Blog

Yeni nesil caz sahnesinden
5 etkileyici müzisyen

Blog
Yeni nesil caz sahnesinden 5 etkileyici müzisyen

01.08.2018

Yazı: Cem Kayıran 

Yeni nesil caz sahnesi, geniş ufukların tek potada eritildiği ve farklı müzik türleriyle eklektik bağların kurulduğu üretimlere ev sahipliği yapıyor. 2010’larla birlikte yeni bir ivme kazanan ve birçok genç ve heyecan müzisyenin prestijli ödüller kazandığı, dünya turnelerine çıktığı ve yüksek satış rakamlarına ulaşan albümler yayınladığı cazın yeni jenerasyonundan öne çıkanları kısaca mercek altına alıyoruz.

SHABAKA HUTCHINGS
(The Comet Is Coming, Sons of Kemet, Sun Ra Arkestra, A.R.E. Project ve dahası)

Sun Ra’nın gösterdiği yönde emin adımlarla ilerleyen İngiliz müzisyen Shabaka Hutchings, yeni nesil spiritüel caza ferah bir soluk getirdi. Geçtiğimiz yıl Jazz FM Ödülleri’nde halk oylamasıyla “İngiltere’de Yılın En İyi Caz Müzisyeni” ödülüne layık görülen Hutchings’in kasım ayında Utrecht’te gerçekleşecek Le Guess Who? festivalinin küratörlerinden biri olduğunu da buraya not düşelim.

CHRISTIAN SCOTT aTUNDE ADJUAH
(Christian Scott Ensemble, R+R=Now, Eddie Palmieri, Marcus Miller ve dahası)

Döneminin ötesinde işlere imza atan bir başka müzisyen Donald Harrison Jr.’ın yeğeni olan Christian Scott, henüz otuz beş yaşında ihtişamlı bir diskografi ve kariyere sahip. Yenilikçi yaklaşımıyla cazın yazılı ve yazısız kalıplarını bir bir kırmayı başaran Scott, son olarak Robert Glasper öncülüğünde kurulan süpergrup R+R=Now’la harikalar yarattı.

YISSY GARCIA
(YISSY & Bandancha, Roy Hargrove, Dave Matthews, Esperanza Spalding ve dahası)

Latin caz, R&B, funk ve Afro-Cuban esintilerini bir araya getiren yaklaşımıyla İngiltere’de günümüz caz sahnesinde önemli yer tutan Karayip asıllı müzisyenlerden en dikkat çekici isimlerden biri olan Yissy Garcia, davuldaki yetenkleriyle olduğu kadar zihin açıcı kompozisyonlarıyla da öne çıkıyor. Bandancha isimli orkestrasıyla türler arasında amansızca gezinmekten kendini alıkoymayan Yissy, bir perküsyoncu ve orkestra lideri olan babasının mirasını yeni ufuklarla buluşturuyor.

MOSES BOYD
(Moses Boyd, Lonnie Liston Smith, Little Simz, Floating Points ve dahası)

2015 yılında MOBO Ödülleri’nde “Yılın En İyi Caz Sanatçısı” seçilen Moses Boyd, İngiltere’nin yeni caz dehası olarak adlandırıldığında henüz kariyerinin başlarındaydı. Birçok farklı disiplinden müzisyenle iş birlikleri yaparak müzikal ufkunun ne denli geniş olduğunu ispat eden Boyd, aynı zamanda Exodus Records isimli bir plak şirketinin de sahibi.

MARQUIS HILL
(Marquis Hill, Sirens of Sound, Benny Golson, Ronald Carter Big Band ve dahası)

Amerikalı trompetçi ve besteci Marquis Hill, günümüz Chicago caz sahnesinin en özel figürlerinden biri. De Paul University’de “Jazz Pedagogy” yüksek lisansı yapmış olan Hill, 20’li yaşlarının başlarında şehrin önemli müzisyenleriyle birlikte sahne almaya başladı. An itibariyle Christian McBride, Justin Thomas, Makaya McCraven ve Joshua Ramos’tan oluşan orkestrasıyla açık fikirli ve geniş bir ilham yelpazesini kapsayan bestelerini seslendiren Hill, gelecekte ismini sıklıkla duyacağımız müzisyenlerden.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bizi Takip Edin
TR EN
Etkinlikleri etiketlere göre filtreleyin
08 EKİ PZT
-
09 EKİ SAL
1

18:30

Aerial Dans

Akbank Sanat

10 EKİ ÇAR
1

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

11 EKİ PER
1

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

12 EKİ CUM
1

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

13 EKİ CMT
7

Çocuklar İçin Yaratıcı Dans Dersleri

Akbank Sanat

11:00

Rengarenk Kupalar (6-14 Yaş)

Akbank Sanat

13:00

Kendi Çantamı Tasarlıyorum (6-14 Yaş)

Akbank Sanat

14:30

Aerial Dans

Akbank Sanat

15:30

Mozaik Heykel Atölyesi (7-12 yaş)

Akbank Sanat

17:00

Tai Chi ChuanEce Dündar Alp

Akbank Sanat

17:00

İleri Dönüşüm Heykel Atölyesi (7 - 12 Yaş)

Akbank Sanat

14 EKİ PAZ
-
15 EKİ PZT
-
16 EKİ SAL
1

18:30

Aerial Dans

Akbank Sanat

17 EKİ ÇAR
3

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

19:00

Shinya Fukumori Trio

Akbank Sanat

21:30

The Comet Is Coming

Babylon

18 EKİ PER
6

10:30

Liselerde Caz Özel Şişli Terakki Lisesi

Özel Şişli Terakki Lisesi

14:00

Liselerde Caz Kadıköy Anadolu Lisesi

Kadıköy Anadolu Lisesi

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

20:30

Till Brönner “The Good Life"

Uniq Hall (Maslak)

21:00

Ozan Musluoğlu Quintet

The Badau

21:30

Josef Leimberg And The Astral Progressions Ensemble

Babylon

19 EKİ CUM
7

10:00

Liselerde Caz Saint Benoît Fransız Lisesi

Saint Benoit Fransız Lisesi

13:30

Liselerde Caz Galatasaray Lisesi

Galatasaray Lisesi

16:00

Liselerde Caz Sainte-Pulchérie Fransız Lisesi

Sainte-Pulchérie Fransız Lisesi

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

19:00

Rémi Panossian Trio

Akbank Sanat

20:30

Jehan Barbur feat. Fırat Tanış

Caddebostan Kültür Merkezi

21:30

Karl Hector & The Malcouns

Babylon

20 EKİ CMT
11

11:00

Bir Tabak Mondrian (6- 12 Yaş)

Akbank Sanat

12:30

Kandinsky Renk Dilimleri (6- 12 Yaş)

Akbank Sanat

15:00

Swing Kids / Çocuklar İçin Dans Atölyesi (Taksim)

Akbank Sanat

15:00

Kuzeye Gidenler

Soho House

15:30

Mini Mozaik Atölyesi (7 - 12 Yaş)

Akbank Sanat

17:00

Oyuncak Heykel Atölyesi (7 - 12 Yaş)

Akbank Sanat

18:00

Akşamüstü Caz: Sanat Deliorman & Uraz Kıvaner Duo

Akbank Sanat

18:00

Swing Jazz / Solo Caz Dans Atölyesi (Taksim)

Istanbul Lindy Hoppers' Stüdyo Harlem

19:00

Swing Jazz / Lindy Hop Dans Atölyesi (Taksim)

Istanbul Lindy Hoppers' Stüdyo Harlem

20:30

Mehmet Uluğ Gecesi: Aydın Esen Group & Can Kozlu

Babylon

20:30

Birsen Tezer Eastern Standards

Caddebostan Kültür Merkezi

21 EKİ PAZ
8

10:30

Cazlı Brunch / Moda Deniz Kulübü

Moda Deniz Kulübü

13:00

Erol Pekcan Anısına

Pera Palace

15:00

Swing Kids / Çocuklar İçin Dans Atölyesi (Kadıköy)

Istanbul Lindy Hoppers' Stüdyo Savoy

16:00

Jazz Tap Atölyesi

Istanbul Lindy Hoppers' Stüdyo Savoy

17:00

Swing Jazz / Solo Caz Dans Atölyesi (Kadıköy)

Istanbul Lindy Hoppers' Stüdyo Savoy

18:00

Avishai Cohen Quartet

Cemal Reşit Rey Konser Salonu

18:00

Swing Jazz / Lindy Hop Dans Atölyesi (Kadıköy)

Istanbul Lindy Hoppers' Stüdyo Savoy

20:30

The Bad Plus

Cemal Reşit Rey Konser Salonu

22 EKİ PZT
4

13:15

Liselerde Caz Özel Enka Lisesi

Özel Enka Lisesi

15:45

Liselerde Caz İstanbul Amerikan Robert Lisesi

İstanbul Amerikan Robert Lisesi

19:00

Koffi Kwahulé: Caz Müziği, Tiyatro İçin Bir İlham Kaynağı

Fransız Kültür Merkezi

20:30

Tarkovsky Quartet

Zorlu PSM, Drama Sahnesi

23 EKİ SAL
5

10:00

Liselerde Caz Özel Alman Lisesi

Özel Alman Lisesi

13:00

Liselerde Caz Avusturya Lisesi

Avusturya Lisesi

18:30

Aerial Dans

Akbank Sanat

21:00

Jamie Cullum

Volkswagen Arena

21:30

Nubya Garcia

Babylon

24 EKİ ÇAR
5

17:00

Avrupa Caz Tarihi

Gabbro Swissotel

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

19:00

Konstrukt

Akbank Sanat

20:00

Woody Black 4

Summart Sanat Merkezi

21:30

Omer Avital Qantar

Babylon

25 EKİ PER
4

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

19:00

Can Çankaya & Kağan Yıldız

Akbank Sanat

21:00

Ceyl'an Ertem - Akustik

Moda Sahnesi

21:30

Ezra Collective

Babylon

26 EKİ CUM
4

18:30

Yetişkinler İçin Dans Dersleri

Akbank Sanat

21:30

Bixiga 70

Babylon

22:00

Islandman & Guests

Moda Sahnesi

22:30

Caloé

Nardis

27 EKİ CMT
8

Çocuklar İçin Yaratıcı Dans Dersleri

Akbank Sanat

11:00

Kendi Çantamı Tasarlıyorum (6-14 Yaş)

Akbank Sanat

13:00

Rengarenk Kupalar (6-14 Yaş)

Akbank Sanat

14:30

Aerial Dans

Akbank Sanat

15:30

Eller Kollar Artık Hepsi Heykeller (9-12 Yaş)

Akbank Sanat

17:00

Tai Chi ChuanEce Dündar Alp

Akbank Sanat

17:00

Ailece Mozaik

Akbank Sanat

18:00

Akşamüstü Caz: Newpel

Gabbro Swissotel

28 EKİ PAZ
1

10:30

Cazlı Brunch / Bizim Tepe

Bizim Tepe, Tepe Majeur

Etkinliği takviminize ekleyin

E-Bülten'e üye olun