30

Aerial Dans

Akbank Sanat

10 EKİ ÇAR
1

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

11 EKİ PER
1

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

12 EKİ CUM
1

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

13 EKİ CMT
7

Çocuklar İçin Yaratıcı Dans Dersleri

Akbank Sanat

11:00

Rengarenk Kupalar (6-14 Yaş)

Akbank Sanat

13:00

Kendi Çantamı Tasarlıyorum (6-14 Yaş)

Akbank Sanat

14:30

Aerial Dans

Akbank Sanat

15:30

Mozaik Heykel Atölyesi (7-12 yaş)

Akbank Sanat

17:00

Tai Chi ChuanEce Dündar Alp

Akbank Sanat

17:00

İleri Dönüşüm Heykel Atölyesi (7 - 12 Yaş)

Akbank Sanat

14 EKİ PAZ
-
15 EKİ PZT
-
16 EKİ SAL
1

18:30

Aerial Dans

Akbank Sanat

17 EKİ ÇAR
3

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

19:00

Shinya Fukumori Trio

Akbank Sanat

21:30

The Comet Is Coming

Babylon

18 EKİ PER
6

10:30

Liselerde Caz Özel Şişli Terakki Lisesi

Özel Şişli Terakki Lisesi

14:00

Liselerde Caz Kadıköy Anadolu Lisesi

Kadıköy Anadolu Lisesi

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

20:30

Till Brönner “The Good Life"

Uniq Hall (Maslak)

21:00

Ozan Musluoğlu Quintet

The Badau

21:30

Josef Leimberg And The Astral Progressions Ensemble

Babylon

19 EKİ CUM
7

10:00

Liselerde Caz Saint Benoît Fransız Lisesi

Saint Benoit Fransız Lisesi

13:30

Liselerde Caz Galatasaray Lisesi

Galatasaray Lisesi

16:00

Liselerde Caz Sainte-Pulchérie Fransız Lisesi

Sainte-Pulchérie Fransız Lisesi

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

19:00

Rémi Panossian Trio

Akbank Sanat

20:30

Jehan Barbur feat. Fırat Tanış

Caddebostan Kültür Merkezi

21:30

Karl Hector & The Malcouns

Babylon

20 EKİ CMT
11

11:00

Bir Tabak Mondrian (6- 12 Yaş)

Akbank Sanat

12:30

Kandinsky Renk Dilimleri (6- 12 Yaş)

Akbank Sanat

15:00

Swing Kids / Çocuklar İçin Dans Atölyesi (Taksim)

Akbank Sanat

15:00

Kuzeye Gidenler

Soho House

15:30

Mini Mozaik Atölyesi (7 - 12 Yaş)

Akbank Sanat

17:00

Oyuncak Heykel Atölyesi (7 - 12 Yaş)

Akbank Sanat

18:00

Akşamüstü Caz: Sanat Deliorman & Uraz Kıvaner Duo

Akbank Sanat

18:00

Swing Jazz / Solo Caz Dans Atölyesi (Taksim)

Istanbul Lindy Hoppers' Stüdyo Harlem

19:00

Swing Jazz / Lindy Hop Dans Atölyesi (Taksim)

Istanbul Lindy Hoppers' Stüdyo Harlem

20:30

Mehmet Uluğ Gecesi: Aydın Esen Group & Can Kozlu

Babylon

20:30

Birsen Tezer Eastern Standards

Caddebostan Kültür Merkezi

21 EKİ PAZ
8

10:30

Cazlı Brunch / Moda Deniz Kulübü

Moda Deniz Kulübü

13:00

Erol Pekcan Anısına

Pera Palace

15:00

Swing Kids / Çocuklar İçin Dans Atölyesi (Kadıköy)

Istanbul Lindy Hoppers' Stüdyo Savoy

16:00

Jazz Tap Atölyesi

Istanbul Lindy Hoppers' Stüdyo Savoy

17:00

Swing Jazz / Solo Caz Dans Atölyesi (Kadıköy)

Istanbul Lindy Hoppers' Stüdyo Savoy

18:00

Avishai Cohen Quartet

Cemal Reşit Rey Konser Salonu

18:00

Swing Jazz / Lindy Hop Dans Atölyesi (Kadıköy)

Istanbul Lindy Hoppers' Stüdyo Savoy

20:30

The Bad Plus

Cemal Reşit Rey Konser Salonu

22 EKİ PZT
4

13:15

Liselerde Caz Özel Enka Lisesi

Özel Enka Lisesi

15:45

Liselerde Caz İstanbul Amerikan Robert Lisesi

İstanbul Amerikan Robert Lisesi

19:00

Koffi Kwahulé: Caz Müziği, Tiyatro İçin Bir İlham Kaynağı

Fransız Kültür Merkezi

20:30

Tarkovsky Quartet

Zorlu PSM, Drama Sahnesi

23 EKİ SAL
5

10:00

Liselerde Caz Özel Alman Lisesi

Özel Alman Lisesi

13:00

Liselerde Caz Avusturya Lisesi

Avusturya Lisesi

18:30

Aerial Dans

Akbank Sanat

21:00

Jamie Cullum

Volkswagen Arena

21:30

Nubya Garcia

Babylon

24 EKİ ÇAR
5

17:00

Avrupa Caz Tarihi

Gabbro Swissotel

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

19:00

Konstrukt

Akbank Sanat

20:00

Woody Black 4

Summart Sanat Merkezi

21:30

Omer Avital Qantar

Babylon

25 EKİ PER
4

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

19:00

Can Çankaya & Kağan Yıldız

Akbank Sanat

21:00

Ceyl'an Ertem - Akustik

Moda Sahnesi

21:30

Ezra Collective

Babylon

26 EKİ CUM
4

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

21:30

Bixiga 70

Babylon

22:00

Islandman & Guests

Moda Sahnesi

22:30

Caloé

Nardis

27 EKİ CMT
8

Çocuklar İçin Yaratıcı Dans Dersleri

Akbank Sanat

11:00

Kendi Çantamı Tasarlıyorum (6-14 Yaş)

Akbank Sanat

13:00

Rengarenk Kupalar (6-14 Yaş)

Akbank Sanat

14:30

Aerial Dans

Akbank Sanat

15:30

Eller Kollar Artık Hepsi Heykeller (9-12 Yaş)

Akbank Sanat

17:00

Tai Chi ChuanEce Dündar Alp

Akbank Sanat

17:00

Ailece Mozaik

Akbank Sanat

18:00

Akşamüstü Caz: Newpel

Gabbro Swissotel

28 EKİ PAZ
1

10:30

Cazlı Brunch / Bizim Tepe

Bizim Tepe, Tepe Majeur

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun